Památkáři z Karlových Varů zachrání jedinečnou kadibudku
Památkáři z Karlových Varů zachrání jedinečnou kadibudku. Ty byly desítky let nedílnou součástí tamních lázeňských kúr. Necelá stovka jich lemovala pěšiny v okolních lesích, kam návštěvníci lázní mířili na zdravotní procházky. Teď ale zbyla jediná.
Stojí jen pár metrů od pěšiny v lázeňském lese nad Karlovými Vary. Je omšelá a viditelně nakřivo. Dřív se honosila názvem lázeňská toaleta, spíše ale byla známá jako klasická kadibudka. V minulém i předminulém století byla nedílnou součástí karlovarské lázeňské kultury.
ČTĚTE TAKÉ: Požár domu v Kraslicích zasáhl deset bytů. Hasit pomáhali i Němci, město vyhlásilo sbírku
Není se ani čemu divit. Kromě procházek v místních lesích je součástí lázeňské léčby i pitná kúra. O karlovarských léčivých pramenech je dobře známo i to, že nezřídka dokážou přivodit poměrně „řídkou“ situaci.
„Jejich počet narůstal, až dosáhl maxima v takzvaném ‚zlatém lázeňském období‘ před první světovou válkou. Traduje se, že ve zdejších lesích stálo zhruba 100 až 120 toalet,“ řekl CNN Prima NEWS průvodce Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary Pavel Reiser.
Karlovarské lázeňské lesy jimi byly doslova protkané. Málokterý z obyvatel Karlových Varů o nich dnes něco ví. „Ještě v 80. letech byl vyčleněn pracovník, který tyto toalety obcházel, čistil je a zametal jejich okolí,“ sdělil Reiser.
Postupně se na ně ale téměř úplně zapomnělo až nakonec zbyla jediná. Podle památkářů stojí za to ji zachovat jako připomínku rozvoje lázeňství. „Bude obnovena, náklady jsou odhadovány na zhruba 120 tisíc korun,“ řekla mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary Helena Kyselá. Opravená lesní toaleta už ale svému původnímu účelu nikdy sloužit nebude. Není to možné kvůli současným hygienickým standardům.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Měl jsem nějaká piva a panáky, tvrdil na mol opilý řidič v Brně. Nadýchal přes tři promile