Vědci v britském Oxfordu pozastavili testování vakcíny proti koronaviru poté, co se u jednoho z dobrovolníků, kteří si nechali novinku aplikovat, vyskytlo podezření na závažnou nežádoucí reakci. Informoval o tom web Sky News.
„V rámci probíhajících řízených globálních testů oxfordské koronavirové vakcíny byl spuštěn náš standardní kontrolní proces a dobrovolně jsme pozastavili vakcinaci, abychom umožnili vyhodnocení bezpečnostních dat nezávislou komisí,“ uvedl mluvčí výrobce léků AstraZeneca, který spolupracuje na vakcíně s Oxfordskou univerzitou.
Vakcína je světlo na konci tunelu, řekl Vojtěch. Varuje před nárůstem počtu nakažených
Na podzim dál poroste počet nakažených infekcí COVID-19. Varuje před tím ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Světlo na konci tunelu je podle něj vakcína, která by mohla být dostupná v první polovině příštího roku pro 3,5 milionu Čechů.
Zainteresované strany vysvětlili, že jde o rutinní akci, která urychluje šetření a minimalizuje jakýkoliv dopad na časovou osu testování. „Jsme zavázáni k bezpečnosti našich účastníků a k nejvyšším standardům provádění našich pokusů,“ dodali.
Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že pozastavení testů nemusí vyvolávat obavy.„Není to vlastně poprvé, kdy se to oxfordské vakcíně stalo, a je to standardní proces klinických testů,“ uvedl ministr s tím, že nemusí jít o neúspěch, protože bude záležet na tom, co se zjistí během vyšetřování.
Údaje o formě nežádoucí reakce ani po jaké době k ní u dobrovolníka došlo, zatím nejsou známé.
WHO: Bezpečnost vakcíny je stále na prvním místě
Hlavní vědecká pracovnice Světové zdravotnické organizace (WHO) Soumya Swaminathanová se v reakci na zprávu nechala slyšet, že bezpečnost vakcíny je stále na prvním místě a není možné dělat ústupky jen kvůli touze vyvinout vakcínu co nejdříve. „Postup musí stále dodržovat pravidla hry. U léků a vakcín, které jsou podávány lidem, musíte otestovat bezpečnost,“ uvedla Swaminathanová podle agentury Reuters.
WHO už dříve označila vakcínu vyvíjenou AstraZenecou a Oxfordskou univerzitou za jednu z nejnadějnějších a nejpokročilejších co do výzkumu očkování proti COVID-19. Televize BBC připomíná naděje vkládané do možnosti, že by právě tato vakcína mohla být jednou z prvních dostupných na trhu.
Mírné vedlejší účinky u více než poloviny dobrovolníků
První výsledky v červenci údajně ukazovaly, že vakcína je bezpečná a produkuje u dobrovolníků silnou imunitní reakci. Více než polovina z tisícovky dobrovolníků ale hlásila mírné nebo středně závažné vedlejší účinky jako horečku, bolesti hlavy, svalů nebo bolest v místě vpichu.
Třetí fáze pokusů s oxfordskou vakcínou se nedávno rozšířila do USA rekrutováním asi 30 tisíc dospělých. Pokusy rovněž probíhaly v Jižní Africe a Brazílii.
Někteří odborníci se domnívají, že nalezení vakcíny je jediným způsobem, jak se svět v budoucnu může vrátit k normálu. V současné době existuje devět různých vakcín, které jsou ve třetí fázi testovacích pokusů.
Není nicméně vůbec jisté, jak dobře bude očkování fungovat. Přední americký expert na infekční nemoci Dr. Anthony Fauci nedávno varoval, že šance na vakcínu, která by byla stoprocentně účinná, není velká.
„Zatím nevíme, jaká může být účinnost. Nevíme, zda to bude 50 procent, nebo 60 procent. Já bych rád, aby byla 75 procent nebo více,“ uvedl Fauci.