Patnáctiletá Natasha Ednan-Laperouseová zemřela během letu na alergickou reakci po snězení sendviče. Od této události uplynuly čtyři roky. „Nedokážete si představit, jaké to je, když vám vaše dcera zemře v náruči,“ řekl otec o smrti své dcery. Tragédie inspirovala britské politiky, aby prosadili zákon zavazující výrobce k vypsání všech potravinových alergenů na obaly. Tento zákon vejde v platnost od října příštího roku.
Před odletem si v červenci 2016 patnáctiletá Natasha, která byla extrémně alergická na sezam, koupila na londýnském letišti Heathrow bagetu z obchodu Pret A Manger. Ta kromě artyčoků, oliv a tapenády obsahovala i sezam, který však nebyl na obalu uveden.
Dívka snědla bagetu chvíli předtím, než odcestovala se svým otcem do Francie. „Asi půl hodiny po odletu začala mít Natasha problém s dýcháním,“ vzpomíná otec na tragickou událost. „Během několika minut se její stav začal zhoršovat,“ dodává.
Ve výšce 10 kilometrů se udusila
Po chvíli začala mít Natasha ještě větší potíže s dýcháním, a tak se zeptala otce, zda by jí nepodal její adrenalinovou injekci. „Šli jsme spolu na toaletu, kde jsem jí pomohl s aplikací a pokusil se jí nasadit masku s přívodem kyslíku.“ Situace se však nezlepšovala a po chvíli se začala Natasha dusit.
Otec vytáhl další injekci a znovu ji aplikoval dceři do boku. „Potil jsem se po celém těle a pomalu si začínal uvědomovat, že je situace opravdu vážná,“ řekl otec po letech od tragédie deníku The Guardian. Ve výšce 10 kilometrů nad zemí bez potřebné lékařské péče se dívka kvůli zduřené dýchací trubici udusila. „Nedokážete si představit, jaké to je, když vám dcera zemře v náruči,“ dodal otec.
Od tragické události uplynuly čtyři roky. Dívčini rodiče se dlouho se smrtí Natashy nemohli vyrovnat. „Dlouho jsme se nemohli pohybovat v Natashině pokoji. Její šaty ležely na podlaze, domácí úkoly na stole. Nevybalili jsme jí školní aktovku ani tašku, kterou si ten den vzala,“ popsala Tanya Ednan-Laperouseová, matka zemřelé.
Zákon vejde v platnost od října 2021
Právě tato událost přiměla britské politiky přijít se zákonem, který by výrobce vedl k vypsání všech potravinových alergenů na obaly. A to i v případě, kdy je jídlo připravováno na místě. Zákon by měl vejít v platnost v říjnu příštího roku. „Přestože tento zákon přichází příliš pozdě na to, aby zachránil naši milovanou dceru, věříme, že pomoc při záchraně dalších alergiků je vhodným odkazem pro její život,“ dodali.
Právě Natashini rodiče byli podle britského politika Michaela Andrewa Govea inspirací k přijetí zákona. „Díky tomuto zákonu budou etikety na potravinách srozumitelné a jasné a dají dvěma milionům lidí trpících alergiemi na rozličné produkty důvěru ve výběr bezpečných potravin,“ uvedl Gove pro deník Daily Mail.