Města bojují se suchem
V Česku chybí 450 milimetrů srážek, tedy 450 litrů vody na metr čtvereční. Pro CNN Prima NEWS to uvedl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder. Ten také vysvětlil důvody sucha, které trápí Česko. Podle údajů portálu Intersucho je zemědělským suchem postiženo už 80 procent území republiky.
„Důvody sucha jsou tři,“ řekl Mark Rieder v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Jako první jmenoval srážkově chudé roky, počínaje rokem 2014. „Spadlo méně srážek, než je obvyklé. Druhý z důvodů je oteplování, Česku chybí i sněhové srážky. I to je projev posledních pár let. Sníh nenapadl hlavně ve středních a nižších polohách,“ vysvětlil Rieder.
Poslední důvod souvisí s tím, že především rostliny odčerpávají z půdy brzy vodu, a ta tak hlouběji do půdy nezasáhne. „Jde o rychlý nástup jara. Vegetace brzy vyrazí a zkonzumuje velké množství půdní vláhy,“ upřesnil Rieder.
Nejsušší oblasti: jižní Morava, Žatecko, Rakovnicko
Česko zažívá sucha už několik let v řadě a letos je podle údajů shromážděných týmem vědců z projektu InterSucho situace vůbec nejhorší za posledních 500 let. Mezi nejsušší oblasti patří jižní Morava, severozápadní a střední Čechy, tedy Žatecko či Rakovnicko.
Chcete vidět jaké sucho je u Vás na zahradě? Monitorujeme v gridu 500 m. Stačí si na https://t.co/CLulmEwURh kliknout na „Sucho v okresech“,vybrat svůj, stáhnout a zazoomovat Vaši lokalitu. Vždy v pondělí jsou mapy aktualizované. Příklad: v současnosti suchem postižený o. Olomouc pic.twitter.com/QowBpkHLuJ
— www.intersucho.cz (@Intersucho) May 8, 2020
Podle Riedera by pravidelný déšť, který plošně zasáhne celé české území, bylo to, co půda potřebuje. „Když se sečtou odchylky od normálu, tedy kolik mělo spadnout a nespadlo, Česku chybí zhruba 450 milimetrů srážek. To je 450 litrů vody na metr čtvereční, které nenapršely a nenasněžily. Někde to je i více. Je to, jako by téměř celý rok nepršelo,“ řekl CNN Prima NEWS Rieder.
O sucho se zajímá i Nejvyšší kontrolní úřad
Loni v listopadu uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), že v Česku chybí zásadní opatření pro boj se suchem, stejně jako potřebná právní úprava. Podle kontrolorů také nejsou současné dotační programy na řešení problematiky sucha připraveny a ministerstva nové nezavedla, výjimkou je pouze program Dešťovka. Ministerstva zemědělství a životního prostředí na to uvedla, že se závěry kontroly nesouhlasí.
Sucho v Česku je nejhorší za 500 let, varují odborníci
Česko prochází už od roku 2015 takzvanou suchou epizodou, která stále nekončí a je už statisticky nejhorší za posledních 500 let. Potvrzují to údaje týmu vědců z projektu InterSucho.
Předchozí vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) v červenci 2015 schválila koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady, počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.
Začátkem letošního května ministerstvo zemědělství pod vedením Miroslava Tomana (ČSSD) uvedlo, že na boj se suchem loni vydalo 13,7 miliard korun. Podpořilo prý obnovu 387 rybníků za 1,25 miliard, čímž se získal navíc zásobní prostor na 2,5 milionů metrů krychlových vody.
I ministr životního prostředí Richard Brabec tvrdí, že jeho resort proti suchu bojuje dostatečně. „Od roku 2014 jsme udělali celkem 15 tisíc projektů za 12 miliard korun,“ řekl CNN Prima NEWS.