Péče o děti s postižením je pro rodiny nesmírně vyčerpávající. Rodiče často přicházejí o práci a ztrácejí přátele i kontakt se světem, protože se jejich životy točí jen kolem potřeb dítěte. Trpí tím i sourozenci handicapovaných, rodiče na ně obvykle nemají tolik času. Úlevu jim přináší tzv. homesharing neboli sdílená péče, kterou zprostředkovává například Centrum Orion sídlící v Rychnově nad Kněžnou. Bojuje však s nedostatkem dobrovolníků.
Homesharing je forma podpory rodin pečujících o děti nebo dospělé se zdravotním postižením. Tato služba jim umožňuje na chvíli si odpočinout a načerpat síly. V péči o děti s handicapem je na určitou dobu vystřídá hostitelská rodina. „Sama jsem maminka těžce postiženého syna, takže z vlastní zkušenosti vím, jak to rodiny mají těžké. Péče je vyčerpávající, často jsou v sociální izolaci,“ svěřila se CNN Prima NEWS ředitelka a zakladatelka centra Miroslava Červinková.
ČTĚTE TAKÉ: V boji s long covidem pomůže speciální tým expertů. Případů je poměrně hodně, říká Prymula
Péče o dítě se zdravotním postižením vyžaduje velké množství času a energie. Rodiče musí s dítětem cvičit, jezdit k lékařům a věnovat se mu prakticky nonstop, někdy i přes noc. „Takže přestanete chodit do zaměstnání, ztratíte přátele. Málo se to ví, ale hodně trpí i sourozenci, protože se vše soustředí na dítě s postižením,“ vyjmenovala Červinková. Homesharing těmto rodinám otevírá nové možnosti.
Rychnovské centrum Orion je jednou z pouhých osmi organizací v Česku, která službu sdílené péče poskytuje. Další zprostředkovatelé homesharingu fungují v Ústeckém, Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém, Pardubickém a Středočeském kraji a v Praze, informuje web zastřešující organizace. Všechny se však potýkají s nedostatkem dobrovolníků a stále hledají potenciální hostitele.
Dobré srdce a chuť pomáhat
Hostitelem se může stát téměř každý – nezáleží na tom, zda jde o jednotlivce, pár nebo rodinu. Podmínkou je plnoletost, trestní bezúhonnost a vhodné zázemí. „Od začátku se bavíme o limitech. Když rodina bydlí ve třetím patře bez výtahu, je jasné, že tam nedáme dítě na vozíku,“ upřesnila pro CNN Prima NEWS speciální pedagožka a průvodkyně dětí se zdravotním postižením Iva Pechancová. „Hlavně ale záleží na tom, aby měli dobré srdce a chtěli pomáhat,“ zdůraznila Červinková.
Zájemci se mohou obrátit na kteroukoliv zastřešující organizaci, včetně Orionu. Do programu se lze nezávazně přihlásit prostřednictvím dotazníku na webových stránkách. Centrum uchazeče po přihlášení kontaktuje a domluví se s ním na osobní schůzce. Pokud se dohodnou na spolupráci, začíná několikaměsíční proces pečlivé přípravy. Budoucí hostitelé procházejí školením, čeká je také několik schůzek s dětmi, se kterými je pracovníci centra spárují. „Je to dlouhá cesta a zájemci mohou kdykoliv odejít. Jde nám o to, aby to bylo bezpečné pro všechny strany a aby se všichni cítili dobře,“ vysvětlila Pechancová.
Hostitel, který se pro pečující rodinu najde, si dítě s postižením pravidelně bere k sobě. Společně hrají hry, chodí na procházky, vyrážejí na výlety, a pečující rodina tak má čas užít si čas pro sebe. Orionu se například podařilo spárovat mladý pár s dvanáctiletým chlapcem s poruchou autistického spektra. „Když jsem se maminky ptala, jak využívá čas, když je syn u hostitelů, říkala mi, že si napustí vanu, zapálí svíčky a dá si sklenku vína, což se jí předtím za dvanáct let nikdy nepoštěstilo,“ popsala Pechancová.
Výhody i pro hostitele
Sdílená péče však přináší benefity nejen pečujícím rodinám, ale i zapojeným dobrovolníkům. „Všichni hostitelé nám říkají, že je to obrovský zážitek, velmi je to obohacuje a vlastně to pomáhá i jim,“ podotkla Pechancová. Zmínila přitom tatínka, jenž se do programu přihlásil kvůli pětileté dceři, kterou má ve střídavé péči. „Chtěl ji naučit, že nejsme všichni stejní, dokonalí a krásní, ale přesto můžeme mít hodnotu. Spárovali jsme je se sedmiletou holčičkou s poruchou autistického spektra a holky si neuvěřitelně sedly,“ vylíčila speciální pedagožka.
Homesharing je jednou ze tří etap, během kterých chce centrum Orion své klienty postupně osamostatňovat. „Je to takový první článek k tomu, aby si maminka zvykla, že se o dítě dokáže postarat i někdo jiný,“ popsala Pechancová. Druhou fází je osobní asistence, třetí komunitní domácnost, kam se klienti postupně přestěhují a žijí sami. Rodiče je mohou navštěvovat a brát si je domů podle jejich možností. To je však pro rychnovské centrum zatím jen hudba budoucnosti. „Hledáme nějaký dům nebo pozemek, který bychom dokázali přestavět. O to teď usilujeme,“ přiblížila zakladatelka centra Červinková.
Pokud chcete Centru Orion pomoci s projektem komunitní domácnosti, nebo podpořit jeho úsilí v poskytování sdílené péče, můžete pomoci i finančně. Možnosti najdete na webových stránkách.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Prima Svět pomáhá. Výtěžek z vánočního jarmarku šel na pomoc charitativním organizacím