V dotační kauze je bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta jedním z hlavních obžalovaných. V úterý pro něj navrhl státní zástupce Ondřej Trčka trest odnětí svobody na devět let a peněžitou pokutu 25 milionů. Ve čtvrtek sám Pelta promluvil u Městského soudu v Praze – žádá zproštění viny pro sebe i další ústřední aktéry případu, bývalou náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou i předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu.
MS ve fotbale 2022
„Stejně jako ostatní obžalovaní zásadně odmítám obžalobu vznesenou vůči mé osobě ve všech bodech,“ uvedl ve čtvrtek před soudem Miroslav Pelta, který je stále majitelem fotbalového Jablonce. Podotkl, že ho mrzí, že je veřejností vnímán jako nepřítel sportu.
„Jsem vnímaný u veřejnosti, která tomu nerozumí, jako nepřítel sportu. Já jsem opravdu nechtěl jenom peníze pro fotbal. Já jsem i v rámci voleb mimo fotbal dostával největší počet hlasů. Pelty se nikdo mimo fotbal nebál. Já se snažil, aby to celé fungovalo a dávalo smysl,“ řekl mimo jiné. Dodal, že by byl rád, kdyby lidé viděli, co všechno pro český sport udělal. „Myslím, že máme morální nárok na to, abychom byli zproštěni viny,“ uvedl Pelta.
Kratochvílová prý nikoho neinstruovala ani neovlivňovala
Státní zástupce tvrdí, že Pelta se přes svou milenku, tehdejší náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou, dostával v roce 2017 k zákulisním informacím o rozdílení dotací, které pak společně ovlivňovali nejen ve prospěch Fotbalové asociace České republiky (FAČR), ale také lidí, s nimiž se Peltovi vyplatilo udržovat dobré vztahy. Obžalobě kromě Pelty a Kratochvílové čelí i šéf ČUS Miroslav Jansta, exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a generální sekretář ČUS Jan Boháč. Obžalované jsou i obě zmíněné organizace.
Pelta mě neúkoloval, tvrdí exnáměstkyně Kratochvílová o dotační kauze
Simona Kratochvílová, bývalá náměstkyně ministerstva školství, v pondělí poprvé vypovídala před soudem v kauze sportovních dotací. „Cítím se nevinná,“ zopakovala Kratochvílová několikrát. Skutky popsané v obžalobě se podle ní buď nestaly, nebo nejsou trestnými činy. Ohradila se také proti tvrzení, že se řídila požadavky tehdejšího předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty. Odmítla i to, že by od Pelty přijala úplatek.
Obžalobu ve čtvrtek znovu odmítli i Kratochvílová s Břízou. „Před soudem bylo prokázáno, že jsem nikoho neinstruovala, ani jsem nikoho neovlivňovala,“ řekla bývalá náměstkyně ve svém závěrečném vyjádření. Státní zástupce podle ní ignoruje důkazy, které svědčí ve prospěch obžalovaných. Kratochvílová také zopakovala, že skutky popsané v obžalobě se buď nestaly, nebo nebyly trestnými činy. Bříza pak poukázal na chyby, které podle něj obžaloba obsahuje, a požádal soud, aby ho osvobodil. Oba obžalovaní také soudu popsali, jak trestní stíhání zasáhlo jejich životy.
Státní zástupce v úterý navrhl, aby soud Kratochvílovou potrestal deseti lety vězení. Janstovi žalobce navrhl pět let, stejný trest chce pro Boháče. Pro Břízu chce žalobce šestiletý trest a pro Peltu devítiletý. Všem obžalovaným navrhl také peněžité tresty a zákazy činnosti.
Fotbalové asociaci Kratochvílová podle obžaloby na úkor dalších žadatelů o dotace zajistila navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, ČUS údajně dostala navíc 11,5 milionu korun. Náměstkyně s Peltou podle státního zástupce nezákonně ovlivnili rozdělení dalších nejméně 454 milionů ze státního rozpočtu, když se domluvili na tom, kterým dalším 21 konkrétním žadatelům ministerstvo poskytne dotace v programu „Podpora materiálně technické základny sportu“.
V kauze údajného ovlivňování rozdělování sportovních dotací vynese soud rozsudek v listopadu, nebo v prosinci.