reklama

Péče o růže na jaře vám zajistí jejich bohaté kvetení

Růže je bezpochyby královnou květin. Ale aby vládla i vaší zahradě, je potřeba jí věnovat brzy na jaře správnou péči. Řez a postřik proti chorobám a škůdcům jsou stěžejní pro brzké a bohaté kvetení.

reklama

Něco málo o růžích

Právem je růže nazývána královnou zahrady. Její pěstování má tradici už několik staletí a byla intenzivně šlechtěna. Proto dnes rod růží obsahuje kolem třiceti tisíc druhů a kultivarů. Některé bohužel známe už jen z obrázků, což ale vynahrazuje šlechtění nových druhů. Vybrat si můžete staré zahradní růže nebo ty moderní, různí se typem růstu, postupem při řezu, uplatněním v zahradě i dalšími vlastnostmi.

Co se ale týká jejich pěstování, pravidla jsou pro všechny stejná:

 • volte slunné a vzdušné stanoviště,
 • vysaďte je na místo, kde podzemní voda nestoupá příliš vysoko, cca 50 cm pod povrch,
 • půda by měla být propustná a bohatá na živiny,
 • růže potřebují hlavně vápník.

Jak o růže pečovat na jaře?

Růže v zahradě uvítají vaši péči hned po zimě. Tedy brzy na jaře. Odstraňte vrstvu zeminy, kterou jste před zimou růže přihrnuli. Pak přichází na řadu velmi důležitý řez.

 • Správný a včasný řez zajistí, že rostliny zesílí a první květy budou mít ve správný čas. Nesmí být ale moc radikální, aby nedošlo k pozdějšímu vytvoření výhonů a tvorbě květů.
 • Odstraňte slabé větve, které rostlinu zbytečně zahušťují.
 • Odstřihněte i větve poškozené a omrzlé.

 • Každou zbylou větev pak zkraťte – nechávejte na ní 3 až 5 oček. Pak se pěkně rozvětví, keř bude řidší, ale květy bohaté. Vždy se ale zařiďte i podle stáří i stavu rostliny.
 • Pak rostliny ošetřete proti houbovým chorobám a škůdcům, které přezimovaly během letošní mírné zimy. Odstraňte napadené listy a aplikujte postřik. Volte takový, který kombinuje ochranu proti obojímu. Podle potřeby ošetření opakujte i během sezóny.
 • Rostliny ještě přihnojte, aby se jim dostaly potřebné živiny pro kvalitní růst a vývoj.

Houbové nemoci růží

Existuje několik houbových onemocnění, proti kterým je důležité rostliny zjara ošetřit:

 • Černá skvrnitost – tmavé skvrny se objevují na listech a šíří se po nich. Pak žloutnou, hnědnou a opadávají. Důležité je napadené listy odstranit. Otrhejte ty na keři a sesbírejte i ty opadané. Pak je spalte.
 • Padlí růžové – nejrozšířenější houbová choroba, zvláště při kombinaci horkých dní a studených nocí s množstvím rosy. Na listech, výhonech i poupatech pak najdete bílé moučnaté skvrny, ty postupně mění barvu na hnědou a napadené části rostliny se deformují. Postižené části odstraňte a spalte.

 • Rez růžová – většinou na starších větvích nebo listech najdete oranžové výtrusy, které se rozšiřují do okolí. Horní strany listů pak začnou žloutnout. Listy začínají dříve opadávat. Stejně jako u ostatních je třeba napadené části odstranit a spálit.

Škůdci růží

Stejně jako před houbami je nutné růže chránit i proti škůdcům:

 • Mšice – sají z rostliny mízu, listy se deformují, lepí a jsou lesklé. Zničí i poupata a výhony.

 • Pilatky, pilatěnky – způsobují svinování listů do ruliček, ty pak ztrácí svou funkci.
 • Svilušky – drobný pavoukovec, který svým sáním zesvětluje listy a dochází pak k jejich předčasnému opadávání.
Tagy:

Hlavní zprávy

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie
Slovensko

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Válek: K vakcíně „pro odmítače“ se lidé mohou hlásit od února. Omikron vyvrcholí příští týden

K vakcíně „pro odmítače“ od firmy Novavax se lidé mohou hlásit od 1. února, oznámil ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Novavax vznikl starší metodou a mohl by tak přesvědčit i ty, kteří se obávají novějších mRNA vakcín. Vrchol omikronové vlny by pak měl podle Válka přijít příští týden, kdy bude přibývat až 80 tisíc nakažených denně.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Játra zničená alkoholem a delirium. Stehlíková má Zemanovi do týdne zaplatit milion

Pražský hrad oficiálně zaslal psychiatričce Džamile Stehlíkové předžalobní výzvu. Jejím předmětem jsou výroky lékařky o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Stehlíková uvedla, že hlava státu byla na podzim hospitalizována v souvislosti s jeho konzumací alkoholu a následnými problémy s játry. Zeman a jeho okolí po ní požadují omluvu, milion korun a také jména svých zdrojů.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský si odlet do USA špatně spočítal. Měl požádat matematika Janečka, glosoval politolog

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský si myslel, že odlet na stáž do Spojených států mu projde. „Špatně si to spočítal. Možná se měl zeptat Karla Janečka, že by mu to propočítal lépe,“ glosoval ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Josef Mlejnek. Ten také společně s komentátorem Českého rozhlasu Plus Petrem Hartmanem diskutoval o aktuální atmosféře mezi Piráty a STAN.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama