Palestinští radikálové z pásma Gazy v noci na pátek vypálili směrem k Izraeli dvanáct raket. Izraelská armáda útok opětovala nálety na území, které je spojováno s pozicemi radikálního hnutí Hamás. Mezi oběma stranami se v posledních měsících zvyšuje napětí a páteční eskalace konfliktu je nejhorší za poslední měsíce, píše agentura AP.
Ani jedna ze stran nehlásila zranění. Mluvčí izraelské armády oznámila, že systém protiraketové obrany sestřelil devět z dvanácti palestinských raket. Podle policie bylo na izraelské straně poničeno několik budov a vozidel. Na místo dopadu raket byly vysláni pyrotechnici, kteří sesbírali trosky raket a šrapnely.
Izraelští osadníci údajně napadli palestinské cyklisty. Vjeli na „nepovolené“ území
Skupina palestinských cyklistů měla být údajně napadena Izraelci poté, co skupinu přivedla navigace na cestu okupovanou židovskými osadníky na Západním břehu Jordánu. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelský server Ynet k incidentu ve středu napsal, že se jedná o další příklad, že navigační technologie nedokážou zvládnout tamní mimořádně složitou teritoriální situaci.
Ostřelování je z izraelsko-palestinské hranice hlášeno už několik dnů a po měsících klidu se v tomto místě dlouholetého konfliktu obnovily střety mezi izraelskou armádou a Hamásem, který ovládá Pásmo Gazy od roku 2007.
Izrael uzavřel i hlavní přechod pro převoz zboží
Palestinci sympatizující s Hamásem v minulých týdnech přes hranice vyslali mimo jiné héliové balonky s hořlavinou, které způsobily řadu menších požárů zemědělské půdy na izraelském území.
Izrael reagoval ostřelováním vojenských pozic Hamásu. Kromě toho opět zúžil námořní pásmo kolem Gazy, ve kterém Palestincům povoluje lovit ryby. Uzavřel také hlavní přechod, přes který se na území Gazy vozí zboží. Oblast v pondělí navštívili egyptští vyjednavači, kteří se snaží zmírnit napětí mezi oběma státy.
Hamás tvrdí, že Izrael nedodržuje dohodu o příměří, kterou loni zprostředkovaly Egypt, Katar a OSN, a díky kterým měl Izrael zmírnit blokádu Pásma Gazy, zavedenou v roce 2007 po ovládnutí oblasti Hamásem. Blokáda spolu s konfliktem Hamásu a Izraele způsobila v Pásmu Gazy, kde žije na dva miliony lidí, humanitární krizi.