Britští vědci studovali, jak plastový odpad v mořských a oceánských vodách ovlivňuje život živočichů. Při svém výzkumu vypozorovali nevšední detail, který se váže k životu raků poustevníčků. Tyto tvory totiž podle výzkumu přítomnost plastového odpadu ve vodě sexuálně vzrušuje.
Zatímco se lidstvo snaží produkci plastových odpadů snižovat, raci poustevníčci mají na polymery zjevně jiný názor. Výzkumníci z Hullské univerzity na východě Anglie zjistili, že z plastů se ve vodě uvolňuje organická sloučenina oleamid, která u těchto korýšů navozuje stav nápadně podobný sexuálnímu vzrušení.
Experti tak usuzují z toho, že raci poustevníčci, kteří se pohybují ve vodách s oleamidem, mají zvýšenou dechovou frekvenci. Vědci tento jev ověřovali v zálivu Robina Hooda nedaleko přístavního města Scarborough.
Odpad si pletou s jídlem
„Jejich dechová frekvence se značně zvyšuje i v reakci na malé množství oleamidu,“ komentovala pro Sky News vědkyně Paula Schirrmacherová, která se na výzkumu podílela.
Plasty ale nepředstavují pro raky jen sexuální stimul. Korýši si totiž odpad ve vodě často pletou s jídlem. Což může být vcelku frustrující, popisuje web Sky News, jelikož raci mohou podniknout dalekou cestu za domnělou potravu v dáli, ze které se posléze vyklube plastový odpad.