reklama

Vysokoškoláci ztrácejí chuť do studií. Po roce u počítače často ze školy odcházejí

Začátek nové životní etapy na univerzitě mnozí studenti ani pořádně nezažili a už se studiem končí. Do prvního ročníku na vysokých školách nastoupili v době koronavirové pandemie a rok strávili doma jen u počítačů. Právě tato zkušenost mnohé studenty demotivovala a zklamala. Proto se někteří rozhodli, že ze školy odejdou.

reklama

Erik Sikyta měl o své budoucnosti jasnou představu. Po úspěšném dostudování střední školy nastoupil na univerzitu, kde chtěl vystudovat mezinárodní vztahy. Koronavirová pandemie ale všechno změnila. „Těšil jsem se, jak poznám nové lidi, že se naučím nové věci. Nakonec jsem skončil doma u počítače, kde jsem viděl pouze jednoho učitele, nikoho jiného,“ vypráví Sikyta.

Do budovy své školy se podíval jen párkrát. Po půl roce distanční výuky byl natolik demotivovaný, že se rozhodl studium ukončit. Dnes pracuje v očkovacím centru a provádí rozvážku jako kurýr. „Rád se do školy vrátím, až bude možnost. Musím ale vědět, že všechno bude v pořádku,“ dodal. Za úbytkem vysokoškoláků však nestojí jen pandemie. Počet studentů klesá již několik let.

„Mezi lety 2010–2020 poklesl počet studentů vysokých škol o 24,4 procenta,“ uvedl mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. V tomto období totiž výrazně ubylo lidí ve věku 20–29 let. „Úbytek počtu studentů se dotkl téměř všech skupin studijních oborů. Výjimku tvoří jen obory zdravotnictví a sociální péče,“ pokračoval Cieslar. Pokles studentů zaznamenala i Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT). „V roce 2018 přišel zlom, došlo ke zhruba devítiprocentnímu poklesu, teď už se to však vyrovnává zpět,“ doplnil vedoucí oddělení komunikace VŠCHT Michal Janovský.

Mezi vysokoškoláky převládají dívky

Vysoké školy o studenty zabojovaly a více se zaměřily na propagaci. Například Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (MATFYZ) mladé lákala skrze propagační spot, v němž figurovaly známé osobnosti jako zpěvačka Debbie či herec Martin Myšička, který školu dokonce vystudoval. Díky propagaci se MATFYZU podařilo v uplynulých dvou letech přilákat více studentů. A i přesto, že obory jako informatika či fyzika ženy tolik netáhnou, na MATFYZU tvoří třetinu studentů právě dívky.

Obecně mezi vysokoškoláky v Česku převládají ženy. Bez ohledu na formu studia, studijní program či typ školy tvoří nadpoloviční většinu studentů (56 %) i absolventů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama