reklama

Pesticidy, ztráta habitatu, umělá světla: Proč světluškám dochází dech

Světluškám zvoní hrana.
Foto: Cradle of Forestry

Vlahé letní večery si spojujeme s přítomností létajících samečků svatojánských mušek, nebo-li světlušek. Podle vědců na tento dech beroucí výjev ale můžeme pomalu zapomenout. Světluškám (podobně jako dalším hmyzím druhům) totiž hrozí vyhynutí. Téměř dva tisíce různých druhů ohrožuje ztráta habitatu, nadměrné používání pesticidů, ale i umělého osvětlení.

reklama

Mizení přirozených habitatů ohrožuje téměř každý živočišný druh. U hmyzu je situace o to horší, že pro různá stádia svého životního cyklu mohou vyžadovat rozdílné podmínky prostředí. Platí to i světlušek, jejichž přirozené habitaty se na mnoha místech světa mění na palmové plantáže. Další hrozbou pro hmyz obecně jsou i pesticidy a insekticidy, především pak neonikotinoidy ohrožující i budoucnost mnoha opylovačů, kteří se „zatoulají“ na rozsáhlé monokulturní lány.

V poslední době však vědci odhalují, že velkým problémem je i umělé osvětlení našich měst (ať už jde o pouliční lampy či reklamní neony), kterého neustále přibývá. Jde o takzvané „světelné znečištění“ – světla totiž neosvěcují jen naše ulice, ale odrážejí se i do nebe.

U mnoha zvířat (včetně nás lidí) tato světla narušují přirozené biorytmy a u světlušek navíc poškozuje jejich schopnost bioluminiscence, tedy schopnost vyzařovat světlo. Tato dovednost je esenciální pro jejich rozmnožování a příliš světelného znečištění v oblastech jejich výskytu narušuje jejich rituály dvoření. Výzkumníci spočítali, že umělé noční osvětlení podle konzervativních odhadů najdeme na více než 23 % povrchu zemské souše.

Vědci současný stav hmyzu definují jako „tichou apokalypsu“. Podle nich hrozí vyhynutí až téměř polovině veškerého hmyzího života. Hmyz však představuje potravu pro mnoho dalších druhů a bez něj může vskutku nastat rozpad ekosystémů.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Zdravotní sestra Kathryn sdílela na sociální síti Twitter fotografie, které zachycují, jakou vizuální změnu prodělala od té doby, kdy na jaře absolvovala zdravotnickou školu a poté začala pracovat s pacienty nakaženými koronavirem. Její příspěvek se velmi rychle začal šířit po sociálních sítích. Ke sdílení podobných fotografií se přidávají i další sestřičky v nemocnicích.

reklama
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Razie v nelegálním pražském baru plném cizinců: Ke vstupu potřebovali tajné heslo
Rozvolnění má být předvídatelné, radí Zeman. Vláda stejně mlží do poslední chvíle
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama