Lékaři jako terč agresivních pacientů. Je to denní praxe, roli hrají drogy i alkohol

Záchranář Jan Vápeník

Agrese v nemocnici v Ústí nad Labem

Nadávky nebo rovnou fyzické útoky. Chování pacientů v nemocnicích se v některých regionech zradikalizovalo. Třeba v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem letos do konce listopadu zdravotníci zaznamenali skoro 370 incidentů, kdy agresivní pacient napadl zdravotníka.

Slovní nebo fyzické potyčky mají nejčastěji na svědomí pacienti pod vlivem drog nebo alkoholu. „Je to v podstatě denní praxe, už nás to nepřekvapuje. Chovají se, jak se jim zachce, křičí tady,“ vylíčila primářka urgentního příjmu ústecké nemocnice Jana Bednářová pro CNN Prima NEWS. „Bohužel dochází i k napadení personálu urgentního příjmu. Někdy to vyústí i v to, že musíme volat policii,“ doplnil záchranář Jan Vápeník.

ČTĚTE TAKÉ: Na pražských Vinohradech našli podezřelé zavazadlo. Na místě zasahovala policie i pyrotechnik

Lidé s až šesti promile alkoholu v krvi jsou pro zdravotnický personál „denním chlebem“. Pacienti pod vlivem alkoholu a drog navíc zatěžují akutní příjem banalitami a zdržují ošetření těch, kteří to skutečně potřebují. A netýká se to jenom urgentního příjmu. „Také pohotovostí – dospělých, dětských nebo ORL,“ upřesnil pro CNN Prima NEWS Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní.

Nemocnice se snaží zaměstnance chránit, a to nejen nemocniční ostrahou, ale také SOS tlačítky, která jsou přímo napojena na městskou policii. „Je nás tady málo a personál tvoří převážně ženy, takže ne vždy dokážou agresivní pacienty zpacifikovat,“ podotkl Vápeník.

Agresivita některých pacientů se nedávno řešila i na Chebsku. „S ohledem na zvyšující se agresivitu Romů, s okamžitou platností tyto neregistruji,“ vyvěsila na dveře ordinace dětská lékařka z Aše. Učinila tak poté, co ji přímo v ordinaci vulgárně napadli rodiče pacienta. „Dožadovali se, můžeme říct téměř násilně, registrace a následného ošetření,“ vysvětlil tehdy místostarosta města Pavel Matala. Lékařku pak někteří lidé nařkli z rasismu.

Na urgentním příjmu litoměřické nemocnice zase letos na podzim dostal cizinec záchvat zuřivosti a sestřičku s lékařkou surově napadl. „Dostala jsem několik ran do oblasti hlavy a obličeje. Poté, co se mi podařilo uniknout z místnosti, mě tento muž odhodil na lavice v čekárně,“ vypověděla tehdy lékařka u soudu.

Nemocnice se těmto nebezpečným situacím snaží předcházet. Jako prostředky jim slouží školení zdravotníků nebo zvyšování ostrahy.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vyskočil z okna a zmizel. Policie dál pátrá po Karlovi z Klatovska, poslední stopou jsou kamery

Tagy:
drogy zdraví nemocnice alkohol policie útok pacienti pacient napadení pohotovost agresivita zdravotnické zařízení zdravotnický pracovník Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Jana Bednářová nemoci a zdravotní potíže trestná činnost, právo a spravedlnost lékařská profese