Restaurace, bary i kavárny procházejí nejhorší krizí v novodobé historii. Některé musely zavřít na dva měsíce úplně, jiné prodávaly tzv. přes ulici. Teď všichni lákají hosty zpět. Navíc jim zatím musejí stačit jen ti čeští, zahraniční turisté dorazí do českého pohostinství později, až po otevření hranic. „Třicet až čtyřicet procent restaurací v České republice krizi neustojí,“ odhadl v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS restauratér Jan Punčochář.
Se Zdeňkem Pohlreichem založil iniciativu Vaříme nepostradatelným. Ta zásobovala v době koronavirové pandemie obědy ty nejpotřebnější – hasiče, záchranáře a městskou policii. Punčochář přiznává, že ho každý měsíc uzavření restaurace stál milion korun. Navíc podle jeho názoru 30 až 40 procent restaurací v České republice krizi neustojí.
Sám Punčochář však může být relativně klidný. V jeho nové restauraci U Matěje v Praze 6, nedaleko fotbalového stadionu Juliska, měli hned po znovuotevření plno. Sám konstatuje, že kromě dezinfikování rukou se pro něj mnoho nezměnilo. „Doufám, že tu ztrátu doženeme, nechci se vracet k tomu, co bylo. Důležité je se dívat se dopředu,“ komentoval situaci pro CNN Prima NEWS Punčochář, který během krize v podniku udržel všechny své zaměstnance, aby znovuotevřel v plné síle.
Restaurace táhne česká klientela
Začátek uzavření restaurací byl pro Punčocháře šok. „Na začátku krize jsme měli plné sklady a z minuty na minutu nám zavřeli,“ poznamenal Punčochář. I když byl smířený s tím, že majitelům restaurací nikdo nepomůže, nakonec velice ocenil, že vláda vyplatila 80 procent mzdy jeho zaměstnancům.
Kdyby přišla druhá vlna koronaviru, Punčochář neskrývá obavy z chodu českých stravovacích podniků. „Například restaurace na Praze 1 byly závislé na turistech, teď je však tato lokace vylidněná,“ poznamenal Punčocháč a na tomto příkladu vysvětlil, jak moc českým restauracím v současné době pomáhá česká klientela.