S prvními mrazy přichází i těžká doba pro živočichy, kteří jsou nemocní a nedokážou si obstarat dostatek potravy. Týká se to i ježků, kteří by touto dobou už měli spát zimním spánkem. Jak poznat ježka v nouzi a jak mu správně pomoci?
V uplynulých týdnech měli ježci poslední možnost připravit se na zimu tím, že se pořádně vykrmí a díky tomu přežijí do jara. V křoví, hromadě listí či klestí si vytvořili hnízdo, které je ochrání před deštěm i sněhem a spolu s ještěrkami a dalšími živočichy se uložili k zimnímu spánku. I proto už je důležité minimalizovat práce na zahradě, protože v případě, že odkryjete něčí hnízdo, živočich nemá šanci zimu přežít. A rozhodně ho nestačí jen zpátky zahrnout listím.
„Příroda usíná a je dobré, když ji člověk nebudí. Pokud někdo objeví spícího živočicha, je potřeba volat záchrannou stanici,“ říká Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy, kde jsou právě ježci častými pacienty. Nejhorší, co může člověk v současné době na zahradě udělat, je podpálit hromadu listí či klestí, ze které si mezitím udělala domov řada živočichů. Nemohou totiž utéct, takže uhoří zaživa.
‼️ Takto ježkovia nespávajú. V noci už začalo mrznúť a ježkovia by už mali byť uložení na zimný spánok. Takto to však...
Posted by Záchranná stanica pre voľne žijúce živočíchy Brezová pod Bradlom on Sunday, November 22, 2020
Během posledních dní přijala Záchranná stanice hl. m. Prahy v Jinonicích hned několik ježků, kteří měli být už dávno uloženi k zimnímu spánku. „Všichni byli promrzlí, prochladlí, vyčerpaní. Nemohli jít spát, protože mají problém, jsou začervení nebo mají zápal plic,“ popisuje Zuzana Pokorná, která se na ježky specializuje. Aktivita během dne není pro ježky obvyklá – obzvláště pak v tomto období. V drtivé většině to znamená, že něco není v pořádku. Najít zcela zmrzlého či na kost promrzlého ježka během dne můžete i vy. Co v takovém případě dělat?
- Vzít ho do tepla. Ideální je elektrická dečka nebo ohřívací lahev – musí jít o příjemné teplo, nikoliv o žár.
- Nakrmit ho – pokud nemáte po ruce speciální ježčí konzervy, mohou to být kočičí nebo psí. Nezapomeňte na vodu.
- Zavolat na záchrannou stanici. Ježek má pravděpodobně parazity, zápal plic nebo trpí jinou nemocí a bez odborné péče uhyne.
Pouhé teplo a dostatek potravy nestačí. Snažit se ježka léčit sám může skončit jeho smrtí. Proto je potřeba zavolat na nejbližší záchrannou stanici nebo na nonstop linku Záchranné stanice hl. m. Prahy (773 772 771), kde vám mohou poradit. „Ježci mají střevní a plicní parazity, proto potřebují dva preparáty. Odčervení by měl kvůli správnému dávkování provádět odborník. Bez toho mohou paraziti zvíře usmrtit,“ vysvětluje Pokorná s tím, že ježek může mít také zápal plic a v tom případě potřebuje antibiotika.
Nevíte, jaká je vaše nejbližší záchranná stanice? Můžete si stáhnout aplikaci Zvíře v nouzi, která vás s ní přímo spojí.