Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a bývalí šéfové české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09) vydali společný článek, který kritizuje plánovanou izraelskou anexi části palestinských území. Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Vzápětí se k textu tří politiků, který v sobotu vyšel v deníku Právo, vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Prostřednictvím svého mluvčího vyjádřil s autory „ostrý nesouhlas“.
Petříček, Zaorálek a Schwarzenberg v publikovaném textu s názvem Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií? zdůrazňují, že Česko a Izrael jsou přátelé, kteří mají dlouhodobé strategické partnerství. Připomínají ale, že „od konce studené války zaujímala většina mezinárodního společenství, včetně EU a všech jejích členů, ale i včetně Spojených států, jednoznačný a konzistentní postoj ohledně nutnosti dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu.“ Podle politiků iniciativa, kterou na konci ledna představili v Bílém domě prezident USA Donald Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, směřuje jiným směrem.
Palestinci nyní nejsou těmi, kdo zvažují jednostranný krok hrubě porušující mezinárodní právo, uvedli Petříček, Zaorálek a Schwarzenberg o případné anexi. Zmiňují také nezbytnost ochrany základních lidských práv milionů Palestinců na okupovaných územích. „Naše politická a občanská zodpovědnost nám proto říká, že se k plánované izraelské anexi části palestinských území nemůžeme postavit jinak než výslovně kriticky,“ píší politici.
Zemanova reakce
Podle Zemana článek narušuje vztahy jak se Státem Izrael, tak s USA. „Tento článek je popřením dosavadní zahraniční politiky České republiky vůči Státu Izrael,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček ve stanovisku zaslaném redakci CNN Prima NEWS.
Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Některé evropské země v čele s Francií navrhují připravit sankce pro případ, že si Izrael své plány nerozmyslí. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn přirovnal připojení palestinských osad k ruské anexi Krymu, za níž EU potrestala Moskvu hospodářskými sankcemi. Státy Evropské unie se nicméně na plánu potrestat Izrael za případnou anexi části palestinského Západního břehu Jordánu minulý týden neshodly.
Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západním břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.