CNN Prima News Petr Musil

Petr Musil

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Musil“

Špicar: Evropa chce v Green Dealu hrát prim, přehání to. Ztratili jsme 15 let, řekl Musil

Green Deal je globální trend, stejný cíl mají i Spojené státy a Čína, ale Evropa se snaží hrát prim a trochu to přehání. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Člen Národní ekonomické rady vlády Petr Musil ale podotkl, že Green Deal nevznikl z nějakého překvapení a tendence k ozeleňování tu jsou dekády. Podle něj jsme ztratili až 15 let tím, že jsme se bránili trendu.

Poslanci schválili zásadní změnu: Spořte si na stáří a stát vám vrátí tisíce na daních

Druhá fáze důchodové reformy je tu. Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu ve Sněmovně protlačila změny v tzv. třetím pilíři důchodového systému, které směřují k jedinému cíli: Motivovat lidi, aby si sami více spořili na důchod a příliš se nespoléhali na ten státní. Podle ekonomů je právě toto jediná možná cesta, jak si zajistit důstojné stáří a zároveň nezruinovat státní kasu. Pojďte si s námi projít, co vše se po schválení ve spoření na důchod se státní podporou od ledna 2024 mění.

Ekonom: Že zdraží léky? Zavádějící. Antibiotika či další farmaka na předpis naopak zlevní

Chystané vládní změny v sazbách DPH vyvolaly značné debaty ohledně otázky, jak se dotknou cen léků. Zdražení by se však mělo týkat spíše volně prodejných léků, zatímco například antibiotika by mělo čekat naopak zlevnění. Důvodem je, že aktuálně spadají do vyšší sazby DPH. Upozorňuje na to ekonom Národní rozpočtové rady Petr Musil. Farmaceuti ale jeho optimismus nesdílejí.

Ztráta 178 tisíc na rodinu? Nesmysl, Středula míří o řád vedle, vyvrací ekonom leták odborů

Odboráři v čele s Josefem Středulou používají nesmyslné výpočty, když tvrdí, že průměrná rodina přijde v důsledku vládního konsolidačního balíčku o více než 170 tisíc korun ročně. Tvrdí to ekonom z Národní rozpočtové rady Petr Musil. Reálné dopady na obyvatele budou podle něj reálně řádově nižší. S podobnými argumenty přichází také hnutí STAN.

Švihlíková kritizuje snížení valorizací: Vláda neřeší příčinu, ale následek. A ještě blbě

Vláda až po prezidentských volbách zjistila, že jí valorizace důchodů dělá problémy, kritizovala ekonomka Ilona Švihlíková. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodala, že koalice neřeší příčinu, ale následek, a ještě k tomu „blbě“. Podle člena Národní rozpočtové rady Petra Musila ale vládní zástupci nemají příliš na výběr, jak se bránit rozvratu veřejných financí.

Dnešní třicátníci mohou mít důchod jen 12 tisíc. Spořte a čekejte vyšší daně, radí expert

Česko směřuje k tzv. jednotnému důchodu, který bude pro všechny stejně nízký. Podle ekonomického experta a člena Národní rozpočtové rady Petra Musila by pro současné třicátníky nemusel být důchod vyšší než 12 tisíc korun. I proto aktivně vyzývá k tomu, aby si mladí lidé na stáří spořili tisíce korun měsíčně. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS dále vysvětluje, proč nás nečeká revoluční důchodová reforma nebo proč je nevyhnutelné zvýšení daní. Na dnešní důchodce pak apeluje, aby svým vnoučatům nekupovali zbytečnosti, ale raději jim spořili, pokud mohou.

Tempo zadlužování je hrozivé. Pro Česko může mít fatální následky, varuje ekonom

Veřejný dluh České republiky se nadále zvyšuje. I když Česko stále patří k těm méně zadluženým zemím Evropské unie, člen Národní rozpočtové rady Petr Musil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS varoval, že tempo zadlužení je hrozivé. Neřešení této situace by pak mohlo mít fatální následky pro veřejné finance i českou ekonomiku jako takovou, dodal Musil.