Pečivo může zvířatům velmi ublížit. Zdroj: Pixabay
Plánujete si výlet do lesa a když tam budete mít cestu, rozhodnete se dopřát i zvířatům, která tam žijí. Víte, co vzít a co naopak nechat doma, aby zvířata po vaší návštěvě lesa netrpěla nebo dokonce neuhynula?
ANO
Senem zvířata rozhodně nepohrdnou a nejvděčnější budou za tzv. letninu. Ta obsahuje sušenou trávu, maliníky, kopřivy i listí stromů. Různorodá skladba potravy je pro zvířata velmi důležitá.
Sůl k lizu (jako se dává např. dobytku) by v krmelcích neměla chybět. Pomáhá totiž ke správné funkci trávení.
„Já dám koni ovsa, on si skáče hopsa,“ zpívá se v jedné lidové písničce. Pravdou je, že ovsem nepohrdne ani srnčí, takže ho můžete klidně přibalit.
NE
Zbytky z kuchyně do krmelce ani do lesa rozhodně nepatří. Pokud chcete tímto způsobem přilepšit divokým prasatům, pamatujte, že srnka nepozná, pro koho je to určeno a můžete jí způsobit velké zdravotní problémy.
Suché pečivo se používá pouze ve VELMI MALÉM MNOŽSTVÍ jako pamlsek. Proto ho raději do lesa nenoste. Nevíte totiž, kolik lidí před vámi to udělalo. Pečivo navíc může zplesnivět a pokud je navíc sladké (vánočka nebo cukroví), hrozí acidóza bachoru, která u přežvýkavců končí často smrtí.
U ovoce a zeleniny buďte také opatrní. Lesní zvěř na to totiž není zvyklá, jak říká ve videu pod článkem vedoucí Záchranné stanice na Huslíku Luboš Vaněk. Takže než se odhodlá ochutnat, mohou potraviny zplesnivět či shnít a vy tak zvířatům můžete nevědomky připravit perné chvilky. S tím už vám může poradit myslivec na kterého je vždy nejlepší se obrátit ještě před tím, než se s nadílkou do lesa vydáte.