Skupina palestinských cyklistů měla být údajně napadena Izraelci poté, co skupinu přivedla navigace na cestu okupovanou židovskými osadníky na Západním břehu Jordánu. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelský server Ynet k incidentu ve středu napsal, že se jedná o další příklad, že navigační technologie nedokážou zvládnout tamní mimořádně složitou teritoriální situaci.
Zanícený cyklista Ámir Kurdí se v sobotu s bratrem a třemi dalšími lidmi vydal na 80kilometrovou trasu směrem na sever z vesnice Bir Zajt. Jeli podle cyklistické aplikace Komoot.
Palestina podle předsedy samosprávy Abbáse vypoví dohody s Izraelem a USA
Palestina vypoví všechny dohody včetně těch bezpečnostních s Izraelem a Spojenými státy. Na schůzce palestinského vedení to podle agentury DPA prohlásil předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, což zdůvodnil záměrem Izraele anektovat Západní břeh Jordánu, který okupuje. Vypovězením smluv Abbás hrozil již v minulosti.
Zhruba po hodině cesty je zavedla směrem na východ na kamenitou cestu k izraelské osadě Šilo. Tam k cyklistům podle Kurdího přišlo asi pět nebo šest hebrejsky mluvících mužů a zajímali se, odkud skupina přijíždí.
Když jim Kurdí odpověděl, že z palestinského Ramalláhu, měli si osadníci zakrýt obličeje tričky a začít po cyklistech házet kameny. Kurdího bratr Sámir uvedl, že ostatním se podařilo ujet, ale on spadl. „Když jsem se zvedl, stál za mnou osadník a začal mě mlátit železnou tyčí,“ popsal incident Sámir.
Fotografie, které Palestinci měli pořídit na své telefony a předat policii, ukazují Sámirovy odřené a zakrvácené nohy i ruce. Mluvčí izraelské policie Micky Rosenfeld sdělil, že se případem zabývají.
Navigace není přizpůsobena „území politického neklidu“
Zástupce tvůrců aplikace Komoot uvedl, že incidentu lituje, a přiznal, že navigace není specificky přizpůsobena k plánování tras „po území, kde panuje politický neklid“.
Na to, že navigace nezohledňují složitost správního rozdělení na Západním břehu Jordánu, si stěžují nejen Palestinci, ale také Izraelci. V roce 2016 zavedla navigace dva izraelské vojáky do palestinské vesnice, kde je přivítali holemi. O rok později podobně skončil další voják, kterého nechala navigace Waze projet palestinskou vesnicí. Roku 2007 jeden Izraelec stěží unikl lynčování, když vjel podle navigace do Ramalláhu.
Nepokoje v Izraeli: Splňte sliby a dejte nám peníze, žádají vládu lidé v ulicích
Více než deset tisíc Izraelců se v sobotu sešlo na Rabinově náměstí v Tel Avivu, aby protestovali proti vládě, která podle nich špatně reaguje na hospodářskou krizi způsobenou pandemií koronaviru. Demonstrantům nejvíce vadí, že nedostávají slíbené finanční příspěvky.
Kurdí řekl, že ho incident od cyklistiky neodradí. „Budu vozit fotoaparát a mobilní aplikaci začnu používat obezřetněji. Nepřestaneme, budeme bránit své právo jezdit na kole,“ dodal.
Západní břeh Jordánu Izrael okupuje od války v roce 1967. Izraelci zde od té doby postavili desítky židovských osad, kde se nemají pohybovat palestinští obyvatelé Západního břehu Jordánu. Vstup komplikují také vojenské hlídky a základny, které Izrael údajně potřebuje pro své bezpečí.
Izraelská vláda chce nyní 30 procent tohoto území anektovat, přičemž pod kontrolu Izraele se mají dostat židovské osady a údolí řeky Jordán. Mezi tím by zůstaly enklávy palestinského území.