Téměř dvojnásobně v Česku vzrostlo během pandemie množství zvířat, která si lidé adoptují. Největší zájem je o štěňata a mladé psy menších plemen. Podle útulků ovšem hrozí jejich zpětné umísťování do zařízení po rozvolnění vládních opatření.
„Lidé teď mají na zvířata čas, jsou doma, nechodí do práce nebo mají home office. A samozřejmě tento čas chtějí vyplnit, tak se rozhodnou pro adopci. Jiní se v této covidové době cítí sami a hledají parťáka. Adopce dle informací z našich partnerských útulků vzrostla skoro dvojnásobně,“ konstatoval zakladatel Nadačního fondu Slza zvířat Ladislav Zimmermann.
Češi mají zájem o štěňata nebo mladé psy menšího vzrůstu. Na jedno štěně nyní připadá až desítka zájemců. Provozovatelé útulků se ale obávají, že se k nim řada zvířat brzy vrátí. „Ne každý dobře zváží, co obnáší život se psem, a tak – jakmile znovu zamíří do práce – se může stát, že pes začne být na obtíž. Malé štěně je roztomilé a větší část dne prospí. Dospívající jedinec začíná zlobit, vyžaduje čím dále více pozornosti, delší procházky a spoustu aktivit. Ne každý si dá říct, že pes potřebuje nejen plnou misku, ale i výchovu,“ uvedla Hana Dědochová, vedoucí útulku LOZ Olomouc.
„Pokud bychom měli převážně štěňata, případně malé pejsky, tak by domov našli všichni a útulky by byly prázdné. Bohužel, momentální situace a velká poptávka po štěňátkách nahrává i množírnám či překupníkům, kteří na štěňatech a nejčastěji křížencích pouze vydělávají,“ nastiňuje další možný problém Dědochová. „Staré psy většinou nikdo nechce. Nejhorší je to u typu bull, kteří jsou v útulku nejčastěji a nový domov se jim hledá velice špatně, jelikož potřebují zkušeného páníčka,“ řekla pracovnice Útulku Jimlín Iveta Danišová.
Útulkům se zvedly náklady
Dle jejích slov je velmi těžké vyhovět nejčastějším požadavkům zájemců: Pes, který bude vhodný k dětem, vydrží sám doma, nic nezničí a bude přátelský k ostatním zvířatům. „Pejska můžeme těmto zájemcům doporučit, ale bohužel se za něj nikdy nemůžeme zaručit, protože se mnohdy chová v novém domově jinak než v útulku. Noví majitelé musí počítat opravdu se vším. Pes není výrobek na přání,“ zdůrazňuje Danišová.
Pandemie koronaviru se projevila i na finanční situaci útulků. „Zvedly se jim náklady, protože nyní musí vynaložit více prostředků například na dezinfekci, ale příjmů ubylo. Nelze pořádat žádné akce, nikde nemohou být umístěny charitativní stánky, které vždy útulkům něco vynesly a pomohly tak zajistit potřebnou péči. Také příspěvků od dárců je méně, což je pochopitelné, doba je zlá. A útulkům tyto finance chybí,“ dodal Zimmermann ze Slzy zvířat.