Pavel jde na ruku zájmům USA, kritizuje Drulák. Podporujete totalitáře, vmetl mu Boháček

Z amerického hlediska dává smysl, komu Petr Pavel jako nově zvolený prezident telefonoval. Klíčová krizová teritoria jsou kolem Číny a Ruska, Pavel tím ukazuje zájem o tyto části světa, čímž odpovídá americkým představám, ne těm českým. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl politolog Petr Drulák. Analytik Petr Boháček však Pavla bránil a do Druláka se opřel.

Nově zvolený prezident Petr Pavel, který bude do úřadu uveden v březnu, nejprve volal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. V pondělí následoval hovor s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. „Za současné situace, v níž se Evropa nachází, směřoval správně. Myslím, že to byl jasný signál. Z hlediska bezpečnostní situace, která je nyní určující pro zahraniční politiku, to vnímám pozitivně,“ uvedl Boháček.

S tím však Drulák nesouhlasí. „Když se na to podíváme z amerického hlediska, tak to dává smysl. Klíčová krizová teritoria jsou kolem Číny – Tchaj-wan, a kolem Ruska – to je Ukrajina. Generál Pavel ukazuje svůj zájem o tyto části světa, což odpovídá americkým představám, ne těm českým. Z českého hlediska jsou naše priority ve střední Evropě, jsou to naši sousedé, nikoliv Ukrajina a Tchaj-wan,“ míní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMATPavel čelí hněvu Číny. Pekingu se nelíbí jeho kontakt s prezidentkou Tchaj-wanu.

Drulák doplnil, že se nedá vyloučit, že se konflikt na Ukrajině „přelije“ i za hranice této země. „Situace je velmi nebezpečná, na Ukrajině jde o něco zcela ohrožujícího pro střední Evropu. Ale to nemění nic na tom, že hlavní partneři jsou kolem nás, jsou to středoevropské státy,“ kritizoval Pavlův postup.

Boháček oponoval tím, že se situace netýká jen Ukrajiny, ale „celého našeho prostředí“. „Není to otázka pouze zahraniční politiky, ale i domácí situace. Konflikt dopadá na sociálně slabé nejvíce skrze zvyšující ceny energií. Má to i tyto vliv, který musíme vnímat. Je důležité se tím zabývat a zmiňovat, že dopady jsou nerovné. Rozhodně to není to, že bychom měli přestat podporovat Ukrajinu a vzdát se autoritářskému pohledu na svět, jak doporučuje pan Drulák v iniciativě,“ kontroval analytik.

Takové prohlášení Drulák označil za dezinformaci. „Nikde není napsáno, že podporujeme autoritářský pohled na svět. Myslím, že se tím prokazuje, že organizace Asociace pro mezinárodní otázky je podporovaná z amerických veřejných prostředků na informační válků a pan Boháček tuto roli velmi dobře plní,“ rýpl si do něj bývalý diplomat s odkazem na asociaci, v níž Boháček působí.

Nově zvolený prezident Petr Pavel byl hostem nedělní Partie. Celý rozhovor si můžete poslechnout jako podcast:

Tagy: