CNN Prima News sucho v Česku

sucho v Česku

Výpis příspěvků ke štítku „sucho v Česku“

Když miska s vodou zachraňuje životy

Aktualizováno

Teploty už připomínají léto! Proto bychom měli myslet na pítka a misky s vodou pro zvířata. Nejvíce ohrožená jsou volně žijící zvířata, a to i ta divoká. Velkým problémem je, že zrovna v tomto období většina z nich pečuje o mláďata. Ochránci přírody už proto před několika lety rozjeli akci Miska vody.

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Bude smět stát zaplavit obec, na kterou ukáže? Neshodnou se ani ústavní právníci

Ochrana vody má být výsostným veřejným zájmem. Tahle věta by měla být podle ministerstva zemědělství vepsána v ústavním zákoně. Šéfka sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) varovala před tím, že úřady tak budou moci de facto zaplavit jakoukoliv obec. Redakce CNN Prima NEWS oslovila dva ústavní právníky, kteří popsali, jak to vidí oni.

Vodní zdroje v budoucnu nebudou stačit, varuje Toman. Chce nové přehrady

Stavět více přehrad a rybníků – to je hlavní plán ministerstva zemědělství, jak čelit suchu, které sužuje Česko. Navíc plánuje obnovu lesů, mokřadů a remízků. V pondělí o tom informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Novinářům představil 31 nových lokalit, které chce zařadit do projektu chráněných území pro akumulaci povrchových vod.