reklama

Pesticidy, ztráta habitatu, umělá světla: Proč světluškám dochází dech

Světluškám zvoní hrana.
Zdroj: Cradle of Forestry

Vlahé letní večery si spojujeme s přítomností létajících samečků svatojánských mušek, nebo-li světlušek. Podle vědců na tento dech beroucí výjev ale můžeme pomalu zapomenout. Světluškám (podobně jako dalším hmyzím druhům) totiž hrozí vyhynutí. Téměř dva tisíce různých druhů ohrožuje ztráta habitatu, nadměrné používání pesticidů, ale i umělého osvětlení.

reklama

Mizení přirozených habitatů ohrožuje téměř každý živočišný druh. U hmyzu je situace o to horší, že pro různá stádia svého životního cyklu mohou vyžadovat rozdílné podmínky prostředí. Platí to i světlušek, jejichž přirozené habitaty se na mnoha místech světa mění na palmové plantáže. Další hrozbou pro hmyz obecně jsou i pesticidy a insekticidy, především pak neonikotinoidy ohrožující i budoucnost mnoha opylovačů, kteří se „zatoulají“ na rozsáhlé monokulturní lány.

V poslední době však vědci odhalují, že velkým problémem je i umělé osvětlení našich měst (ať už jde o pouliční lampy či reklamní neony), kterého neustále přibývá. Jde o takzvané „světelné znečištění“ – světla totiž neosvěcují jen naše ulice, ale odrážejí se i do nebe.

Světlušky jsou výrazně dimorfní. Létají jen samečci.
Světlušky jsou výrazně dimorfní. Létají jen samečci.
Zdroj: Cradle of Forestry

U mnoha zvířat (včetně nás lidí) tato světla narušují přirozené biorytmy a u světlušek navíc poškozuje jejich schopnost bioluminiscence, tedy schopnost vyzařovat světlo. Tato dovednost je esenciální pro jejich rozmnožování a příliš světelného znečištění v oblastech jejich výskytu narušuje jejich rituály dvoření. Výzkumníci spočítali, že umělé noční osvětlení podle konzervativních odhadů najdeme na více než 23 % povrchu zemské souše.

Vědci současný stav hmyzu definují jako „tichou apokalypsu“. Podle nich hrozí vyhynutí až téměř polovině veškerého hmyzího života. Hmyz však představuje potravu pro mnoho dalších druhů a bez něj může vskutku nastat rozpad ekosystémů.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit nejpozději koncem května, říká ministerstvo školství

Školství

Domácí zpravodajství

Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Děti se mohou testovat jen jednou za 14 dnů. Vláda schválila dotace na PCR testy pro školy
Okolnosti Hamáčkovy cesty do Moskvy řeší policie. Vyšetřuje ji „z vlastní iniciativy“
Další články
reklama
reklama