Jermanová o „grilování“ Síkely: Otazníky jsou kolem jeho majetku. Zapotí se, míní Charanzová
plastový odpad
Výpis příspěvků ke štítku „plastový odpad“
Viděli jste jíst sviňuchu z plastu? Já ne, zakažme jednorázové příbory, vyzývá Johnson
Britská vláda se chystá v Anglii zakázat prodej plastových příborů a šálků na jedno použití ve snaze snížit množství plastového odpadu, který končí ve světových oceánech. Na Twitteru to v sobotu oznámil britský premiér Boris Johnson s tím, že kabinet bude v příštích 12 týdnech přijímat připomínky veřejnosti k chystané regulaci. Názor občanů chce znát rovněž k plánovanému budoucímu zákazu vlhčených ubrousků, filtrů od cigaret nebo malých plastových sáčků, v nichž se podávají například omáčky.
Raka poustevníčka sexuálně vzrušuje plastový odpad v oceánu, myslí si vědci
Britští vědci studovali, jak plastový odpad v mořských a oceánských vodách ovlivňuje život živočichů. Při svém výzkumu vypozorovali nevšední detail, který se váže k životu raků poustevníčků. Tyto tvory totiž podle výzkumu přítomnost plastového odpadu ve vodě sexuálně vzrušuje.
Pandemický odpad: Oceány po celém světě vyplavují na pláže tisíce roušek a rukavic
Zvýšená výroba roušek, ochranných rukavic či obleků během pandemie výrazně zatěžuje životní prostředí. Nejvíce na to doplácejí oceány, kde tuny odpadu nezřídka končí. Mořské vlny už vyplavily na pláže po celém světě desetitisíce ochranných pomůcek, což jen v siluetách ilustruje globální problém.
Třídíte správně odpad? Nově patří do papíru třeba roličky z toaletního papíru
Roličky z toaletního papíru nebo plata od vajec se ještě nedávno vyhazovaly do směsného odpadu. Díky moderním technologiím se však dají tyto předměty znovu zpracovat a nově tak patří do modrého kontejneru. Jak správně třídit?
Solární panely z plastových lahví pomáhají lidem v Argentině s ohřevem vody
S nápadem, jak účinně a jednoduše pomoci rodinám bez možnosti sprchování se teplou vodou, přišel Argentinec Pablo Castaňo. Z recyklovaných materiálů, jako jsou například plasty, vyrábí solární panely, které pomocí slunečního svitu vodu ohřívají. Plusem celé myšlenky také je, že se takovým způsobem nezatěžuje životní prostředí.
Oceány plné roušek a rukavic. Kam s plastovým odpadem po pandemii?
Chirurgické roušky, rukavice, pytle a obleky. Výroba ochranných pomůcek na světě výrazně zvýšila produkci plastů a dalšího odpadu. Lidé si stěžují na nepořádek v ulicích a experti se bojí, že globální snaha o redukci plastů přijde kvůli pandemii vniveč.
Zhouba mořského života: Vědci odhalili, proč želvy jedí smrtící plasty
Záběry nešťastných zvířat, která zemřela s žaludkem plným plastového odpadu, zřejmě nenechávají chladným nikoho z nás. Vědcům (a nejen jim) dlouhé roky vrtalo v hlavě, proč se zvířata uchylují k trávení něčeho, co je již na první pohled zcela nepoživatelné. Dnes odpověď na tuto otázku konečně znají. Kvůli bakteriím a řasám, které se na něm pod vodou usazují, voní plastový odpad zvířatům jako chutná svačinka.
Češi v roli záchranářů: Když sbírání odpadků pomáhá zvířatům i lidem
Jak jedna dovolená může změnit život nejen vám, ale i celému světu… Právě tak v roce 2013 vznikla na thajském ostrově Koh Lipe organizace Trash Hero, do jejíhož fungování se dnes zapojují i Češi. „Když se pořád bavíte o tom, že se všude válí odpadky, dojde vám, že s tím musíte něco dělat,“ říká jedna ze zakladatelek české pobočky organizace, Monika Barešová.