Kompenzace pro uzavřené skiareály budou počítány podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) buď přes náklady, nebo sedačky lanovek, podobně jako v programu COVID bus. Po jednání, kterého se účastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a zástupci profesních organizací, to řekl Havlíček novinářům. Asociace horských středisek (AHS) podle svého ředitele Libora Knota preferuje kompenzaci přes místa na dopravních zařízeních, v ideální výši 100 procent. Náhrada by se měla týkat nákladů, nikoliv tržeb, míní.
V případě nákladového režimu by podle Havlíčka mohla lyžařská střediska získat kompenzaci 65 procent provozních nákladů. Počítá se s tím, že mohou čerpat pomoc z programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, měla by být také zahrnuta do programu COVID nájemné. Z těchto dvou programů by podle ministra mohli provozovatelé zimních středisek získat 15 procent nákladů, nový program by pokrýval dalších 50 procent.
V případě výpočtu na základě sedaček na lanovkách a vlecích se podle Havlíčka ještě diskutuje o konkrétním systému i finančním obnosu, který by musel být vynaložen. Mělo by to podle něj být, ať už se bude jednat o případ nákladového režimu, nebo „sedačkovného“, kolem jedné miliardy korun. O konkrétní částce ale zatím nechtěl spekulovat.
AHS podle Knota chce, aby se kalkulovalo s náhradami za jednotlivá místa na dopravních zařízeních a bral se v potaz i typ zařízení. Tedy zda jde o kotvu, jednomístný vlek, sedačkovou lanovku s pevně danými sedačkami nebo třeba moderní sedačkovou lanovku s odnímatelnými sedačkami. „Konkrétní model dáváme nyní dohromady s představiteli skiareálů,“ řekl. Inspiraci vidí v programu COVID ubytování, kde jsou dotace přidělovány nejen na základě počtu pokojů, ale také jejich kvality.
Do konce týdne vymyslet, v pondělí projednat
Havlíček dále slíbil, že k programu ještě dnes vytvoří pracovní tým. Dotační titul by měl být do konce týdne připraven, aby ho v pondělí mohla probrat vláda.
Součástí dohody o kompenzacích bude podle Havlíčka i to, že provozovatelé skiareálů dohlédnou na dodržování hygienických a bezpečnostních pravidel. Neměl by se podle něj opakovat scénář vánočních svátků, kdy se ve střediscích bez kontroly a režimu pohybovalo velké množství lidí, kteří nedodržovali všeobecně nastavená pravidla. „My jsme to chápali, v tom slova smyslu, že doposud nebyly kompenzace k tomu, komplikovaně se ta pravidla dodržovala. V tuto chvíli budeme jednat o tom, aby tam byl zabezpečen takový režim, jenž bude eliminovat excesy, které jsme viděli v minulých dnech,“ sdělil.
Nemáme sílu regulovat režim, oponují skiareály
Pokud zůstanou lyžařská střediska uzavřená, není podle provozovatele areálu na Červenohorském sedle Martina Dubského v silách provozovatelů regulovat režim. „Ani to nebudeme dělat, stát s námi do této chvíle nespolupracoval, nevidíme důvod, proč by lidé nemohli na svah. Není to správné, ale ti lidé taky ukazují, co si o tom myslí,“ prohlásil.
Kromě zástupců vlády se dnešního jednání účastnil také Knot z AHS a prezident České unie cestovního ruchu Viliam Sivek.
Lyžařská střediska jsou z nařízení vlády během boje proti koronaviru uzavřena. V nové zimní sezoně mohla zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem.
V České republice je podle Havlíčka 450 skiareálů, jejichž činnost do státního rozpočtu ročně přináší 13 miliard korun. Zaměstnávají 45 000 převážně místních obyvatel.