reklama

Plíživá katastrofa: Sucho v Česku je takové, jako kdyby rok nekáplo

V Česku chybí 450 milimetrů srážek, tedy 450 litrů vody na metr čtvereční. Pro CNN Prima NEWS to uvedl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder. Ten také vysvětlil důvody sucha, které trápí Česko. Podle údajů portálu Intersucho je zemědělským suchem postiženo už 80 procent území republiky.

reklama

„Důvody sucha jsou tři,“ řekl Mark Rieder v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Jako první jmenoval srážkově chudé roky, počínaje rokem 2014. „Spadlo méně srážek, než je obvyklé. Druhý z důvodů je oteplování, Česku chybí i sněhové srážky. I to je projev posledních pár let. Sníh nenapadl hlavně ve středních a nižších polohách,“ vysvětlil Rieder.

Poslední důvod souvisí s tím, že především rostliny odčerpávají z půdy brzy vodu, a ta tak hlouběji do půdy nezasáhne. „Jde o rychlý nástup jara. Vegetace brzy vyrazí a zkonzumuje velké množství půdní vláhy,“ upřesnil Rieder.

Nejsušší oblasti: jižní Morava, Žatecko, Rakovnicko

Česko zažívá sucha už několik let v řadě a letos je podle údajů shromážděných týmem vědců z projektu InterSucho situace vůbec nejhorší za posledních 500 let. Mezi nejsušší oblasti patří jižní Morava, severozápadní a střední Čechy, tedy Žatecko či Rakovnicko.

Podle Riedera by pravidelný déšť, který plošně zasáhne celé české území, bylo to, co půda potřebuje. „Když se sečtou odchylky od normálu, tedy kolik mělo spadnout a nespadlo, Česku chybí zhruba 450 milimetrů srážek. To je 450 litrů vody na metr čtvereční, které nenapršely a nenasněžily. Někde to je i více. Je to, jako by téměř celý rok nepršelo,“ řekl CNN Prima NEWS Rieder.

O sucho se zajímá i Nejvyšší kontrolní úřad

Loni v listopadu uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), že v Česku chybí zásadní opatření pro boj se suchem, stejně jako potřebná právní úprava. Podle kontrolorů také nejsou současné dotační programy na řešení problematiky sucha připraveny a ministerstva nové nezavedla, výjimkou je pouze program Dešťovka. Ministerstva zemědělství a životního prostředí na to uvedla, že se závěry kontroly nesouhlasí.

Předchozí vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) v červenci 2015 schválila koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady, počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.

Začátkem letošního května ministerstvo zemědělství pod vedením Miroslava Tomana (ČSSD) uvedlo, že na boj se suchem loni vydalo 13,7 miliard korun. Podpořilo prý obnovu 387 rybníků za 1,25 miliard, čímž se získal navíc zásobní prostor na 2,5 milionů metrů krychlových vody.

I ministr životního prostředí Richard Brabec tvrdí, že jeho resort proti suchu bojuje dostatečně. „Od roku 2014 jsme udělali celkem 15 tisíc projektů za 12 miliard korun,“ řekl CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

Slovenský trenér Djokoviče: Bylo to obrovské utrpení, kauza ho poznamená

Málokdo zná Novaka Djokoviče tak jako jeho slovenský trenér Marián Vajda. Poprvé se tehdy mladičkého a talentovaného tenisty ujal v roce 2006 a právě on má velký podíl na tom, že Srb získal 20 grandslamových titulů. Číslo 21 měl přidal letos na Australian Open, ale jak téměř celý svět ví, nakonec nedostal možnost. „Muselo to být obrovské utrpení,“ popisuje ságu světové jedničky s neúspěšným koncem Vajda.

reklama

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Janeček si kandidaturou futruje ego. Kalousek se snaží dostat do Senátu

Mnozí adepti, kteří usilují o post prezidenta, nemají šanci, ale chtějí se zviditelnit. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli komentátoři Petr Honzejk a Petr Kamberský. Miliardář Karel Janeček podle nich oznámil kandidaturu včas, avšak spíše než touha po triumfu je důvodem podle nich jen „futrování ega“. Možná kandidatura bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je promyšlenější a má mu otevřít cestu do Senátu.

reklama