Pavel Štrunc - Václava Adámková
Primářka mikrobiologie a antibiotického centra Všeobecné fakultní nemocnice Václava Adámková se vyjadřovala negativně k hysterii médií i občanů okolo koronaviru hned potom, co se v Česku objevily první případy nemoci COVID-19. I nyní považuje referování o situaci v Itálii za vytržené z kontextu a virus podle ní nemá sílu skolit zcela zdravého člověka. „PR viru neodpovídalo jeho závažnosti,“ řekla v rozhovoru s Pavlem Štruncem.
Podle Adámkové není namístě hovořit o druhé vlně šíření nákazy koronavirem. „Mezi říjnem a březnem se setkáme s pestrou řadou virů, které způsobí onemocnění dýchacích cest, a říkat tomu druhá vlna koronaviru je zavádějící. Je to věštění z křišťálové koule,“ myslí si. Předpovídání druhé vlny je podle ní zbytečné strašení.
Nepatřičné podle ní bylo také informování o situaci v Itálii. „Zdravotnictví v Itálii kolabuje každou respirační sezonu při chřipkové epidemii. Bylo to zneužití situace a vytržení z kontextu,“ tvrdí. Naopak úroveň naší intenzivní péče je podle ní špičková. Síla viru je podle ní navíc přeceňovaná a nemoc má podle primářčina názoru „PR, které neodpovídá její závažnosti“.
Jsou podomácku vyrobené roušky účinné?
„Virus nemá sílu, aby úplně zdravého člověka bez jakéhokoliv predisponujícího onemocnění zdevastoval, jak je to podsouváno. Většina pacientů bylo chronicky nemocných, například s plicním onemocněním či obezitou,“ vysvětluje. Sama by se prý v případě, že by byla vyvinuta vakcína proti nemoci COVID-19, očkovat nenechala.
Každý druhý Čech bude roušku nosit dál navzdory zrušení plošné povinnosti
Plošná povinnost nosit roušku při pohybu venku skončila v pondělí sekundu po půlnoci. Přesto více než polovina Čechů hodlá tento hygienický a bezpečnostní „doplněk“ používat i nadále. Skoro stejné procento dotázaných je přesvědčené, že koronavirová krize ještě není za námi. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas.
Adámková také hovořila o jediném pacientovi v České republice, kterému byl podán lék Remdesivir. I to popisovala jako důsledek tlaku sdělovacích prostředků. „Remdesivir nebyl primárně vyvíjen na koronavirovou infekci, ale prostě se to vyzkoušelo, protože mediální tlak byl obrovský, a byl tu lék, který vykazoval parametry toho, že by to nějak fungovat mohlo,“ řekla lékařka. „Nejsem schopna posoudit, zda by to pacient zvládl bez něj, protože jsem jej fyzicky neviděla,“ dodala.
Lékařka je skeptická i k účinnosti podomácku vyrobených roušek. „Některé jsou velice pěkné, ale narážíme na jejich funkčnost. Nějaká mechanická bariéra tam je, ale nesplňuje to úlohu filtru, aby nedocházelo k prostupu viru,“ řekla. „Když se podíváme na roušky některých občanů, jsou větší biologickou zbraní než cokoliv jiného,“ dodala s tím, že řada lidí používá stále stejnou textilní roušku už od března.