CNN Prima News Petr Musil

Petr Musil

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Musil“

Hampl: Na Stanjuru jsem přísný. Konsolidace je pomalejší, než vláda slibovala

Rozpočet na rok 2025 se schodkem 241 miliard korun do značné míry odráží skutečnost, že se v příštím roce konají volby. Pro CNN Prima NEWS to řekl předseda Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmír Hampl. Je to právě rada, která má ze zákona dohlížet na stav veřejných financí. Současná vláda podle něj za tři roky snížila tempo zadlužování státu, ale daří se jí to pomaleji, než slibovala. Na ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) je rada podle Hampla přísná a předem avizuje, že pokud se příští vláda bude snažit „rozmontovat“ veřejné finance, dostane se s ní do konfliktu.

V Česku nikdo šetřit nechce, říká ekonom. Vysvětlil, jak Ukrajinci pomáhají zachránit penze

V Česku nikdo šetřit nechce, říká v otevřeném rozhovoru pro CNN Prima NEWS člen Národní rozpočtové rady Petr Musil a dodává, že schodek pro rok 2025 může být nakonec i o 40 miliard vyšší. Hovoří rovněž o tom, z jakého důvodu i jako pravicově smýšlející člověk souhlasí se zvýšením daní z příjmu nebo majetku. Vysvětluje také, proč důchodový účet zachraňují příchozí Ukrajinci a proč ho nespasí vyšší porodnost Češek.

Povodně nejsou tak ničivé, aby se musel zvýšit schodek rozpočtu, říká Kovanda. Křeček to odmítá

Povodňový nárůst schodku státního rozpočtu o 30 miliard korun letos a o 10 miliard v roce příštím sleduje většina ekonomů velmi pozorně. Někteří z nich s tímto nápadem nesouhlasí. Podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy letošní povodně nejsou tak ničivé, aby se kvůli nim musel stát více zadlužovat. Národní rozpočtová rada zase upozorňuje na nutnost zapojit do financování kraje a je připravena hlídat, kam přesně státní peníze potečou. Ekonom a člen NERV Dominik Stroukal poukazuje na skutečnost, že jsme si v posledních letech zvykli na častější a vyšší pomoc ze strany státu.

Švihlíková: Z odborů děláme univerzálního padoucha. Nejsou konstruktivní, namítl Bednář

Odbory jsou v České republice univerzální padouch, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková. V poslední době se jim, jak tvrdí Švihlíková, vytýkaly protichůdné věci. Podle ekonoma z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (NF VŠE) Milana Bednáře však odbory nejsou v debatách konstruktivní. Poradce premiéra Petra Fialy (ODS) a ekonom Štěpán Křeček zase uvedl, že odbory přestaly hájit práva zaměstnanců a postavily se na stranu důchodců.

Středula se chystá na Fialu: Je v zájmu ODS, aby zvýšila platy. Lidé jsou rozezlení

Premiéra Petra Fialu (ODS) ve středu čeká složité jednání se šéfem odborů Josefem Středulou o zvýšení platů státních zaměstnanců, a to už od září. Středula před jednáním vzkazuje, že je v zájmu ODS, aby na navýšení kývla, a věří, že premiéra přesvědčí. Pokud se tak nestane, odbory hrozí stávkou. Zvýšení by se mohlo týkat 360 až 850 tisíc lidí.

Špicar: Evropa chce v Green Dealu hrát prim, přehání to. Ztratili jsme 15 let, řekl Musil

Green Deal je globální trend, stejný cíl mají i Spojené státy a Čína, ale Evropa se snaží hrát prim a trochu to přehání. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Člen Národní ekonomické rady vlády Petr Musil ale podotkl, že Green Deal nevznikl z nějakého překvapení a tendence k ozeleňování tu jsou dekády. Podle něj jsme ztratili až 15 let tím, že jsme se bránili trendu.

Poslanci schválili zásadní změnu: Spořte si na stáří a stát vám vrátí tisíce na daních

Druhá fáze důchodové reformy je tu. Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu ve Sněmovně protlačila změny v tzv. třetím pilíři důchodového systému, které směřují k jedinému cíli: Motivovat lidi, aby si sami více spořili na důchod a příliš se nespoléhali na ten státní. Podle ekonomů je právě toto jediná možná cesta, jak si zajistit důstojné stáří a zároveň nezruinovat státní kasu. Pojďte si s námi projít, co vše se po schválení ve spoření na důchod se státní podporou od ledna 2024 mění.

Ekonom: Že zdraží léky? Zavádějící. Antibiotika či další farmaka na předpis naopak zlevní

Chystané vládní změny v sazbách DPH vyvolaly značné debaty ohledně otázky, jak se dotknou cen léků. Zdražení by se však mělo týkat spíše volně prodejných léků, zatímco například antibiotika by mělo čekat naopak zlevnění. Důvodem je, že aktuálně spadají do vyšší sazby DPH. Upozorňuje na to ekonom Národní rozpočtové rady Petr Musil. Farmaceuti ale jeho optimismus nesdílejí.