reklama

Pečivo ne, oves ano: Jak přilepšit lesní zvěři, abychom místo pomoci neublížili?

Plánujete si výlet do lesa a když tam budete mít cestu, rozhodnete se dopřát i zvířatům, která tam žijí. Víte, co vzít a co naopak nechat doma, aby zvířata po vaší návštěvě lesa netrpěla nebo dokonce neuhynula?

reklama

ANO

Senem zvířata rozhodně nepohrdnou a nejvděčnější budou za tzv. letninu. Ta obsahuje sušenou trávu, maliníky, kopřivy i listí stromů. Různorodá skladba potravy je pro zvířata velmi důležitá.

Sůl k lizu (jako se dává např. dobytku) by v krmelcích neměla chybět. Pomáhá totiž ke správné funkci trávení.

„Já dám koni ovsa, on si skáče hopsa,“ zpívá se v jedné lidové písničce. Pravdou je, že ovsem nepohrdne ani srnčí, takže ho můžete klidně přibalit.

NE

Zbytky z kuchyně do krmelce ani do lesa rozhodně nepatří. Pokud chcete tímto způsobem přilepšit divokým prasatům, pamatujte, že srnka nepozná, pro koho je to určeno a můžete jí způsobit velké zdravotní problémy.

Suché pečivo se používá pouze ve VELMI MALÉM MNOŽSTVÍ jako pamlsek. Proto ho raději do lesa nenoste. Nevíte totiž, kolik lidí před vámi to udělalo. Pečivo navíc může zplesnivět a pokud je navíc sladké (vánočka nebo cukroví), hrozí acidóza bachoru, která u přežvýkavců končí často smrtí.

U ovoce a zeleniny buďte také opatrní. Lesní zvěř na to totiž není zvyklá, jak říká ve videu pod článkem vedoucí Záchranné stanice na Huslíku Luboš Vaněk. Takže než se odhodlá ochutnat, mohou potraviny zplesnivět či shnít a vy tak zvířatům můžete nevědomky připravit perné chvilky. S tím už vám může poradit myslivec na kterého je vždy nejlepší se obrátit ještě před tím, než se s nadílkou do lesa vydáte.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Česko je stále ve čtvrtém stupni. PES klesá, nákaza se přestává šířit mezi seniory

Česko je stále ve čtvrtém stupni. PES klesá, nákaza se přestává šířit mezi seniory

Index protiepidemického systému PES k neděli klesl na 70 bodů ze sta. V sobotu byl o dva body výše. Čtvrtý den je ve čtvrtém stupni. Za snížením indexu je pokles nákaz koronavirem mezi lidmi od 65 let. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Opatření proti koronaviru v Česku, která se s využitím indexu řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni a ministerstvo zatím změnu nechystá

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Další články
reklama
reklama