Už v minulých dnech jsme vás informovali o rizicích a nebezpečích spojených s plošnou aplikací jedů na zemědělskou půdu. Plošně rozmístěné jedy totiž nemusí usmrtit jen hraboše, ale i živočichy, kteří se jimi živí - například dravce nebo šelmy. Ministerstvo životního prostředí teď na tento krok reagovalo na svých oficiálních stránkách.
Už v minulých dnech jsme vás informovali o rizicích a nebezpečích spojených s plošnou aplikací jedů na zemědělskou půdu. Plošně rozmístěné jedy totiž nemusí usmrtit jen hraboše, ale i živočichy, kteří se jimi živí - například dravce nebo šelmy. Ministerstvo životního prostředí teď na tento krok reagovalo na svých oficiálních stránkách.
"Plošnou aplikaci tohoto toxického jedu na zemědělskou půdu považujeme za extrémně rizikovou pro životní prostředí. V důsledku aplikace rodenticidu může vedle otrav ptáků docházet k přímým otravám řady dalších živočichů zemědělské krajiny, jako jsou zajíci polní, srnčí zvěř, bažanti nebo koroptve. Po pozření takto otrávených hrabošů pak může docházet i k sekundárním otravám, a to zejména u dravců, sov, ale také čápů, volavek a řady dalších, kteří jsou přirozenými predátory hlodavců,“ upozorňuje Jan Šíma, ředitel odboru druhové ochrany na Ministerstvu životního prostředí.
Aplikace jedu má navíc proběhnout v období, kdy se ptáci shromažďují před tahem a přesouvají se tak právě na místa, kde mají dostatek potravy - hlodavců. “Záleží na množství jedu, které pták sežere. Buď se to projeví nevolností, ve větším množství ale jed způsobí i smrt. Určitě se to nějakou formou projeví na úbytku ptáků u nás. Dravci jsou na konci potravního řetězce, čápům a volavkám, kteří se hraboši živí, se bude v těle hromadit jedu nejvíce,” řekl Prima Mazlíčkovi k problematice ornitolog Jaroslav Kubíček.
“Už dnes jsou stavy některých dravců a ptáků v zemědělské krajině kritické, a Ministerstvo životního prostředí zvýšení jejich počtu podporuje různými dotacemi a záchrannými programy. Plošná aplikace jedů na polích je krok o 50 let zpět,“ doplňuje ředitele Šímu tisková mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
MŽP na rizika poukázalo už ve svém stanovisku k hubení přípravkem Stutox II. Ale na jeho odpověď MZe nijak nečekalo a ÚKZUZ povolení vydal i bez konzultace s Ministerstvem životního prostředí.
Česká myslivecká jednota se k situaci vyjadřuje na svém Facebooku: "Dostala se k nám fota uhynulých zajíců a dalších živočichů, evidujeme také dotazy, zda budeme řešit plošné aplikace rodenticidu STUTOX II, tedy vysoce toxického jedu na hlodavce, které povolil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, a to navzdory tomu, že už dříve byla povolena aplikace tohoto přípravku do nor hlodavců.
(...) V tuto chvíli situaci sledujeme – uživatel honitby, kde k případu úhynu zajíců došlo, vše řeší s PČR, spolu s ním momentálně napjatě čekáme na výsledky rozboru uhynulé zvěře. Apelujeme na myslivce, aby nám nálezy uhynulých živočichů, u kterých mají podezření na otravu STUTOXem, hlásili, abychom tak monitorovali případný rozsah škod."
Ornitologové žádají veřejnost o nahlášení při nálezu živočicha s podezřením na otravu. "Prosíme o vkládání případů nalezených ptáků do naší databáze birds.cz, bližší informace o možných otravách přivítáme také na našem mailu cso@birdlife.cz,“ prosí Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické.
Pokud jste proti plošnému hubení hrabošů, můžete jej vyjádřit v rámci petice kolující internetem.