Vláda s největší pravděpodobností požádá poslance o prodloužení nouzového stavu, který v Česku aktuálně platí do 22. ledna. V rozhovoru pro Rádio Z to ve čtvrtek řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Se stejnou informací přišel během dne i premiér Andrej Babiš.
„Jeví se pravděpodobné, že půjdeme žádat poslance o prodloužení nouzového stavu,“ sdělil pro Rádio Z Petříček. Vyjádřil se také k prodloužení přísných restrikcí pátého stupně vládního protiepidemického systému PES do 22. ledna. „Vláda tak rozhodla, aby lidé věděli, že situace se nevyřeší v následujících dnech,“ vysvětlil ministr zahraničí.
Podle něj ale středeční ponechání přísných restrikcí v platnosti nemusí být konečné. „Nechci předjímat, jaká by mohla být další opatření. Výsledek se zatím nedostavil v takové míře, jakou jsme předpokládali. Reakce v obou směrech, zpřísnění i rozvolnění, ale může přijít dříve,“ prohlásil Petříček.
Babiš: Nouzový stav potřebujeme kvůli počtu lidí v nemocnicích
O úmyslu vlády žádat poslance o prodloužení nouzového stavu promluvil ve středu pro Českou televizi také premiér Andrej Babiš (ANO). Mělo by se jednat o dalších třicet dnů po 22. lednu. Nouzový stav umožňuje zavádět nejpodstatnější opatření proti šíření covidu, například omezení volného pohybu nebo uzavření obchodů a provozoven služeb.
„Vždy žádáme o 30 dní, maximum, protože nevíme, jak se situace vyvine,“ uvedl premiér. Delší stav nouze je podle něj v Česku potřeba zejména kvůli nárůstu počtu lidí v nemocnicích i stoupajícímu počtu úmrtí. „Bohužel lidé umírají více než minulý měsíc. Počet v prosinci byl menší než v listopadu,“ dodal Babiš.
Zpoždění v dodávce vakcíny je pochopitelné
Ministr Petříček také odmítl spekulace, že kdyby Česko nebylo součástí Evropské unie, mělo by dříve vakcínu, a tím pádem by už bylo více lidí očkováno proti covidu. Někteří odborníci totiž poukazují na náskok Izraele nebo Velké Británie. „Když někdo chce hledat viníky, EU je snadným cílem,“ řekl Petříček.
Podle něj má spolupráce s unií mnoho výhod. „Hrála klíčovou roli při financování výzkumu u řady firem a chtěli jsme se pojistit, že nevsadíme na jednu společnost. Naším zájmem je, aby vakcína byla bezpečná. Zpoždění v řádu několika dnů nebo týdnů je pochopitelné, pokud je důležité, aby certifikační proces proběhl tak, jak má,“ dodal Petříček.