Papež František volal ve velikonočním poselství po ukončení bojů. Proč tolik smrti? ptal se

Papež František v neděli v tradičním velikonočním poselství Urbi et orbi znovu vyzval k zaručení přístupu humanitární pomoci do Pásma Gazy, kde bojuje Izrael s hnutím Hamás, a také k propuštění rukojmích, které tam Hamás od října drží. Vyzval také k výměně zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou, informovala agentura AFP.

„Zmrtvýchvstalý Kristus otevírá cestu míru pro trpící skupiny obyvatel v těchto regionech,“ řekl v neděli papež podle agentury DPA. Volal po ukončení bojů, a to zejména kvůli dětem. „Kolik utrpení vidíme v jejich očích. Jejich pohledy se nás ptají: Proč? Proč tolik smrti? Proč tolik ničení?“ řekl papež.

ČTĚTE TAKÉ: Tisíce Izraelců demonstrovaly proti vládě. Lidé žádali předčasné volby a zapalovali oheň

Vyzval také k zaručení přístupu pro humanitární pomoc do Pásma Gazy, okamžitému propuštění rukojmích unesených 7. října a okamžitému příměří v Pásmu Gazy. Humanitární krizi tam způsobila válka, kterou začal Hamás 7. října teroristickým útokem na Izrael. Ten ale čelí v posledních týdnech sílící kritice mezinárodního společenství, že blokádou a kontrolami zpomaluje distribuci potravin palestinským civilistům. Za nezajištění dostatečných humanitárních dodávek kritizují Izrael i úřady OSN.

Pomoc Ukrajině, ocenění Česka i výzva ke konci bojů v Gaze. V Bruselu probíhá summit EU

Evropská unie je připravena velmi rychle postupovat v otázce možného využití výnosů ze zmrazených ruských aktiv na podporu Ukrajiny, včetně možnosti použít tyto peníze na vojenskou podporu. Novinářům to ve čtvrtek večer po jednání summitu EU řekl šéf vrcholných unijních schůzek Charles Michel. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jej na tiskové konferenci doplnila s tím, že první miliardu eur by země, která se už přes dva roky brání ozbrojené ruské agresi, mohla získat už na počátku července.

Papež se v poselství, které si přišlo na Svatopetrské náměstí podle AFP poslechnout na 60 tisíc lidí, vyzval k respektování mezinárodního práva také ve válce na Ukrajině a vyzval Rusko a Ukrajinu k výměně zajatců. Rusko napadlo vojensky Ukrajinu před více než dvěma lety.

Hlava katolické církve v poselství také zmínila válku v Sýrii, která trvá už 13 let, a Libanon, který je dlouhodobě sužován hospodářskou a sociální krizí, nyní ještě „prohloubenou nepřátelskými akcemi na hranicích s Izraelem“. Zmínil též muslimské Rohingy prchající z Barmy, kteří jsou postiženi vážnou humanitární krizí, a také násilí a ekonomickou a politickou krizi na Haiti. Nezapomněl ani na Afriku, kde kromě konfliktů připomněl i problém sucha, který postihuje rozsáhlé oblasti a způsobuje hladomor.

„Zvláštní myšlenku směřuji k regionu západního Balkánu, kde se podniká významný krok k integraci do evropského projektu,“ uvedl v neděli také papež podle stránek Vatican News.

Také loni ve velikonočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) papež vyjádřil znepokojení kvůli válce na Ukrajině i konfliktu na Blízkém východě.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Karel III. navštívil velikonoční bohoslužbu. Po celou dobu měl úsměv na tváři a vesele mával

Tagy:
krize smrt Izrael papež Ukrajina Pásmo Gazy Hamás Rusko Papež František ruská invaze na Ukrajinu