reklama

Mladí si na stáří musí spořit. Stát jim důstojné penze nezajistí, varuje ekonomka

O penzijní reformě nemůže rozhodnout žádná nadstranická odborná komise, to musí vždy prosadit politici. Mladí lidé by si na stáří měli spořit, protože státní penze jim nezajistí adekvátní životní standard. Jakákoli změna v důchodovém systému bude bolet a neobejde se bez změny daní. To zaznělo v diskusi na CNN Prima NEWS mezi Danuší Nerudovou, rektorkou Mendelovy univerzity a předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody, a Vítem Samkem, místopředsedou Českomoravské konfederace odborových svazů.

reklama

„Problém není na straně expertů. Ti už třicet let vědí, co důchodový systém potřebuje. Je to problém politický a je to politická impotence dělat jakékoli strukturální reformy, které jdou za horizont čtyřletého volebního cyklu,“ řekla Danuše Nerudová ve vysílání CNN Prima NEWS.

Optimistické podle ní ale je, že návrh reformy penzí, který vzešel z Komise pro spravedlivé důchody, získal podporu napříč politickým spektrem a většina stran prý má její prvky ve svých programech. „Po volbách bychom se v tomto tématu v politické rovině mohli posunout někam dále,“ dodala Nerudová.

Rozhodnout musí politici, ne komise

„Pro nás jako odboráře a zaměstnance je důležitý výsledek. V každé komisi se došlo k uceleným závěrům, a souhlasím, že se nikdy nenašla politická vůle je realizovat v plné míře,“ řekl Vít Samek ve vysílání CNN Prima NEWS. Pro Samka je zklamání, že se nepodařilo vyřešit otázku předčasných důchodů u lidí, kteří vykonávají rizikovou a namáhavou práci. „Na druhé straně oceňuji, že se podařilo udržet valorizaci důchodů na vysoké úrovni,“ pronesl.

Podle Samka ale bude klíčové, jak se k reformě penzijního systému postaví nová politická reprezentace, která vzejde z nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny. „Všechny sliby, které dnes slyšíme, jsou v souladu se rčením ‚slibem neurazíš‘. Důležité bude, co se bude dít po volbách,“ uvedl místopředseda ČMKOS.

Danuše Nerudová odmítla tezi, podle které by o reformě rozhodli odborníci namísto politiků. „Otázka důchodů a daní je politickým rozhodnutím, to nemůže rozhodnout nějaká nadstranická komise,“ vysvětlila předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody.

Maláčová dělala, co mohla, tvrdí Samek

Vít Samek považuje za klíčové, že se podařilo zachránit průběžný penzijní systém. Podle něho je třeba si uvědomit, že důchodový systém a daně jsou propojené a jedno bez druhého de facto řešit nelze. Samek je také přesvědčen, že ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dělala, co mohla, a za její úsilí ji pochválil. „Navíc do toho vpadl covid, ministryně se snažila do poslední chvíle,“ řekl.

Jednou z důležitých otázek je, jak důchodovou reformu financovat. Je totiž nutné zajistit dostatek zdrojů pro stávající penzisty a současně vytvářet rezervy pro ty, kteří půjdou do důchodu až v příštích letech. „Je třeba si uvědomit, že kolem roku 2065 se výdaje na penze posunou někam na 14 procent HDP. To v dnešních cenách znamená dalších 300 miliard ročně navíc,“ má jasno Danuše Nerudová. Podle ní je třeba racionalizovat vládní výdaje.

Vít Samek považuje za správné, že došlo ke zrušení druhého pilíře, který byl zaveden za vlády Petra Nečase. „Cesta vyvést část peněz z průběžného pilíře do druhého pilíře je mylná. Dosud v žádné zemi, která se jí vydala, nepřišly průkazné výsledky, že by to bylo ve prospěch věci. V řadě zemí od toho utíkají,“ konstatoval Samek.

Jakákoli změna bude bolet

Danuše Nerudová považuje za důležité mladé generaci zdůrazňovat, že je potřeba si na důchody spořit. „Je třeba si uvědomit, že důchody nebudou nikdy tak vysoké, aby zajistily odpovídající životní úroveň ve stáří,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle ní není možné se spoléhat pouze na státní důchod.

„Věřím, že budoucí vlády se nakonec zachovají zodpovědně a budou provádět patřičná opatření. Ale je třeba si uvědomit, že to vždycky bude bolet,“ připomněl Vít Samek. Podle něho lze další zdroje získat jedině ze zdanění majetku nebo spotřeby, pokud nechceme zvyšovat už tak vysoké daňové zatížení pracovní síly. „To všechno ale bolí,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama