reklama

Sousedé se po uštknutí dívky bojí vycházet. Podle experta chřestýš venku přežije

Jaký had uštknul šestiletou dívku z Jenštejna u Prahy, dosud není zcela jasné. Podle herpetologa Karla Kerouše mohlo jít o chřestýše nebo velký druh zmije. Plaza se zatím nepodařilo najít. Pokud by ale skutečně šlo o chřestýše, má velkou šanci zimu venku přečkat. „Chřestýši jsou severoameričtí hadi, takže jsou zvyklí v mrazivých podmínkách přežívat,“ řekl CNN Prima NEWS Michal Havránek, odborník na plazy. Sousedé se navíc obávají, že může had zaútočit znovu.

reklama

Podle Havránka se ale klidně mohlo jednat i o zmiji, jediný jedovatý druh hada, který se v České republice vyskytuje volně v přírodě. „Dovedu si představit situaci, kdy zmije mohla být schována někde na zahradě a děti ji vyrušily ze zimního spánku. V takovém případě had přirozeně zaútočí, protože netuší, co se děje, a brání se,“ řekl CNN Prima NEWS.

K tématu

Jestliže se ale skutečně jednalo o chřestýše, pak je pravděpodobné, že může venku přežít, přestože se nacházíme v nejchladnějším měsíci v roce. „Chřestýši jsou severoameričtí hadi, takže jsou zvyklí v mrazivých podmínkách přežívat,“ dodal Havránek s tím, že tito hadi jsou schopni hibernovat až do minus deseti stupňů. Plazi ovšem přirozeně vyhledávají taková místa, která v přečkání studené části roku pomáhají. Čili jdou za teplem.

Michala Havránka ale zaráží, že se dosud nepodařilo vypátrat, o jakého hada se jednalo a komu patří. „Pokud to tedy opravdu byl cizokrajný jedovatý had a stále nevíme, jaký, pak se dá téměř s jistotu říci, že pochází z nelegálního chovu,“ řekl Havránek, který v Krupce na Teplicku vede zájmový kroužek teraristiky. Každý v zajetí chovaný jedovatý had totiž musí být registrován, takže se dá prakticky okamžitě zjistit, komu který plaz chybí. „Plazy chodí pravidelně kontrolovat pracovníci Státní veterinární správy, takže je o nich dokonalý přehled,“ dodal.

Když kousne mamba

Havránek v této souvislosti odkazuje na více než dva roky starý případ, kdy v pražských Hlubočepech třicetileté ženě utekla mamba zelená, jejíž chov nebyl schválený. Tehdy had dokonce majitelku uštkl a ta na následky poranění zemřela. „Tehdy se také chvíli nevědělo, o jakého hada se jednalo, právě proto, že nebyl nikde registrovaný,“ uzavřel Havránek.

K tématu

Had uštknul šestiletou dívku, původně se uvádělo osmiletou, na Nový rok v Jenštejnu u Prahy na zahradě jednoho z rodinných domů. Holčička si tam měla hrát s ostatními dětmi, když ucítila bolest v noze. Končetina ji následně rozbolela ještě víc a zrudla, proto záchranná služba dopravila dívenku do nemocnice. Tam lékaři zjistili, že ji uštkl had. „K uštknutí mělo dojít po 17. hodině. Z nemocnice volali v 18 hodin na policii, abychom prověřili, zda někdo v okolí místa chová hady,“ uvedla pro Blesk.cz policejní mluvčí Michaela Richterová. Podle majitele domu, kde se incident odehrál, není dívka v ohrožení života.

Někteří obyvatelé Jenštejna se pro CNN Prima NEWS svěřili, že se po incidentu bojí o zdraví své i svých blízkých. „Samozřejmě, že mám strach. Mám malou dceru a je velmi nepříjemné vůbec nemoci vylézt na zahradu, neotvírat okna a dveře. Musíme hlídat, aby nám něco nevlezlo do domu,“ řekl jeden z nich. Další si stěžovali na postup policie, která prý nedostatečně místní varovala před hrozícím nebezpečím. „Policajti se sbalili a odjeli. Říkal jsem jim, aby upozornili všechny, ale oni prošli jen tuhle zahradu,“ řekl redakci CNN Prima NEWS jeden ze sousedů.

K tématu

Tagy: had zmije plazi Středočeský kraj krimi uštknutí odborník chovatel chřestýš Jenštejn

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Sněmovna

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) selhává, systém očkování nefunguje, zlobí se opozice. Na úterní jednání Sněmovny chce zařadit mimořádný bod, ve kterém má kabinet vysvětlit, jak bude probíhat distribuce vakcín a kdy budou naočkovány rizikové skupiny. Vládní hnutí ANO s tím souhlasí, debata má ale trvat maximálně tři hodiny.

Komentář: Loprais a spol. by zasloužili sexistické prasátečko. Kamenování ale ne
Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?
Další články
reklama
reklama