Mladí si na stáří musí spořit. Stát jim důstojné penze nezajistí, varuje ekonomka

Mladí lidé čtou papíry a dívají se na notebook

Nerudová k důchodové reformě

O penzijní reformě nemůže rozhodnout žádná nadstranická odborná komise, to musí vždy prosadit politici. Mladí lidé by si na stáří měli spořit, protože státní penze jim nezajistí adekvátní životní standard. Jakákoli změna v důchodovém systému bude bolet a neobejde se bez změny daní. To zaznělo v diskusi na CNN Prima NEWS mezi Danuší Nerudovou, rektorkou Mendelovy univerzity a předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody, a Vítem Samkem, místopředsedou Českomoravské konfederace odborových svazů.

„Problém není na straně expertů. Ti už třicet let vědí, co důchodový systém potřebuje. Je to problém politický a je to politická impotence dělat jakékoli strukturální reformy, které jdou za horizont čtyřletého volebního cyklu,“ řekla Danuše Nerudová ve vysílání CNN Prima NEWS.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Optimistické podle ní ale je, že návrh reformy penzí, který vzešel z Komise pro spravedlivé důchody, získal podporu napříč politickým spektrem a většina stran prý má její prvky ve svých programech. „Po volbách bychom se v tomto tématu v politické rovině mohli posunout někam dále,“ dodala Nerudová.

Rozhodnout musí politici, ne komise

„Pro nás jako odboráře a zaměstnance je důležitý výsledek. V každé komisi se došlo k uceleným závěrům, a souhlasím, že se nikdy nenašla politická vůle je realizovat v plné míře,“ řekl Vít Samek ve vysílání CNN Prima NEWS. Pro Samka je zklamání, že se nepodařilo vyřešit otázku předčasných důchodů u lidí, kteří vykonávají rizikovou a namáhavou práci. „Na druhé straně oceňuji, že se podařilo udržet valorizaci důchodů na vysoké úrovni,“ pronesl.

Podle Samka ale bude klíčové, jak se k reformě penzijního systému postaví nová politická reprezentace, která vzejde z nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny. „Všechny sliby, které dnes slyšíme, jsou v souladu se rčením ‚slibem neurazíš‘. Důležité bude, co se bude dít po volbách,“ uvedl místopředseda ČMKOS.

Danuše Nerudová odmítla tezi, podle které by o reformě rozhodli odborníci namísto politiků. „Otázka důchodů a daní je politickým rozhodnutím, to nemůže rozhodnout nějaká nadstranická komise,“ vysvětlila předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody.

Maláčová dělala, co mohla, tvrdí Samek

Vít Samek považuje za klíčové, že se podařilo zachránit průběžný penzijní systém. Podle něho je třeba si uvědomit, že důchodový systém a daně jsou propojené a jedno bez druhého de facto řešit nelze. Samek je také přesvědčen, že ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dělala, co mohla, a za její úsilí ji pochválil. „Navíc do toho vpadl covid, ministryně se snažila do poslední chvíle,“ řekl.

Jednou z důležitých otázek je, jak důchodovou reformu financovat. Je totiž nutné zajistit dostatek zdrojů pro stávající penzisty a současně vytvářet rezervy pro ty, kteří půjdou do důchodu až v příštích letech. „Je třeba si uvědomit, že kolem roku 2065 se výdaje na penze posunou někam na 14 procent HDP. To v dnešních cenách znamená dalších 300 miliard ročně navíc,“ má jasno Danuše Nerudová. Podle ní je třeba racionalizovat vládní výdaje.

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Velká část důchodců je dnes v nouzi a stát by se měl o ně umět postarat. Důchody bych ale plošně nepřidával. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Radomil Bábek z uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Podle odborného garanta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je aktuální systém schopný zajistit, aby lidé s nejnižšími příjmy měli důchod, který bude odpovídat minimálnímu životnímu standardu

Vít Samek považuje za správné, že došlo ke zrušení druhého pilíře, který byl zaveden za vlády Petra Nečase. „Cesta vyvést část peněz z průběžného pilíře do druhého pilíře je mylná. Dosud v žádné zemi, která se jí vydala, nepřišly průkazné výsledky, že by to bylo ve prospěch věci. V řadě zemí od toho utíkají,“ konstatoval Samek.

Jakákoli změna bude bolet

Danuše Nerudová považuje za důležité mladé generaci zdůrazňovat, že je potřeba si na důchody spořit. „Je třeba si uvědomit, že důchody nebudou nikdy tak vysoké, aby zajistily odpovídající životní úroveň ve stáří,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle ní není možné se spoléhat pouze na státní důchod.

„Věřím, že budoucí vlády se nakonec zachovají zodpovědně a budou provádět patřičná opatření. Ale je třeba si uvědomit, že to vždycky bude bolet,“ připomněl Vít Samek. Podle něho lze další zdroje získat jedině ze zdanění majetku nebo spotřeby, pokud nechceme zvyšovat už tak vysoké daňové zatížení pracovní síly. „To všechno ale bolí,“ dodal.

Tagy: