reklama

Vysokoškoláci ztrácejí chuť do studií. Po roce u počítače často ze školy odcházejí

Začátek nové životní etapy na univerzitě mnozí studenti ani pořádně nezažili a už se studiem končí. Do prvního ročníku na vysokých školách nastoupili v době koronavirové pandemie a rok strávili doma jen u počítačů. Právě tato zkušenost mnohé studenty demotivovala a zklamala. Proto se někteří rozhodli, že ze školy odejdou.

reklama

Erik Sikyta měl o své budoucnosti jasnou představu. Po úspěšném dostudování střední školy nastoupil na univerzitu, kde chtěl vystudovat mezinárodní vztahy. Koronavirová pandemie ale všechno změnila. „Těšil jsem se, jak poznám nové lidi, že se naučím nové věci. Nakonec jsem skončil doma u počítače, kde jsem viděl pouze jednoho učitele, nikoho jiného,“ vypráví Sikyta.

Do budovy své školy se podíval jen párkrát. Po půl roce distanční výuky byl natolik demotivovaný, že se rozhodl studium ukončit. Dnes pracuje v očkovacím centru a provádí rozvážku jako kurýr. „Rád se do školy vrátím, až bude možnost. Musím ale vědět, že všechno bude v pořádku,“ dodal. Za úbytkem vysokoškoláků však nestojí jen pandemie. Počet studentů klesá již několik let.

„Mezi lety 2010–2020 poklesl počet studentů vysokých škol o 24,4 procenta,“ uvedl mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. V tomto období totiž výrazně ubylo lidí ve věku 20–29 let. „Úbytek počtu studentů se dotkl téměř všech skupin studijních oborů. Výjimku tvoří jen obory zdravotnictví a sociální péče,“ pokračoval Cieslar. Pokles studentů zaznamenala i Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT). „V roce 2018 přišel zlom, došlo ke zhruba devítiprocentnímu poklesu, teď už se to však vyrovnává zpět,“ doplnil vedoucí oddělení komunikace VŠCHT Michal Janovský.

Mezi vysokoškoláky převládají dívky

Vysoké školy o studenty zabojovaly a více se zaměřily na propagaci. Například Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (MATFYZ) mladé lákala skrze propagační spot, v němž figurovaly známé osobnosti jako zpěvačka Debbie či herec Martin Myšička, který školu dokonce vystudoval. Díky propagaci se MATFYZU podařilo v uplynulých dvou letech přilákat více studentů. A i přesto, že obory jako informatika či fyzika ženy tolik netáhnou, na MATFYZU tvoří třetinu studentů právě dívky.

Obecně mezi vysokoškoláky v Česku převládají ženy. Bez ohledu na formu studia, studijní program či typ školy tvoří nadpoloviční většinu studentů (56 %) i absolventů.

Tagy:

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama