Po Polsku i Slovensko: Na Ukrajinu pošle třináct stíhaček MiG-29. Budou zničeny, varoval Kreml

Slovenská vláda schválila předání stíhaček MiG-29 a části raketového systému Kub Ukrajině, řekl v pátek novinářům premiér Eduard Heger. Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu. Podle ministra obrany Jaroslava Nadě jich Ukrajině pošle 13, odevzdání strojů potrvá několik týdnů. Slovensko za to dostane kompenzace. Ve čtvrtek polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny MiG-29. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova budou tyto stíhačky zničeny a neovlivní průběh konfliktu.

Podle dohody Slovensko předá Ukrajině deset migů s motory a další tři stíhačky bez motorů; tyto tři stroje byly dlouhodobě mimo provoz. Náčelník generálního štábu slovenské armády Daniel Zmeko řekl, že Ukrajina stíhačky použije pro zajištění protivzdušné obrany státu a zneškodňování střel s plochou dráhou letu. Rusko ve stávajícím konfliktu opakovaně útočilo raketami na ukrajinské cíle.

„Tyto migy poskytujeme Ukrajině k tomu, aby ochránila civilisty před množstvím bomb, které dopadají na jejich domy a kvůli kterým lidé na Ukrajině umírají,“ řekl Heger.

ČTĚTE TAKÉ: Pomoc Ukrajincům sebrali Rusové. Změnit strategii navrhl padlý Michal, popsal dobrovolník

Podle průzkumu agentury Ipsos pro list Denník N z tohoto měsíce jen 26 procent obyvatel Slovenska podporuje předání migů Ukrajině, proti se vyslovily až tři pětiny oslovených.

Stíhačky MiG-29 Slovensko předčasně přestalo používat loni po ruské invazi na Ukrajinu a dohodlo se s Českem a Polskem na pomoci při zajištění svého vzdušného prostoru do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16. Mezitím Slovensko také přestalo školit piloty na migy a podle Nadě ani nemá náhradní díly. Ministr dodal, že na Ukrajině je továrna na opravu strojů Mig-29.

Slovensko by podle Hegera i Nadě mělo za zmíněné dodávky dostat kompenzace od spojenců. Dříve v tomto týdnu Naď řekl, že Bratislava by měla dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy korun) z unijního Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.

Zdechovský si objednal vraždu bojovníka, tvrdí dezinformátoři. Prasárna, odmítl europoslanec

Případ českého bojovníka Matouše Bulíře se po vyhrocené hádce s krajany rozostřil. Dezinformační scéna obvinila europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) z toho, že si „objednal Bulířovu vraždu“ skrze Čechy na Ukrajině a „raduje se z násilí“. Lidovecký politik nařčení rázně odmítl a označil jej za „prasárnu“. Rozhodl se rovněž obrátit na policii, uvedl redakci CNN Prima NEWS. Český bojovník, kterého soud kdysi potrestal podmínkou za protiromské cedule, měl po ostré hádce zamířit zpět do vlasti.

Polský prezident Andrzej Duda ve čtvrtek oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři nadzvukové letouny MiG-29. Celkem má Polsko k dispozici přes deset strojů, které v minulosti převzalo z výzbroje bývalé Německé demokratické republiky (NDR). Další stroje Polsko Ukrajině poskytne po jejich servisu a opravě. Stíhačky jsou podle Dudy provozuschopné. „Nejprve, doslova v nejbližších dnech, předáme Ukrajině čtyři letouny,“ uvedl. „Zbytek se připravuje, zajišťuje se jim servis,“ dodal.

Polské a slovenské stíhací letouny budou na Ukrajině zničeny a průběh konfliktu nijak neovlivní, řekl v pátek podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Jak jsme opakovaně uváděli, dodávky tohoto vojenského vybavení nemohou ovlivnit výsledek speciální vojenské operace, ale mohou představovat další problémy pro samotnou Ukrajinu a Ukrajince,“ řekl s odkazem na oficiální termín, který Moskva pro svou vojenskou agresi na Ukrajině používá. „Samozřejmě, během speciální vojenské operace bude veškeré toto vybavení zničeno,“ dodal Peskov.

Dodávky stíhaček jsou podle něj jen dalším důkazem o rostoucím zapojení členských států NATO do konfliktu. Bratislava a Varšava prý dokazují, nakolik je NATO zapojené do války na Ukrajině, a dodávku stíhaček označil mluvčí za „zbavování se starého a nepotřebného vybavení“.

Slovenská opozice zuří

Expremiér a šéf opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico označil rozhodnutí vlády za akt otevřeného nepřátelství vůči Ruské federaci, za zradu Slovenska a za přímý vstup země do otevřeného konfliktu. Tvrdí, že krok dělá ze Slovenska terč. Naznačil, že strana v případu podá trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomocí. Podle strany Hlas-sociální demokracie expremiéra a někdejšího místopředsedy Směru-SD Petera Pellegriniho vláda po svém pádu nemá pravomoc rozhodovat o darování stíhaček.

Po prosincovém vyslovení nedůvěry vládě zůstal kabinet v úřadu jen s omezenými kompetencemi a například nemůže rozhodovat o zásadních otázkách zahraniční politiky. Podle Hegera se ale vláda rozhodla pro předání techniky Ukrajině prostřednictvím uzavření mezinárodní dohody, na což pravomoc z ústavy nadále má.

Rozhodnutí obou zemí naopak přivítal český prezident Petr Pavel. „MiG-29 je nadále považován za relativně dobré letadlo a zdá se nejlepším letadlem pro Ukrajinu, protože je v její výzbroji, umějí s ním zacházet a mají pro něj logistické zázemí,“ řekl v pátek polské televizi TVN. Zdůraznil, že každý prvek vojenské výzbroje je na Ukrajině potřebný pro účinnou obranu a případnou protiofenzívu. „Určitě (stíhačky) něco změní –⁠ a není až tak důležitý počet, ale to, že každý prvek přináší změny,“ dodal a připomněl, že české stroje MiG-29 nyní slouží v Polsku, kam se dostaly v 90. letech při výměně za polské vrtulníky.

Tagy: