Místo zvažovaného šestimetrového odstupu dvojic na venkovním sportovišti se bude od pondělí uplatňovat plocha 15 metrů čtverečních na osobu. Na jednom hřišti přitom bude možné vytyčit více sportovišť s dvanáctičlennými skupinami. Po páteční schůzce s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem to v tiskové zprávě uvedl předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Haly a tělocvičny zatím zůstanou pro amatéry dál zavřené.
Dvanáct osob tak bude venku potřebovat 180 metrů čtverečních, což je o něco více než plocha volejbalového dvorce. „Namísto současného desetimetrového rozestupu a avizovaného šestimetrového odstupu dvojic byla stanovena minimální plocha na 15 metrů čtverečních na jednu osobu,“ řekl Jansta.
Sport trestáte, ale party v parku jsou v pořádku? Iniciativa Restart žádá vládu o změnu
Amatérský sport se stále nachází v částečném kómatu. Sportovci už sice ve větším počtu mohou vyběhnout ven, ale na jednom sportovišti jich může být maximálně 12 a je nutné utvořit dvojice s rozestupy. Zástupci sportovních svazů tvořících iniciativu Restart amatérského sportu si stěžují na to, že například na malých dětských hřištích se za zlepšující se epidemiologické situace shromažďuje mnoho osob, zatímco organizované aktivity jsou nelogicky brzděny.
Ocenil, že se rozšířily možnosti tréninku dětí, mládeže a dalších amatérských sportovců. „Na jedné ploše je už od pondělka možné vytyčit více sportovišť. Prakticky to znamená, že na jednom fotbalovém hřišti může být více těchto organizovaných skupin s odděleným režimem,“ vysvětlil Jansta. Fotbalové hřiště má zhruba 5 000 metrů čtverečních.
O možnostech sportu se bude jednat příští týden
Podle předsedy Sdružení sportovních svazů ČR Zdeňka Ertla bude vláda jednat o návrhu, aby se mohl za těchto podmínek počet sportovců ve skupině zvýšit na 20. „Tento režim bude platit pro kraje s incidencí menší než 100 na 100 tisíc obyvatel a měl by platit už od 3. května. Pro ostatní kraje platí stávající stav,“ řekl Ertl.
Dodal, že sportování v halách se bude řešit ve shodě s otevíráním ostatních vnitřních prostor. „To bohužel nejde oddělit. Jednání o možnostech pro sport se plánuje v následujícím týdnu,“ doplnil Ertl.
Vraťme dětem dětství. Cirkus kolem sportování ve dvojicích musí skončit, apeluje ODS
Vládní cirkus kolem rozvolnění sportu musí skončit, je třeba pustit děti na hřiště a vrátit jim dětství. Tímto prohlášením se pustili do vlády lídři ODS. Děti podle nich psychicky i fyzicky velmi strádají. ODS by podle svého plánu venkovní sportování už dávno povolila – podmínkou by bylo pravidelné testování a omezení počtu osob.
Vedoucí úseku trenérů Fotbalové asociace ČR Antonín Plachý označil změnu za posun k normálnímu životu. „Za těchto podmínek bude možné hrát šest proti šesti při tréninku a konečně se budou moci začít trénovat všechny nejdůležitější aspekty kolektivního sportu. Budeme se snažit apelovat na trenéry, aby tento posun nezneužívali a dbali na bezpečnost během tréninku,“ konstatoval Plachý.
V současnosti smí sportovat venku maximálně šest dvojic s desetimetrovými rozestupy. To platí od 12. dubna, kdy se prakticky po půl roce mohly alespoň v tomto režimu uvolnit tréninky. Od 26. dubna se tyto rozestupy měly snížit na šest metrů.
Cílem představitelů sportu byly alespoň dvacetičlenné skupiny venku a otevření vnitřních sportovišť pro bezpečné aktivity typu badmintonu či tenisu. Epidemiologové to však zatím nechtějí povolit.
V sobotu má s ministrem zdravotnictví jednat předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička. Ten na schůzku přijde s doplněným manuálem Restart sportu, plánem na postup uvolňování, který agentura připravila ve spolupráci se sportovními svazy a střešními organizacemi.