reklama

Počet nakažených covidem v Česku přesáhl milion. Podle Flegra je číslo dvakrát vyšší

Počet potvrzených případů covidu v České republice za celou epidemii přesáhl jeden milion. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je však reálné číslo mnohem vyšší. V úterý přibylo 9 057 nakažených, asi o 130 méně než před týdnem. Úmrtí nakažených bylo zaznamenáno za celou dobu epidemie 16 683.

reklama

Od 1. března loňského roku, kdy se v Česku objevili první lidé pozitivně testovaní na koronavirus, už bylo potvrzeno 1 003 657 případů covidu. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je to však ve skutečnosti mnohem víc. „Za rok pandemie přišlo do kontaktu s onemocněním určitě mezi dvěma až třemi miliony lidí. Každopádně dnes víme, že nějaké promoření nás nezachrání, protože většina z těch, kteří onemocnění prodělali, jej mohou za půl roku prodělat znova,“ uvedl Flegr pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Úmrtí nakažených bylo zaznamenáno za celou dobu epidemie 16 683. Z nemoci se vyléčilo zhruba 894 000 lidí. Provedeno bylo dohromady přes 6,3 milionu testů na koronavirus. Z toho bylo téměř 4,7 milionu přesnějších PCR testů a zhruba 1,7 milionu rychlejších antigenních testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Protiepidemický systém PES po dvou dnech klesl ze 73 na 70 bodů. Důvodem je pokles reprodukčního čísla pod 1. Mírně se zlepšily i další tři parametry.  V neděli a v pondělí bylo v Česku reprodukční číslo vyšší než jedna. Podle údajů za úterý, za kterých se středeční hodnota indexu počítá, kleslo na 0,99. Reprodukční číslo udává, kolik lidí se v průměru nakazí od jednoho nemocného.

Oproti předchozím dnům klesl jak počet nakažených v obecné populaci na 100 000 obyvatel za 14 dní, tak i mezi seniory. Příznivější je i podíl hospitalizovaných, u kterých se COVID-19 prokázal až v nemocnici. Stále jich je ale kolem 48 procent.

Bodová hodnota indexu už od poloviny ledna odpovídá čtvrtému stupni rizika, v platnosti jsou ale protiepidemická opatření pro pátý, tedy nejvyšší stupeň. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ale už skóre systému PES není pro určování opatření relevantní. Prioritou je podle něj snižování počtu hospitalizovaných s covidem.

K tématu

Tagy: nakažení pokles Česko COVID-19 pandemie koronaviru reprodukční číslo protiepidemický systém systém PES index rizika

Další hlavní zprávy

360°

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Maturanti mají letos mnohem víc úlev a času na přípravu na maturitní zkoušku než loni, uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. Zároveň upozornila, že premiér Andrej Babiš s možností úředních maturit přišel moc brzy a ani se neporadil s příslušným resortem. Se školní a poradenskou psycholožkou Ladislavou Trpákovou se zároveň shodly, že největší problém v současné době mají první ročníky.

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Další články
reklama
reklama