,,Babiš už musí mít pomník, ten, co by nad Prahou vynikl. Ve výši katedrál, vždyť on to dokázal, že komunismus nezanikl. Zachránil před virem mrtvé, z Číny jim dovezl rakve. Vymyslel Čau lidi, za nic se nestydí, když kvokne, IQ je tykve,“ zpívá ve své nejnovější písni hudebník Jaroslav Hutka. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozradil, co si myslí o současném politickém dění, a pochlubil se narozením šestého potomka.
Už více než rok svět paralyzuje pandemie koronaviru, jak to snášíte?
To se nedá úplně popsat. Něčím to zpočátku bylo nové, neuvěřitelné tou globálností a nepředvídatelné jako ve snu, který si člověk pak už ráno neumí vyložit. Ještě loni na jaře, kdy ten uzávěr byl absolutní a něčím i očistný, jsem napsal knihu básní KARANATÉNA 20. V poslední básničce mám výraz „oprátka uvolňování“. A ta se po létě opravdu utáhla a byla pro nás a ještě několik zemí katastrofou, protože jsme ten virus neznali, podcenili a uvolnili. Pro nás ten druhý úder už očistný nebyl, ale jen zlý, stejně jak v ostatních zemích, a naše kyvadlo se pohnulo od toho zvládnutého k naprosto nezvládnutému a v počtu mrtvých na milion jsme se dostali na první místo na světě. Já už jsem rok a půl v izolaci a bez publika, a to se snáší špatně. A také se špatně snáší ten zcela nejistý výhled do budoucnosti.
Viníte za to vládu Andreje Babiše?
Myslím, že to nezvládá. Ovšem ten vir se projevuje tak, že žádná vláda to nemůže pořádně zvládat, ale to Babišovo zmatečné nezvládání je výraznější a má to také ty strašně výsledky. A jeho vláda to pořád bere jako politický a ne zdravotní problém, takže to skřípe.
Václav Klaus vytvořil jakousi temnou a neprůhlednou skupinu bohatých a vlivných, kteří pracují v náš občanský neprospěch.
Vidíte naději v očkování? Nechal jste se očkovat?
Nechal jsem se očkovat, je to úleva, je to naděje, ale stejně jako ještě stále neprobádaná povaha toho viru, není to naděje jistá.
Jak na vás působí chování exprezidenta Klause, který je odpůrce roušek a tvrdí, že se okolo koronaviru dělá zbytečně moc velký humbuk?
Navenek Václav Klaus dnes působí, že prožívá stařeckou pubertu, že musí být za každou cenu proti všemu, co dává smysl. Jenže to je kouřová clona. Byl to téměř dvě desetiletí ten nevlivnější muž, který – skryt ve stínu Havla – svou privatizací neférově rozdělil státní majetek a vytvořil jakousi temnou a neprůhlednou skupinu bohatých a vlivných, kteří pracují v náš občanský neprospěch, ale vůbec s tím na veřejnost nechtějí chodit. Já myslím, že i pan Kellner se neskrýval před veřejnosti z jakési plachosti a skromnosti. Tam někde bude skutečná Klausova pozice, v tom temnu, to veřejné vystupovaní je jen účelový cirkus na odpoutání pozornosti.
O prezidentu Václavu Havlovi jste napsal svou nejslavnější píseň Havlíčku, Havle. Jak byste zhodnotil počínání současné hlavy státu Miloše Zemana?
Prezident Zeman je nevypočitatelný a spíš nepříčetně se chovající politik, ten ničemu nepomohl, je to politik rozvratu.
Byla vám sympatická iniciativa hudebníka Daniela Landy a jeho Blanického manifestu, v němž žádal, aby se Česko co nejdříve otevřelo?
Nevím, co by mělo být sympatického na jakémkoliv veřejném výstupu Daniela Landy. Je to vždy komerční zájem. Mnoho zemí už velmi dobře ví, jaké jsou výsledky překotného rozvolňování. Je to vražedná neomalenost vůči těm zranitelným, a jak dnes už také dobře víme, šance pro virové mutace. Němci mluví o Česku jako o velkém mutačním semeništi, ale jelikož my téměř nesekvenujeme, tak ani nemáme přehled, jak na tom jsme a jestli to náhodou není pravda.
Kultura patří vedle gastronomie a cestovního ruchu mezi nejvíce postižené oblasti pandemií koronaviru. Jak vnímáte snahu Pavla Šporcla, který bojuje za to, aby vláda umělecké sféře více pomohla?
K té jeho snaze sympatie mám, protože umělci, často i známější, se dostali do existenční krize a chudoby a ti, kteří podporu dostali, pak ještě třetinu museli odevzdat státu, takže žili z deseti tisíc měsíčně. Ovšem ministr Zaorálek ho podrazil. Oznámil, že Šporcl na tom vůbec není špatně a nevzal jako politik v úvahu, že Šporcl se zastal těch, kteří jsou na tom mizerně a na které by měl hlavně myslet on ministr. Podpora ze strany ministerstva kultury není dostatečná, ale státní aparát je tak zkostnatělý a ministři natolik soustředěni na svou politickou kariéru, že vlastně ani pořádně nevědí, kde žijí a nejsou schopni si uvědomit, co by měla být dostatečná podpora. Národní divadlo a takovéto státní podniky asi slušně přežijí a dál ta ministerstva nevidí.
K současnému šéfovi resortu Lubomírovi Zaorálkovi tedy důvěru nemáte?
Já si myslím, že je to už takový fosilní politik, který nebude nikde na svém místě. Už by měl zmizet v nějakém propadlišti. Asi je opatrnější a chytřejší než bývalý ministr Staněk, ale to kultuře nepomůže. Myslím, že ani on netuší, oč se jedná.
Jsem zvědavý, jak ponese ODS situaci, kdy bude muset sloužit pod pirátským předsedou vlády. To asi nebude tak snadné soužití.
Společností v posledních týdnech rezonuje kauza Vrbětice a všeho, co se kolem ní děje. Jak to celé působí na vás?
To je ovšem jakési šílenství a nečekaná smršť v naší politice. Babiš i Hamáček se dostali do role, o kterou nestáli, ale které se neuměli vyhnout. Zareagovali sice správně, ale pro ně samotné tak nezvykle, že si s tím dnes vůbec nevědí rady, takže jim to vyklouzlo z rukou a Rusové si z toho uvařili svůj vlastní boršč a ten servírují po světě a my jim v tom rozvratu neumíme zabránit.
Jaroslav Hutka (77)
Folkový hudebník, skladatel a písničkář. Stal se signatářem Charty 77. Kvůli policejní šikaně opustil v roce 1978 tehdejší Československo a žil v emigraci v Nizozemí. Po pádu totalitního režimu se 25. listopadu 1989 vrátil zpátky a téhož dne už zpíval na manifestaci Občanského fóra na Letenské pláni. Postupem času se z něj stal kritik postkomunistické demokracie. Je rozvedený a má šest dětí.
Poslední průzkumy ukazují, že by v parlamentních volbách zvítězili Piráti s hnutím STAN, věříte, že to bude změna k lepšímu?
Jsem přesvědčen, že to k lepšímu bude. Ta kombinace Piráti-STAN se tváří velmi důvěryhodně a jestli se to podaří, tak jsem jen zvědavý, jak ponese ODS situaci, kdy bude muset sloužit pod pirátským předsedou vlády. To asi nebude tak snadné soužití.
Co vás zaměstnává v době, kdy nemůžete pracovat?
Pracuju. Na izolaci, sice ne tak ostrou, jsem zvyklý, ty písně, se kterými vystupuji, musím také napsat a během karantény jsem byl pilný, i když občas s depresemi, ale katastrofa to byla pro děti. To je pro ně úplné vězení.
Pokud se nepletu, máte pět dětí, půjde některé z nich ve vašich šlépějích?
Pletete se. Loni v listopadu se narodila Eleonora a ta je šestá. Jinak v mých šlépějích nejde žádný z těch starších potomků, ale pětiletá Theodorka, ta čtvrtá v pořadí. Vypadá, že by mohla mít výtvarné nadání, ale u dětí to klame, takže ještě uvidíme.