Zastavené sportovní turnaje, zápasy i tréninky mohou mít drtivé následky na vývoj hráčů, zejména mladé generace. Prohlašují to šéftrenér české hokeje a hlavní trenér národního hokejového týmu Filip Pešán, ale i lékaři Českého olympijského výboru (ČOV). Všichni apelují na vládu, aby umožnila dětským a mladistvým sportovcům znovu hrát a oni tak mohli tak rozvíjet svůj talent.
„Modlím se za naše mladé hokejisty. Pane ministře zdravotnictví, už nutně potřebujeme vaši pomoc. Sportovní svět nám utíká a takhle dlouho zastavený mládežnický sport v ČR může mít fatální následky. Budeme dodržovat všechna opatření, jen nás prosím nechte trénovat,“ apeluje na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) na Twitteru Pešán.
Modlím se za naše mladé hokejisty. Pane ministře zdravotnictví, už nutně potřebujeme vaši pomoc🙏. Sportovní svět nám utíká a takhle dlouho zastavený mládežnický sport v ČR může mít fatální následky. Budeme dodržovat všechna opatření, jen nás prosím nechte trénovat! Děkujeme.
— Filip Pešán (@PesanFilip) November 26, 2020
Aktuálně se řada mladých sportovců připravovala pouze v domácích podmínkách. Od trenérů například dostávali úkoly, jak zlepšit svoji fyzičku, či jim přes video ukázali, jak si můžou pomocí podomácku připraveného cvičení zlepšit své herní dovednosti. Tento způsob však nelze dlouhodobě udržet, hlavně u týmových sportů jako hokej, fotbal, florbal či volejbal. Děti totiž nemůžou bez kolektivu plně rozvíjet svůj talent.
Problematiku ještě více vysvětlují členové lékařské komise ČOV. Do ní patří mimo jiné známý fyzioterapeut Pavel Kolář či epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran. Ti společně s dalšími lékaři upozorňují, že k úspěšnému překonání pandemie COVID-19 je třeba zohledňovat dlouhodobé dopady, které vznikají kvůli vládním restrikcím.
„Jedním z dlouhodobých dopadů, který se projeví s odstupem času na tělesném, a tím i duševním zdraví, je restriktivní omezení pohybových aktivit u celé populace, především však u mladé generace,“ píší lékaři ve výzvě vládě. Pokud by opatření pokračovala a děti by nemohly sportovat, tak podle nich hrozí také velké riziko obezity. „Její následky můžeme sledovat ve zvýšené míře v přímém přenosu právě v dnešním období pandemie COVID-19,“ dodávají lékaři.
Na závěr dopisu lékaři taktéž vyzývají vládu, aby mládeži umožnila sportovat. „Chceme tímto apelovat na vládu, aby možnosti spojené se sportováním dětí a mládeže, včetně tělesné výchovy na školách, byly prvním krokem při rozvolňování restrikcí. Je to v zájmu budoucího nejen tělesného, ale i duševního zdraví celé mladé generace.“
Aktuálně jsou sportoviště otevřená pouze profesionálním sportovcům. Ti navíc mohou hrát i oficiální zápasy, ať už české nejvyšší soutěže, tak i zahraniční utkání.