reklama

Péče o růže na jaře vám zajistí jejich bohaté kvetení

Růže je bezpochyby královnou květin. Ale aby vládla i vaší zahradě, je potřeba jí věnovat brzy na jaře správnou péči. Řez a postřik proti chorobám a škůdcům jsou stěžejní pro brzké a bohaté kvetení.

reklama

Něco málo o růžích

K tématu

Právem je růže nazývána královnou zahrady. Její pěstování má tradici už několik staletí a byla intenzivně šlechtěna. Proto dnes rod růží obsahuje kolem třiceti tisíc druhů a kultivarů. Některé bohužel známe už jen z obrázků, což ale vynahrazuje šlechtění nových druhů. Vybrat si můžete staré zahradní růže nebo ty moderní, různí se typem růstu, postupem při řezu, uplatněním v zahradě i dalšími vlastnostmi.

Co se ale týká jejich pěstování, pravidla jsou pro všechny stejná:

 • volte slunné a vzdušné stanoviště,
 • vysaďte je na místo, kde podzemní voda nestoupá příliš vysoko, cca 50 cm pod povrch,
 • půda by měla být propustná a bohatá na živiny,
 • růže potřebují hlavně vápník.

Jak o růže pečovat na jaře?

Růže v zahradě uvítají vaši péči hned po zimě. Tedy brzy na jaře. Odstraňte vrstvu zeminy, kterou jste před zimou růže přihrnuli. Pak přichází na řadu velmi důležitý řez.

 • Správný a včasný řez zajistí, že rostliny zesílí a první květy budou mít ve správný čas. Nesmí být ale moc radikální, aby nedošlo k pozdějšímu vytvoření výhonů a tvorbě květů.
 • Odstraňte slabé větve, které rostlinu zbytečně zahušťují.
 • Odstřihněte i větve poškozené a omrzlé.

K tématu

 • Každou zbylou větev pak zkraťte – nechávejte na ní 3 až 5 oček. Pak se pěkně rozvětví, keř bude řidší, ale květy bohaté. Vždy se ale zařiďte i podle stáří i stavu rostliny.
 • Pak rostliny ošetřete proti houbovým chorobám a škůdcům, které přezimovaly během letošní mírné zimy. Odstraňte napadené listy a aplikujte postřik. Volte takový, který kombinuje ochranu proti obojímu. Podle potřeby ošetření opakujte i během sezóny.
 • Rostliny ještě přihnojte, aby se jim dostaly potřebné živiny pro kvalitní růst a vývoj.

Houbové nemoci růží

Existuje několik houbových onemocnění, proti kterým je důležité rostliny zjara ošetřit:

 • Černá skvrnitost – tmavé skvrny se objevují na listech a šíří se po nich. Pak žloutnou, hnědnou a opadávají. Důležité je napadené listy odstranit. Otrhejte ty na keři a sesbírejte i ty opadané. Pak je spalte.
 • Padlí růžové – nejrozšířenější houbová choroba, zvláště při kombinaci horkých dní a studených nocí s množstvím rosy. Na listech, výhonech i poupatech pak najdete bílé moučnaté skvrny, ty postupně mění barvu na hnědou a napadené části rostliny se deformují. Postižené části odstraňte a spalte.

 • Rez růžová – většinou na starších větvích nebo listech najdete oranžové výtrusy, které se rozšiřují do okolí. Horní strany listů pak začnou žloutnout. Listy začínají dříve opadávat. Stejně jako u ostatních je třeba napadené části odstranit a spálit.

Škůdci růží

Stejně jako před houbami je nutné růže chránit i proti škůdcům:

 • Mšice – sají z rostliny mízu, listy se deformují, lepí a jsou lesklé. Zničí i poupata a výhony.

 • Pilatky, pilatěnky – způsobují svinování listů do ruliček, ty pak ztrácí svou funkci.
 • Svilušky – drobný pavoukovec, který svým sáním zesvětluje listy a dochází pak k jejich předčasnému opadávání.
Tagy:

Hlavní zprávy

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser
Nový den

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser

Pokud lezla dvojice českých horolezců v Pákistánu na horu Rakapoši bez povolení, udělala pr*ser, který si bude muset vyřešit. Tak komentoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zkušený horolezec Radek Jaroš počínání svých kolegů. Jakub Vlček a Petr Macek, které kvůli potížím při sestupu z pákistánské Rakapoši musel 15. září po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády, zůstávají v zemi. Pákistán požaduje zaplacení celé operace.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku
Vláda

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

Prorostla mafie do slovenské policie? Vláda řeší vzpurnou inspekci a otřesy v koalici
Slovensko

Prorostla mafie do slovenské policie? Vláda řeší vzpurnou inspekci a otřesy v koalici

Slovenská vláda zažívá další otřesy. Tentokrát je způsobily obvinění elitních policistů, kteří vyšetřují citlivé kauzy, a avizované změny ve fungování justice či policie, o nichž informoval slovenský premiér Eduard Heger. Ten následně utvořil pracovní skupinu, která má změny připravit. Na ní se ovšem nehodlá podílet jeden z členů vládní koalice – hnutí Jsme rodina.

Za záchranu dětí obětovala matka život. Po ztroskotání kojila potomky, sama pila moč

Obrovské štěstí v neštěstí měly dvě malé děti z Venezuely. Loď, na které se plavily s rodinou totiž, ztroskotala. Po čtyřech dnech v záchranném člunu je objevili záchranáři živé. Přežily díky neskutečné obětavosti své matky, která svůj život vyměnila za ten jejich. Děti tak jsou spolu se svoji chůvou pravděpodobně jedinými přeživšími nehody, informuje web The Independent.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Adámek je po operaci mandlí v bdělém kómatu. Vše špatně, obvinila matka u soudu lékařku

Mnoha chyb se podle matky chlapce, který po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi lety kvůli pooperačním komplikacím zůstal v takzvaném bdělém kómatu, dopustili zdravotníci nemocnice při zákroku i po něm. Matka dnes vypovídala jako svědkyně před pardubickým soudem, několikrát se přitom neubránila slzám. Chyby podle ní nastaly při předoperačních vyšetřeních, operaci i řešení kritické situace při masivním krvácení dítěte několik dní po zákroku. Kvůli němu nemohl chlapec několik minut dýchat a má poškozený mozek. V té chvíli nemocniční personál podle ní fatálně selhal, řekla novinářům.

Zákazník neměl roušku, tak nedostal pivo. Rozzuřený vytáhl revolver a prodavače zastřelil

Muž odmítající nosit roušku zastřelil pokladníka čerpací stanice v západoněmeckém městě Idar-Oberstein. O víkendovém incidentu v pondělí podle agentury DPA informoval příslušný státní zástupce. Muž se údajně rozčílil, že mu pokladník nechtěl prodat pivo, protože neměl chráněné dýchací cesty, jak v Německu nařizují protiepidemické předpisy.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama