reklama

Sousedé se po uštknutí dívky bojí vycházet. Podle experta chřestýš venku přežije

Jaký had uštknul šestiletou dívku z Jenštejna u Prahy, dosud není zcela jasné. Podle herpetologa Karla Kerouše mohlo jít o chřestýše nebo velký druh zmije. Plaza se zatím nepodařilo najít. Pokud by ale skutečně šlo o chřestýše, má velkou šanci zimu venku přečkat. „Chřestýši jsou severoameričtí hadi, takže jsou zvyklí v mrazivých podmínkách přežívat,“ řekl CNN Prima NEWS Michal Havránek, odborník na plazy. Sousedé se navíc obávají, že může had zaútočit znovu.

reklama

Podle Havránka se ale klidně mohlo jednat i o zmiji, jediný jedovatý druh hada, který se v České republice vyskytuje volně v přírodě. „Dovedu si představit situaci, kdy zmije mohla být schována někde na zahradě a děti ji vyrušily ze zimního spánku. V takovém případě had přirozeně zaútočí, protože netuší, co se děje, a brání se,“ řekl CNN Prima NEWS.

Jestliže se ale skutečně jednalo o chřestýše, pak je pravděpodobné, že může venku přežít, přestože se nacházíme v nejchladnějším měsíci v roce. „Chřestýši jsou severoameričtí hadi, takže jsou zvyklí v mrazivých podmínkách přežívat,“ dodal Havránek s tím, že tito hadi jsou schopni hibernovat až do minus deseti stupňů. Plazi ovšem přirozeně vyhledávají taková místa, která v přečkání studené části roku pomáhají. Čili jdou za teplem.

Michala Havránka ale zaráží, že se dosud nepodařilo vypátrat, o jakého hada se jednalo a komu patří. „Pokud to tedy opravdu byl cizokrajný jedovatý had a stále nevíme, jaký, pak se dá téměř s jistotu říci, že pochází z nelegálního chovu,“ řekl Havránek, který v Krupce na Teplicku vede zájmový kroužek teraristiky. Každý v zajetí chovaný jedovatý had totiž musí být registrován, takže se dá prakticky okamžitě zjistit, komu který plaz chybí. „Plazy chodí pravidelně kontrolovat pracovníci Státní veterinární správy, takže je o nich dokonalý přehled,“ dodal.

Když kousne mamba

Havránek v této souvislosti odkazuje na více než dva roky starý případ, kdy v pražských Hlubočepech třicetileté ženě utekla mamba zelená, jejíž chov nebyl schválený. Tehdy had dokonce majitelku uštkl a ta na následky poranění zemřela. „Tehdy se také chvíli nevědělo, o jakého hada se jednalo, právě proto, že nebyl nikde registrovaný,“ uzavřel Havránek.

Had uštknul šestiletou dívku, původně se uvádělo osmiletou, na Nový rok v Jenštejnu u Prahy na zahradě jednoho z rodinných domů. Holčička si tam měla hrát s ostatními dětmi, když ucítila bolest v noze. Končetina ji následně rozbolela ještě víc a zrudla, proto záchranná služba dopravila dívenku do nemocnice. Tam lékaři zjistili, že ji uštkl had. „K uštknutí mělo dojít po 17. hodině. Z nemocnice volali v 18 hodin na policii, abychom prověřili, zda někdo v okolí místa chová hady,“ uvedla pro Blesk.cz policejní mluvčí Michaela Richterová. Podle majitele domu, kde se incident odehrál, není dívka v ohrožení života.

Někteří obyvatelé Jenštejna se pro CNN Prima NEWS svěřili, že se po incidentu bojí o zdraví své i svých blízkých. „Samozřejmě, že mám strach. Mám malou dceru a je velmi nepříjemné vůbec nemoci vylézt na zahradu, neotvírat okna a dveře. Musíme hlídat, aby nám něco nevlezlo do domu,“ řekl jeden z nich. Další si stěžovali na postup policie, která prý nedostatečně místní varovala před hrozícím nebezpečím. „Policajti se sbalili a odjeli. Říkal jsem jim, aby upozornili všechny, ale oni prošli jen tuhle zahradu,“ řekl redakci CNN Prima NEWS jeden ze sousedů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény
Domácí

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Čeští skokané na lyžích odletí na olympijské hry bez hlavního trenéra Bajce. Má covid

Čeští skokané na lyžích se musejí minimálně v začátku olympijských her, které startují 4. února, obejít bez hlavního trenéra Vajsi Bajce, který má stále pozitivní testy na koronavirus. Do jeho pozice se posune asistent, jedenačtyřicetiletý Jan Matura, který ukončil aktivní kariéru v květnu 2017 a reprezentoval ještě s Romanem Koudelkou, nejstarším a nejúspěšnějším skokanem současného kádru.

V Pittsburghu se zřítil most krátce před návštěvou Bidena. Ten měl mluvit o údržbě silnic

V americké městě Pittsburgh se v pátek zřítil silniční most, a to jen pár hodin před návštěvou Joea Bidena. Prezident má ve městě hovořit mimo jiné o balíku investic do infrastruktury, který zahrnuje finance na údržbu silnic a mostů. Podle šéfa městských hasičů Darryla Jonese utrpělo deset lidí zranění, z nichž tři byli odvezeni do nemocnice. Nikdo však není v ohrožení života.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Rekordní nárůst počtu nakažených ve školách. PCR testy odhalily oproti minulému týdnu dvojnásobek

Po pondělním testování ve školách se podle ministerstva zdravotnictví potvrdilo PCR metodou 16 627 případů nákazy koronavirem. Je to víc než dvojnásobek proti minulému týdnu. Mezi žáky odhalily PCR testy 15 178 nakažených a mezi pedagogy 1 449. Růst je podle úřadu důsledkem naprosté dominance nové koronavirové varianty omikron, jejíž podíl na všech nových nákazách už podle Státního zdravotního ústavu činí víc než 98 procent. Metoda PCR potvrdila výsledky zhruba 59 % pozitivních antigenních testů.

reklama