Pikora: Hesla Macrona a Merkelové k záchrannému fondu EU připomínají sovětskou éru

Ekonom Vladimír Pikora (autor: Michal Šula/MAFRA)

Pavel Štrunc - Vladimír Pikora

Koronavirus u nás nejcitelněji zasáhl automobilový průmysl a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), míní ekonom Vladimír Pikora. Host moderátora Pavla Štrunce mimo jiné uvedl, že celá ekonomika běží na úvěr a planeta je předlužená. Dotace jsou podle něj zlo a fráze prezidenta Macrona a kancléřky Merkelové, že „Evropa tuto krizi překoná a vzejde z ní silnější“ mu připomíná heslo „se Sovětským svazem na věčné časy“.

Kdo podle ekonoma Vladimíra Pikory na koronaviru zbohatl? „Určitě všichni ti, co mají nějaký onlinový obchod a dodávají něco, co se nemusí fyzicky dodávat, takže třeba videa, hudbu, nebo nějakou zábavu tohoto typu. Potom všichni ti, kteří nahradili kamenné obchody. Naopak prodělali na tom všichni ti, kteří potřebovali k podnikání právě kamenný obchod. Takže ti, co měli standardní obchod, ti dojeli,“ popsal.

Celá ekonomika běží na úvěr. Musíme si uvědomit, že tato planeta je předlužena

Koronavirové restrikce v ČR podle Pikory nejcitelněji zasáhly OSVČ, „protože většina z nich neměla žádné rezervy a jela na dřeň“. Co se týče odvětví, tak je nejvíce zasažen automobilový průmysl, který velmi trpěl ještě předtím, než přišel samotný koronavirus. „Viděli jsme, že průmyslová výroba ve střední Evropě měla tendenci klesat, automobily se špatně prodávaly,“ vysvětlil ekonom z Next Finance s tím, že segment bude navíc ještě bit zelenou politikou, která se připravuje v Bruselu.

„My běžíme všichni na úvěr. Celá společnost běží na úvěr. Na úvěr běží vlády a najednou se ukázalo, že vy máte úvěr, ale najednou nemáte příjmy. Ty vám absolutně vypadly. Takže se muselo vymyslet, že se přestane splácet bankám po nějaké období a potom teprve, až naskočí ty příjmy, tak budete pokračovat dál. V tom je celý problém. Celá ekonomika běží na úvěr. Musíme si uvědomit, že tato planeta je předlužena,“ uvedl ještě k ekonomickému poklesu způsobenému koronavirovými restrikcemi.

Růst státního dluhu nás dostává do socialismu, varuje Pikora

„Z mého pohledu se tím dostáváme akorát do socialismu, protože to, co se tady děje, je to, že skrze vládu proteče ohromné procento HDP, což je právě znak socialismu,“ reagoval na dotaz na neustálý nárůst českého státního dluhu.

Řeč byla i o podpůrných vládních programech. „Je potřeba pomáhat, ale pomáhat jen těm, kteří si nejsou schopni pomoci sami. A já se bojím, že tady nastane situace, kdy pomůžeme každému a dost často i lidem, kteří by to zvládli bez pomoci. Myslím, že daleko lepší, než rozvrátit veřejné finance, je to, abychom snížili daně. A ty obory, které do budoucna mají nějaký potenciál na přežití, mají svůj smysl v budoucnu, tak budou mít nižší daně a tím pádem vyšší zisky a z těch vyšších zisků v budoucnu zasanují ty ztráty, které měly teď,“ zauvažoval Pikora.

Dotace jsou vždycky špatně, dotace jsou zlo

„Já si myslím, že dotace jsou vždycky špatné. Dotace jsou vždycky zlo. Dotace se z velké části rozkrádají, využívají se neefektivně,“ uvedl s poukazem na nápad Francie a Německa k vytvoření evropského fondu na záchranu ekonomiky za 500 miliard euro (14 bilionů korun), který je jen líbivější formou původního nápadu na evropské dluhopisy. Podle něj by byly mnohem efektivnější úvěry, které jsou daleko lépe kontrolovatelné a adresnější.

„Náš cíl je jasný. Evropa tuto krizi jednotně překoná a vzejde z ní silnější,“ citoval moderátor úvod čerstvé deklarace francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové.

„Mně to připomíná se Sovětským svazem na věčné časy. Mně to přijde jako naprosto katastrofální fráze. Mně to přijde, že je to o ničem, že je to úplně prázdné,“ reagoval Pikora na dotaz, co si o zmíněné pasáži myslí.

Socialismus nefunguje, ať ho zkouší kdokoliv

A moderátora zajímal i Pikorův názor na nepodmíněný základní příjem ve Španělsku. „Vidím v posledních letech ohromný tlak jít stále víc a víc doleva a zkoušet cesty, které byly mnohokrát vyzkoušeny, že nefungují. Naposledy se něco podobného zkoumalo ve Finsku. Ukázalo se, že to nefunguje. Zase se objevuje někdo, kdo chce něco zkoumat. Prostě my víme, že ten socialismus nefunguje, ať ho zkoušel kdokoliv. Ani toto fungovat nebude.“

Proč Pikora výhledově očekává slevy v obchodech? Jak reálné je, že se letos podaří udržet deficit českého státního rozpočtu na úrovni avizovaných 300 miliard? Je současná celosvětová koronavirová a ekonomická krize větší než ta z roku 2008? Odpovědi se dozvíte v přiloženém pořadu.

Tagy: