Předseda pražského ANO Ondřej Prokop měl jako startovné při Běhu pro Paměť národa obdržet pár facek. Na sociálních sítích to uvedl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Opoziční pražský zastupitel totiž místo uctění památky bojovníků za svobodu věnoval svůj běh stranickému šéfovi – Andreji Babišovi. Kontroverzní krok odsoudili i zástupci Paměti národa.
„Přirovnat StBákovo stíhání pro majetkovou trestnou činnost s utrpením StBáky umučených lidí je nestoudnost kosmických rozměrů. Chápu organizátory, že to nechtěli zakázat. Jako startovné měl však Ondřej Prokop obdržet alespoň pár facek. Třeba by se mu rozsvítilo,“ uvedl Kalousek na Twitteru.
ČTĚTE TAKÉ: Opatření jsou rozbitá mozaika. Nikdo z politiků není tahounem jako Kalousek, tvrdí komentátoři
Spoluzakladatele TOP 09 podobně jako mnoho dalších lidí nepotěšil Prokopův výběr osoby, za níž odběhl sobotní Běh pro Paměť národa. Zatímco drtivá většina účastníků startovala na počest Václava Havla, Milady Horákové a dalších osobností, které v důsledku zrůdností totalitního režimu skončily ve vězení nebo na popravišti, Prokop absolvoval desetikilometrovou cestu v Oboře Hvězda s cedulkou na hrudi s nápisem: „Běžím za Andreje Babiše.“
Podpora ODS a vládních stran klesá. Volby by vyhrálo Babišovo ANO, ukazuje průzkum
Strany vládní koalice v čele s ODS si u veřejnosti pohoršily natolik, že v případě voleb by dnes nedaly dohromady potřebnou většinu v Poslanecké sněmovně. Vyplývá to z čerstvého průzkumu agentury Kantar TNS pro ČT. Volby by podle analýzy vyhrálo hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše s 31 procenty. ODS současného předsedy vlády Petra Fialy by samostatně získala 17 procent, v případě koalice Spolu činí její podpora kolem 25 procent. Do Sněmovny by se mimo současných politických stran probila rovněž ČSSD.
„Chtěl jsem svým činem upozornit na Babišovu kauzu, která připomíná některé politické procesy z období minulého režimu,“ tvrdil Prokop podle webu Aktuálně.cz. Narážel tak na kauzu Čapí hnízdo, v níž Babiš podle státního zastupitelství provedl padesátimilionový dotační podvod. Soud zatím nepravomocně rozhodl, že expremiér trestný čin nespáchal. Státní zástupce se proti rozsudku odvolal.
Prokopovi kritici také upozorňují na fakt, že se Babiš podle dokumentů objevených slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) stal v roce 1980 důvěrníkem StB. O dva roky později ho zmíněná komunistická tajná policie, která je přímo odpovědná za terorizování tehdejších disidentů, získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“.
Šéf hnutí ANO vědomou spolupráci s StB vždy popíral. V roce 2012 podal na ÚPN žalobu. Soudní spor se táhl několik let. V roce 2018 se bratislavský krajský soud rozhodl v souladu s rozsudkem slovenského ústavního soudu Babišovu žalobu zamítnout. Expremiér pak nepochodil ani u slovenského nejvyššího soudu, ani u Evropského soudu pro lidská práva.
Paměť národa: Svoboda dává prostor i drzým nápadům
A jak Prokopův čin hodnotí Paměť národa? „Svoboda dává prostor i takto drzým nápadům. Ve svobodné společnosti může každý projevit svůj myšlenkový potenciál,“ stojí v oficiálním prohlášení na sociálních sítích.
Je to tak. Svoboda dává prostor i takovým drzým nápadům. Ve svobodné společnosti může každý projevit svůj myšlenkový potenciál. Děkujeme!
Posted by Paměť národa on Sunday, May 14, 2023
Každoroční charitativní akce Paměti národa se koná v desítce měst. Jejím cílem je získání prostředků na natočení příběhů pamětníků, kteří během 20. století bojovali za svobodu. Letos bylo možné podpořit i Ukrajinu, která se již déle než rok brání před ruskou invazí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Opatření ohrožují studenty, zuří Fiala z SPD. Chceme zabránit zneužití slev, hájí se Stanjura