reklama

Had mohl vlézt k někomu domů, říká starosta. Kamarádka popsala uštknutí holčičky

Pátrání po hadovi, který měl v pátek v Jenštejně u Prahy uštknout šestiletou dívku, skončilo. Plaza se najít nepodařilo, místní proto mají strach, že by se mohla situace opakovat. Dívenka skončila v nemocnici, kde z rozboru krve zjistili, že by se mohlo jednat o chřestýše. I podle herpetologa mělo jít o tento druh, chovatel ale tvrdí, že by takový had neměl dostatek síly, aby prokousl dětskou botu.

reklama

V pátek okolo páté hodiny odpoledne si děti hrály v rohu zahrady, když jedna z holčiček zakřičela, že ji bolí noha a pravděpodobně ji něco kouslo. Až poté se zjistilo, že by mohlo jít o jedovatého hada.

Dívenku záchranáři převezli do motolské nemocnice, je ve stabilizovaném stavu. Ostatní děti vyvázly „jen“ s ošklivou vzpomínkou. „Sedla si na zem a pak křičela, běžela za mamkou. Nechápali jsme, co se stalo,“ sdělila kamarádka uštknuté holčičky Darja.

Had měl dívku uštknout přes botu. „Holčička cítila, že ji něco kouslo, a rovnou běžela domů k matce. Říkala, že ji to tam bolí. Pak jsme sundali tu botičku a uviděli, že tam je vkus,“ dodal Jevgenij Rusnak, soused a očitý svědek.

K tématu

Pátrání po hadovi začalo hned v pátek večer. Nikdo nechtěl podcenit možnost, že by se uštknutí mohlo opakovat. „Musíme být všichni velmi obezřetní, ten had může být skutečně nebezpečný. Bohužel se ho nepodařilo nalézt. Může někde hibernovat, mohlo se také stát, že je přitahován teplem, a mohl vlézt někomu do domu,“ uvedl starosta Jenštejna Norbert Hlaváček.

„Podle kousnutí lze odhadnout, o jakého hada se jedná, z jaké skupiny. Je velmi pravděpodobné, že se jednalo o skupinu z chřestýšů – podle vpichu zubů, které jsou sklopné a velmi dlouhé,“ řekl herpetolog Karel Kerouš.

„Máme velkou škálu druhů chřestýšů od 50 centimetrů do 2,5 metru. Tady se mluvilo o jednom z největších, o chřestýši kostkovaném. Má i zuby, které by botu prorazily, ale v podstatě je to nemožné v této teplotě. Kdyby se to náhodou stalo, tak tento chřestýš je sice jedovatý, ale nemá tak silný jed jako menší druhy. Je to celé hodně zvláštní,“ uvedl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS chovatel jedovatých plazů Antonín Hnízdil.

Jak se had na zahradu dostal?

Hada ani v sobotu nikdo nenašel. Hasiči tak po zhruba sedmi hodinách pátrání ukončili. Obyvatelé Jenštejna neskrývají strach. „Mám malou dceru. Je hodně nepříjemné vůbec nemoci vylézt na zahradu a bát se. Nesmíme otevírat okna, máme se bát, aby nám něco nevlezlo do baráku,“ sdělil jeden ze sousedů. „Soucítíme s rodinou zraněné holčičky, přejeme jí brzké uzdravení a doufáme, že se nic podobného se nestane našim dětem,“ uvedla další sousedka.

Jak se had na zahradu dostal, je zatím záhadou. Mezi místními se mluví o tom, že ten, komu utekl, hada už našel a teď mlčí. Nedá se ale ani vyloučit, že hada někdo přivezl a odhodil poblíž domů, protože už ho nechtěl. Zatím jde ale o pouhé spekulace.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Účastníci akce protestovali proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES), který vnímají jako nesmyslný. Opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených koronavirem stále roste, řekl novinářům organizátor akce Tomáš Franzki.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

Nové mutace koronaviru se začínají rozšiřovat po celém světě a najdou se státy, které už kvůli obavám z nové varianty začínají rušit například lety z rizikových zemí. Odborníci odhadují, že i když je mnoho mutací nakažlivějších než původní typ, vakcína by na ně měla zabírat. Podle některých expertů už SARS-CoV-2 dokázal zmutovat více než tisíckrát, potvrzena je ale zatím necelá desítka čerstvě objevených proměn nemoci COVID-19. Do Česka zatím dorazila mutace s označením „britská“.

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
Slovensko letos předstihne Česko ve výstavbě dálnic o více než 11 kilometrů
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
KOMENTÁŘ: Předbíhání ve frontě na vakcínu je normální. Vláda to měla čekat
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha
Další články
reklama
reklama