CNN Prima News stíhačky

stíhačky

Výpis příspěvků ke štítku „stíhačky“

Změní slavné F-16 vývoj války? Ukrajinci doufají v zásadní zlom, experti to ale vidí jinak

Ukrajinská armáda má letos od západních spojenců obdržet první kusy legendárních stíhaček F-16. Jen ještě není jisté, kdy k tomu dojde. Podle webu Forbes se mohou letouny objevit na frontě každým dnem. Výcvik pilotů už probíhá od loňského roku. Ukrajinci doufají, že jim stíhačky pomohou přetlačit Rusy ve vzdušném prostoru, který zatím neovládla ani jedna strana. Experti ale zpochybňují, že by dodané letouny měly zásadní vliv na bojišti.

KOMENTÁŘ: Nákup F-35 je pěst mezi oči ekonomické logice. Peníze se dají využít lépe

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS), její resort, česká armáda, stávající vláda a výrobce v USA si už k Vánocům nadělili dostatečně. Pořízení stíhaček F-35 vyjde českého daňového poplatníka na 150 miliard korun do roku 2034. Další náklady včetně munice, infrastruktury atd. budou v dnešních cenách celkem přibližně 322 miliard, a to ještě nevíme, jak se pohne kurz.

Armáda získá stíhačky F-35, oznámil Fiala. Nákup 24 amerických strojů schválila vláda

Vláda ve středu schválila nákup 24 amerických letounů F-35 za 150 miliard korun, částka podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku. První budou hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035. Americký bojový letoun nahradí švédské stíhačky Gripen, které si Česko pronajímá. Vojenský analytik Jiří Vojáček přitom ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že až pro polovinu schopností nových stíhaček Česko nenajde využití. Podle bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) měla vláda o letounech jednat minimálně se dvěma možnými dodavateli.

Gripeny zdarma nelákají ani Pavla. Radši americké F-35, řekl prezident a vysvětlil proč

Prezident Petr Pavel se pro CNN Prima NEWS exkluzivně vyjádřil k otázce budoucnosti obrany českého vzdušného prostoru. V diskuzi, jestli by naši piloti měli dál létat na gripenech, včetně těch nejmodernějších, nebo raději na F-35, se přiklonil na stranu amerických strojů. Švédská vládní agentura spolu s výrobcem letounů SAAB přitom nechápou, proč s nimi ministerstvo obrany nejedná, a nemůžou proto předložit podrobnou oficiální nabídku nových gripenů. Napsal o tom portál iDnes.cz. Podle Švédů jsou přitom gripeny v mnohém s americkými stroji srovnatelné.

Gripeny zdarma? Švédové hodlají spolupráci s Čechy udržet. Nestačily by, tvrdí však Řehka

Švédové nevzdávají svůj boj o prodloužení vojenské spolupráce s Českou republikou. Jejich zájem potvrzuje i jedno z možných řešení – gripeny zdarma. Česká armáda má ale jasno v tom, že k obranyschopnosti potřebujeme letouny 5. generace, tedy americké F-35. Česko totiž podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky potřebuje mít technologickou výhodu nad protivníkem.

V Rusku uvalili vazbu na prominentního nacionalistu Girkina. Obvinili ho z extremismu

Ruští vyšetřovatelé v pátek zadrželi prominentního nacionalistu Igora Girkina, soud v Moskvě na něj uvalil vazbu. Stoupenec války proti Ukrajině poslední dobou stále ostřeji kritizoval ruské vojenské velení i prezidenta Vladimira Putina a označoval je za neschopné. Spojené státy na Ukrajinu dodají do konce roku stíhačky F-16, píší ukrajinská média s odkazem na rozhovor zástupce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Kirbyho pro Fox News. Lodě mířící do ruských přístavů lze považovat za plavidla s vojenským nákladem, uvedl Kyjev. Rusko opět útočilo na jihu Ukrajiny. Oděsa a Mykolajiv hlásí mrtvé a zraněné. Kazetová munice z USA už je na Ukrajině a efektivně se tam používá.

Po Polsku i Slovensko: Na Ukrajinu pošle třináct stíhaček MiG-29. Budou zničeny, varoval Kreml

Aktualizováno

Slovenská vláda schválila předání stíhaček MiG-29 a části raketového systému Kub Ukrajině, řekl v pátek novinářům premiér Eduard Heger. Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu. Podle ministra obrany Jaroslava Nadě jich Ukrajině pošle 13, odevzdání strojů potrvá několik týdnů. Slovensko za to dostane kompenzace. Ve čtvrtek polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny MiG-29. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova budou tyto stíhačky zničeny a neovlivní průběh konfliktu.

Ukrajinu zasypaly ruské rakety, útočily i drony. Moskva mění taktiku, varuje Kyjev

Podle Mezinárodního institutu pro strategická studia přišlo Rusko za necelý rok od začátku invaze o polovinu nejlepších tanků a má obtíže je nahradit. Ruská armáda zesiluje útoky v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, uvedli ukrajinští představitelé. Okupanti se snaží tlačit celkem v pěti směrech fronty. Podle Moskvy by USA měly dokázat, že nestojí za zničením plynovodů Nord Stream. Rusko v noci na čtvrtek podniklo na Ukrajině sérii vzdušných úderů, uvedl na Telegramu šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.