Amatérský sport se stále nachází v částečném kómatu. Sportovci už sice ve větším počtu mohou vyběhnout ven, ale na jednom sportovišti jich může být maximálně 12 a je nutné utvořit dvojice s rozestupy. Zástupci sportovních svazů tvořících iniciativu Restart amatérského sportu si stěžují na to, že například na malých dětských hřištích se za zlepšující se epidemiologické situace shromažďuje mnoho osob, zatímco organizované aktivity jsou nelogicky brzděny.
„Intenzita reakcí veřejnosti ukázala, jak je sport důležitý. Je dobře, že se diskutuje o tom, že budou uvolněna některá opatření. Právě sport musí být uvolněn jako první vzhledem ke svému výjimečně pozitivnímu dopadu na zdraví a psychiku občanů,“ stojí v prohlášení iniciativy Restart amatérského sportu, za kterou stojí mimo jiné Zdeněk Haník, místopředseda Českého volejbalu, nebo Slavomír Lener, manažer rozvoje ledního hokeje.
Se společnými tréninky 20členných skupin se počítalo, když vláda v posledních dnech ministra zdravotnictví Jana Blatného ve funkci uvolnila shromažďování na dvacet lidí venku a deset uvnitř s platností od 12. dubna. Nový ministr Petr Arenberger to nejdříve potvrdil, ale vzápětí vše na radu epidemiologů změnil a ponechal povolené počty na dvou. Pro sport rozhodl, že může být na jednom sportovišti maximálně šest dvojic s obřími rozestupy.
Jinde se takové rozestupy venku zdaleka nedodržují. „Reakce veřejnosti na nastavená opatření lze vidět na dětských hřištích. Na prostorech třeba desetkrát menších, než nabízí například fotbalové hřiště, je možné najít desítky dětí a rodičů. Přesto se organizovaným aktivitám nabízí nelogické posuny ve formě minimálních počtů s nijak nezdůvodněnými rozestupy typu deset či šest metrů,“ uvedla dále iniciativa.
Paradoxní situace
Většina klubů i v tomto omezeném režimu obnovila tréninky, ale sportovní funkcionáři považují situaci za dlouhodobě neudržitelnou. Sportovci se opírají o zahraniční studie, které potvrdily, že při společném sportování venku je riziko nákazy koronavirem minimální. Děti se scházejí živelně mimo sportoviště. Některé radnice nechávají venkovní sportoviště uzavřená, ačkoliv to vláda nenařizuje. Teprve nyní například otevřeli hřiště v Pardubicích.
Zástupci sportovních svazů upozorňují, že trénující sportovci musejí dodržovat přísnější opatření než ostatní. „Dochází k paradoxní situaci, že neorganizované veřejnosti jsou nastaveny benevolentnější podmínky pro party v parku (neomezený počet dvojic s rozestupy dva metry mezi dvojicemi – pozn. red.) než pro organizovaný mládežnický sport. Jak je možné taková pravidla vyžadovat? Paradoxně je tak sport trestán za to, že trenéři organizují bezpečnou aktivitu mladým sportovcům,“ uvedli.
Sport by podle nich měl patřit k opatřením, která se budou uvolňovat jako první, protože má pozitivní efekt na zdraví a psychiku občanů. Návrh ministerstva zdravotnictví zatím počítá s tím, že by sportování dvaceti lidí venku mělo být umožněno až při maximálním přírůstku nakažených 100 na 100 000 obyvatel za týden. Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička bude o nastavení parametrů pro uvolňování sportovních aktivit jednat v sobotu s ministrem zdravotnictví Arenbergerem