Americký prezident Donald Trump se ve středu opět obořil na čínskou vládu kvůli tomu, že nedokázala zastavit postup koronavirové nákazy. Podle něj pandemie poškodila Američany více než úder na Pearl Harbor nebo teroristický útok na Světové obchodní centrum. Čína se proti Trumpově kritice ohradila.
„Koronavirus je horší než bombardování Pearl Harboru, je to horší než útok na Světové obchodní centrum. Nikdy předtím Amerika podobný útok nezažila,“ řekl Trump na tradiční tiskové konferenci, na které americká vláda informuje o vývoji koronavirové nákazy.
Pandemii prezident přirovnal ke dvěma tragédiím americké historie, které v tamní společnosti dodnes silně rezonují. Na havajský přístav Pearl Harbor zaútočila 7. prosince 1941 bez varování japonská letadla, potopila několik válečných lodí a zabila přes dva tisíce Američanů. Po krvavém útoku USA vstoupily do druhé světové války.
Ještě více lidí má v živé paměti události 11. září 2001, kdy do mrakodrapů Světového obchodního centra, takzvaných „Dvojčat“, narazila dvě letadla řízená teroristy. Tragédie si vyžádala životy téměř tří tisíc lidí.
Trump says coronavirus pandemic 'worse than Pearl Harbor…World Trade Center' https://t.co/uu6aMFw1yu pic.twitter.com/sqDoFoOvcX
— New York Post (@nypost) May 6, 2020
Podle Trumpa se letošní pandemii dalo předejít včasnou reakcí. „Nikdy se to nemělo stát,“ řekl americký prezident. „Vir měl být zastaven už u svého zdroje, v Číně. Zkrátka hned na začátku. Jenže nebyl,“ dodal prezident země, která v současnosti eviduje nejvíce nakažených nemocí COVID-19 ze všech států světa – 1 200 000 lidí.
Na dotaz americké novinářky, zda vnímá rozšíření viru jako rozpoutání války, Trump odpověděl, že válčí pouze s „neviditelný nepřítelem“, nikoli s Čínou. Informovala o tom americká CNN.
Čína vrací úder
Uplynulo sotva pár hodin a čínská vláda se proti Trumpovým výrokům ohradila. Hua Chunyingová, tisková mluvčí čínského ministerstva zahraničí, vyzvala Spojené státy, aby přestaly Čínu vinit a zajímaly se o fakta. Uvedl to americký týdeník Barrons.
„Možná mohou říkat, že pandemie je srovnatelná s útoky na Pearl Harbor, ale ve finále je to stejně virus, se kterým teď bojují,“ reagovala Chunyingová, podle které by měly obě země raději bojovat bok po boku místo budování napětí. „Řada zemí, vědců a expertů pozitivně okomentovala čínskou snahu vir kontrolovat. Jen USA vyjádřily některé nepravdivé a pokrytecké názory,“ uvedla se Chunyingová.
Americko-čínské vztahy jsou napjaté dlouhodobě. Trump v posledních měsících několikrát zopakoval domněnku, že se koronavirus rozšířil z čínské laboratoře ve Wu-chanu. Vyšetřováním této možnosti Trump dokonce pověřil zpravodajské služby, ty ale s žádným důkazem o umělém vypuštění viru do světa nepřišly.
„Jestliže Pompeo (americký ministr zahraničí, pozn. autora) řekl, že pro tuto možnost existuje ‚spousta důkazů‘, pak by měl tyto takzvané důkazy předložit světu a především americké veřejnosti, kterou se opakovaně snaží pobláznit,” napsal na začátku května v reakci na vyšetřování čínský státní list Global Times.