CNN Prima News penzijní systém

penzijní systém

Výpis příspěvků ke štítku „penzijní systém“

Mladí si na stáří musí spořit. Stát jim důstojné penze nezajistí, varuje ekonomka

29. září 2021 17:56

O penzijní reformě nemůže rozhodnout žádná nadstranická odborná komise, to musí vždy prosadit politici. Mladí lidé by si na stáří měli spořit, protože státní penze jim nezajistí adekvátní životní standard. Jakákoli změna v důchodovém systému bude bolet a neobejde se bez změny daní. To zaznělo v diskusi na CNN Prima NEWS mezi Danuší Nerudovou, rektorkou Mendelovy univerzity a předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody, a Vítem Samkem, místopředsedou Českomoravské konfederace odborových svazů.

Experti k systému penzí: Nastavit automat a nepřidávat důchodcům nad rámec zákona

8. září 2021 07:58

Český penzijní systém je za současného nastavení dlouhodobě neudržitelný. Podle tři roky starého varování Národní rozpočtové rady Česku kvůli tomu hrozí do padesáti let nárůst veřejného dluhu na 230 procent hrubého domácího produktu. Většina ekonomů oslovených redakcí CNN Prima NEWS proto doporučuje co nejrychlejší prosazení změn, které by riziko finanční nestability důchodového systému zažehnaly.

Stát v koronavirové krizi selhal, zmenšeme jeho velikost, vybízí ekonom Hampl

24. května 2021 07:06

Český veřejný sektor je velký a drahý. Koronavirová krize navíc ukázala, že je také neefektivní v roli, kvůli které vlastně existuje. „Stát je velký, ale slabý a pomáhá málo a pomáhá špatně. Soukromý sektor v koronavirové krizi fungoval lépe,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér České národní banky a současný šéf sektoru poradenských služeb v KPMG. Naznačil také, jak by se měl změnit penzijní systém, aby byl dlouhodobě udržitelný, a vysvětlil, proč se nemáme bát robotizace.

Bez reformy se důchody plošně sníží už za deset let, varuje ekonomka Nerudová

11. prosince 2020 10:03

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) představila dlouho očekávaný koncept důchodové reformy. Stát tak reaguje na zhoršující se demografickou situaci, aby penzijní systém zůstal dlouhodobě finančně udržitelný. „Vznikne nultý pilíř, z něhož stát bude vyplácet minimální garantovaný důchod kolem deseti tisíc měsíčně,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Danuše Nerudová, ekonomka a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody.

Český veřejný dluh se může lehce zvrhnout, varuje ekonomka Zamrazilová

13. května 2020 12:32

Zahraniční věřitelé drží asi čtyřicet procent českého veřejného dluhu. Maximální bezpečná hranice je přitom o čtvrtinu nižší. Důchodová reforma je kvůli koronavirové krizi u ledu, ale mělo by se na ní začít opět rychle pracovat. „Čas na její přípravu se krátí, nějaký jsme ztratili už v minulosti, protože vlády netvořily rezervy a jelo se na doraz,“ říká předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Bude mít Česko problém půjčovat si? A co si někdejší členka vedení České národní banky myslí o rozvolnění pravidel rozpočtové zodpovědnosti?