Brankář Antonín Kinský po svém přestupu ze Slavie do Tottenhamu uhranul Anglii skvělým debutem proti Liverpoolu, není ale jediným českým fotbalistou, jehož premiéra v prestižním zahraničním klubu se i zpětně považuje za nezapomenutelnou. Někomu se to povedlo gólovou kanonádou, jinému přehnanou tvrdostí.
Toho 21letého blonďatého mládence v Londýně ještě před týdnem skoro nikdo neznal, po ostré premiéře proti Liverpoolu je ale z brankáře Antonína Kinského velký anglický hit. Bývalý gólman Slavie pomohl Tottenhamu v semifinále Ligového poháru k senzační výhře 1:0, z celé fotbalové planety na něj prší superlativy.
ČTĚTE TAKÉ: Žádná reprezentace, Nedvěd míří do Saúdské Arábie. Stal se sportovním ředitelem aš-Šababu
Hodně slavný debut!
Jsou hráči, kterým se první zápas na nové zahraniční adrese povede. Jiní v ní naopak nezapomenutelným způsobem pohoří, případně předvedou něco výstředního, co fanouškům rovněž jen tak nezmizí z mysli.
Jak tedy vypadaly pozoruhodné debuty českých fotbalistů v časech před Kinským?
Martin Fenin
Dnes se o někdejším vicemistru světa do 20 let píše hlavně ve smutných, alkoholem načichlých souvislostech, svého času byl ale tenhle hbitý útočník považovaný za mimořádný talent.
V lednu 2008 přestoupil za 120 milionů korun z Teplic do Eintrachtu Frankfurt a hned ve svém prvním zápase Němcům naplno ukázal, co umí. Do branky Herthy Berlín nasázel hattrick, odnesl to český gólman soupeře Jaroslav Drobný.
„Jako tele jsem tenkrát neměl ani ponětí, jak sehnat lístky pro rodiče. Německy jsem ještě neuměl, v klubu se styděl zeptat, takže jsem volal manažerovi. Ten mi poslal číslo právě na Drobase, kterého shodou okolností taky zastupoval,“ vzpomínal Fenin v nedávném rozhovoru pro iDnes.cz. „Takže pro mě zařídil čtyři místa přes Herthu a já ho po zápase ještě drze prosil o dres. Víte, jak to pro něj muselo být potupné? Časem se objevil v reprezentaci, stala se z nás dobrá dvojka, sčuchli jsme se, bydleli spolu i na pokoji a dost jsme do sebe šli. Říkám mu: Tři góly? Klidně jsem tě mohl voloupat pětkrát! On si ze mě zase dělal pr…, že máme stejného agenta a všechno bylo domluvené: Copak si myslíš, žes dal hattrick jen tak?“
Tomáš Čvančara
O mnoho let později zažil ve stejné zemi hodně povedený debut i jiný český útočník.
Co debut, hned několik debutů!
Čvančara přestoupil v létě 2023 ze Sparty do Mönchengladbachu. A při premiéře v novém dresu mu stačilo ke gólu 123 vteřin – v přípravném utkání tím pomohl k výhře 2:1 nad Saarbrückenem. Následně se mu navíc vedlo i v premiérovém zápasu nikoliv přípravném, ale ostrém, započítávajícím se do německého poháru – to v 1. kole vstřelil dva góly Bersenbrücku.
A to nebylo všechno. Brzy poté totiž začala bundesliga, i v ní se parádním způsobem vytáhnul. Augsburgu dal 19. srpna hned dva góly, ten druhý padl z penalty až v sedmé minutě nastavení; znamenal vyrovnání na 4:4.
„Snový debut,“ chválily jej oficiální stránky bundesligy.
Zajímavé je, že premiéra Čvančarovi slavně vyšla i v reprezentačním dresu. Když v březnu stejného roku národní tým porazil Polsko 3:1, u tehdy ještě sparťanského novice svítilo, že dal vítězný gól.
Tomáš Řepka
Ne, když známý fotbalový bouřlivák v roce 2001 přestoupil z Itálie do anglického West Hamu, fanouškům se nepředstavil žádným čarokrásným gólem, ale pěkně po svém. Červenou kartou.
„Vzal jsem to po řepkovsku,“ žertoval zpětně.
Jenže ono to vlastně bylo ještě pikantnější – ve svých úvodních třech zápasech v Premier League byl totiž vyloučen dvakrát.
„Byl to nejstrašidelnější hráč, jakého si pamatuju,“ řekl o potetovaném a věčně hulákajícím českém obránci anglický fotbalový drsňák Nigel Winterburn, který ještě po letech hodně vzpomínal i na Řepkovu zálibu v cigaretách.
Milan Baroš
To jeden z nejlepších útočníků české fotbalové historie se v Anglii zapsal docela jinak. Baroš přestoupil z Baníku Ostrava do Liverpoolu v roce 2001, za legendární klub poprvé naskočil do hry v březnu 2002, kdy mu trenéři dali čtvrt hodiny duelu Ligy mistrů proti Barceloně. Ještě půl roku pak trvalo, než debutoval i v zápase Premier League.
Čekání se ale vyplatilo.
Hezoun z Vigantic se totiž proti Boltonu trefil dvakrát, výrazně přispěl k výhře 3:2.
„Věřil jsem si, že dám gól. Dva jsem ale nečekal,“ přiznal. „Když trenér před zápasem odhalil tabuli, na které byla základní sestava, na chvíli mi stoupl tep na dvě stě.“
Jan Stejskal
Byl teprve necelý rok po sametové revoluci, pár měsíců po skvělém mistrovství světa v Itálii, na němž československá reprezentace dokráčela až do čtvrtfinále. A Stejskal, blonďatý flegmatik se žvýkačkou v ústech, si poprvé po přestupu ze Sparty stoupnul do branky Queens Park Rangers.
A začalo to katastrofálně!
Po sedmnácti minutách jej Leeds překonal dvakrát, fanoušci klopili zrak.
Jenže ve zbytku utkání se pochlapil jak Stejskal, tak jeho ofenzivní spoluhráči. QPR nakonec vyhráli 3:2, před oporou národního týmu bylo dalších 111 zápasů v dresu hrdého londýnského klubu.
Petr Čech
Že Kinský začal v Anglii s nulou? Navíc proti megasilnému soupeři? Po výhře 1:0? Pamětníkům to může něco připomínat. Něco, co by současnou tottenhamskou hvězdičku mohlo hodně povzbudit do další kariéry.
S jednogólovou výhrou a čistým kontem totiž ve stejné zemi startoval i Čech. 15. srpna 2004 mu tenhle příběh dopřál debut za Chelsea proti celku Manchester United.
Upřímně – nebyl to zápas, ve kterém by se nějak výrazně zapotil, esa protivníka si příliš šancí nevypracovala. Právě tenhle duel však bývalou oporu Sparty či Rennes nasměroval k tomu, že o něm dnes leckdo mluví jako o nejlepším gólmanovi v historii Premier League.
Další pozoruhodné debuty:
Zdeněk Ondrášek
Ať zmíníme i nějaké to reprezentační „poprvé“. Ondráškův debut v národním týmu byl vskutku fenomenální. Jako hráč Dallas FC byl povolán k utkání kvalifikace na EURO 2020 proti Anglii. A 11. října 2019 se sice do hry dostal v 65. minutě až jako náhradník, přesto se právě on postaral o vítězný gól na 2:1.
Pavel Nedvěd
A na závěr památný debut, na který nakonec vůbec nedošlo. Když Nedvěd v roce 1996 přestupoval za 138 milionů korun ze Sparty do Lazia, tehdejší majitel pražského celku Alexander Rezeš vymyslel uličnickou kulišárnu. Aby tenhle slovenský ocelářský gróf nemusel platit 30 procent z prodeje bývalému klubu (Plzni), poslal budoucího držitele Zlatého míče za pouhých 1,5 milionu korun nejdřív do Košic. Tedy do klubu, jemuž také šéfoval. Plzeň by tím pádem rázem získala místo majlantu jen 450 tisíc korun.
Mělo to ale jinou pointu, nakonec přece jen vysoudila původně vyhlíženou částku. Nedvěd totiž za Košice neodehrál ani jeden zápas, byl jejich hráčem pouze den. Rezešovi až příliš zjevná habaďůra neprošla.
MOŽNÁ VÁM UTEKLO: Kdo z Česka bude na inauguraci Trumpa? Pavel ani Fiala pozvánku nedostali, Turek a Macinka ano