INTERVIEW, Jan Trnka - 22.4. v 17:30
Ve vývoji plánu protiepidemických opatření došlo k zásadnímu posunu. V pořadu Interview CNN Prima NEWS to řekl přednosta Ústavu biochemie a vedoucí katedry biomedicínských oborů Univerzity Karlovy Jan Trnka.
Česko čeká další rozvolňování. To se nicméně nebude orientovat podle dosavadního systému PES, nýbrž podle balíčků v návaznosti na aktuální situaci. Dle slov Trnky „určitě došlo k zásadnímu posunu“. Postup dle poslední varianty systému PES vycházel zejména z počtu lidí hospitalizovaných a v těžkém stavu, balíčky se mají řídit hlavně podle počtu nakažených.
Ve vývoji plánu protiepidemických opatření došlo k zásadnímu posunu, říká Trnka. Zdroj: CNN Prima NEWS
Ve vývoji plánu protiepidemických opatření došlo k zásadnímu posunu, říká Trnka. Zdroj: CNN Prima NEWS
„Počty nakažených, byť také nejsou nejideálnější, protože se například mění podle počtu testů, jsou lepším měřítkem v tom, že lépe odhadují, co se děje s epidemií v danou chvíli. Když jsme se dívali na lidi v těžkém stavu nebo hospitalizované, mnohem více to vypovídalo o tom, jak funguje zdravotnický systém a jestli ještě dovede absorbovat nejtěžší případy,“ vysvětlil biochemik.
V Česku je oběma dávkami vakcíny proti covidu naočkováno zhruba 900 tisíc lidí. Podle Trnky se tento fakt do epidemiologické situace již stihl propsat. „Zejména v nejvyšších věkových kategoriích, kde riziko těžkého průběhu nebo úmrtí je mnohonásobně vyšší oproti mladším. Myslím si, že u počtu nakažených to zatím není tak dobře vidět i z toho důvodu, že zatím nevíme, jak dobře vakcíny přenosu viru zabraňují. Víme, jak zabraňuje samotnému onemocnění, těžkému průběhu, ale u přenosu jsou data zatím nejasná,“ řekl.
Optimistický premiér
Premiér Andrej Babiš (ANO) slibuje, že do konce června by mohlo být naočkováno zhruba pět milionů spoluobčanů. „Nepochybně je to krok k normálnějšímu světu. Jsem malinko skeptický, že se tohle podaří. Myslím si, že je tu nemálo lidí, kteří se očkovat nechtějí nebo váhají. Navíc lidé pod 16 let nemohou být očkováni dosavadními očkovacími látkami,“ sdělil Trnka.
„Když to sečteme dohromady, myslím si, že to je velmi optimistické číslo, o kterém pan premiér mluví. Ale třeba má nějaký skvělý plán, aby například přesvědčoval lidi, aby se očkovali,“ dodal biochemik.
Epidemie nezmizela. „Klesání počtů nově nakažených není nijak extrémně rychlé po relativním sestupu. Signál, který by nám to mělo říct, je, že jsme na tom mnohem lépe než možná od podzimu loňského roku, ale virus rozhodně nezmizel,“ uvedl Trnka.