reklama

Po strop narvaný stadion v Budapešti. Jak fotbalový fanatik Orbán předběhl ostatní

Zatímco v zámoří jsou opět plné stadiony, arény i haly při odeznívání pandemie celkem v normě, v Evropě jde o stále velmi vzácný jev. Při fotbalovém Euru obklopují trávník poloprázdné tribuny. Ne že by nebyl o šampionát zájem, ale zkrátka tak jsou nastavená pravidla. Jedinou výjimkou je budapešťský stánek Puskás Arena. Při úvodním zápase domácích Maďarů proti obhájcům trofeje Portugalcům bylo vyprodáno a logicky velmi hlasito. Jak je to možné?

reklama

Největším stadionem letošního mistrovství Evropy roztříštěného po celém kontinentu je londýnské Wembley s kapacitou 90 000 diváků. Vinou koronaviru však první vystoupení Angličanů proti Chorvatsku (1:0) sledovalo na gigantickém stadionu pouze 18 500 lidí. Střetnutí Skotů s Českou republikou na glasgowském Hampden Parku navštívilo dokonce bezmála 10 000 fanoušků, což bylo značně pod povoleným limitem (13 000). Ale za to mohl hodně nešťastný čas výkopu od 14:00 místního času.

To v úterý v Budapešti byl jiný šrumec. Puskás Arena od začátku duelu mezi Maďary a Portugalci praskala ve švech. Už při hymně domácího týmu bylo jasné, že tento zápas je z hlediska kulisy zcela odlišný od ostatních utkání. Dorazil téměř sedminásobek lidí než o den dříve do Hampden Parku. Na poměry tohoto šampionátu může přijít velká návštěva ještě v ruském Petrohradu a ázerbájdžánském Baku.

Limity návštěvnosti v jednotlivých dějištích Eura:

 • Johan Cruyff Arena, Amsterdam, Nizozemsko: 12 000
 • Olympic Stadium, Baku, Ázerbájdžán: 34 000
 • Arena Nationala, Bukurešť, Rumunsko: 13 000
 • Puskás Arena, Budapešť, Maďarsko: 67 000
 • Parken Stadium, Kodaň, Dánsko: 12 000
 • Hampden Park, Glasgow, Skotsko: 13 000
 • Allianz Arena, Mnichov, Německo: 14 500
 • Wembley Stadium, Londýn, Anglie: 22 500
 • Stadio Olimpico, Řím, Itálie: 17 500
 • La Cartuja, Sevilla, Španělsko: 13 165
 • Krestovsky Stadium, Petrohrad, Rusko: 34 000

Povolená návštěvnost v Budapešti se skutečně vyjímá. Nedoplatí Maďarsko na to, že si během stále probíhající pandemie dovolí naplnit „velký dům“ až po strop? Teoreticky může, ale maďarský premiér Viktor Orbán chce zkrátka nabídnout něco velkolepého. Za poslední dekádu jeho vláda investovala do fotbalu mnoho a mnoho peněz. A narvaná Puskás Arena, která před Eurem byla na místě starého stadionu postavena v přepočtu za 14,7 miliard korun, může být pro Orbána pěknou reklamou napříč celou Evropou, která mu pomůže nahnat plusové body i doma před volbami.

Premiér miluje fotbal

Maďarsko rychle nabídlo pomocnou ruku – a stadion v Budapešti – při poslední sezoně Ligy mistrů. Vinou špatné epidemické situace v původních místech zápasů hned dvě osmifinálová dvojutkání (Liverpool–Lipsko a Manchester City – Borussia Mönchengladbach) hledala svůj domov. Budapešť ráda poskytla azyl. Zkrátka cokoliv velkolepého a spojeného s fotbalem se hodí.

„Vláda ví, že je tu Euro a nemusí se to stát dalších mnoho let, takže je to pro Maďarsko příležitost ukázat se a předvést se,“ podotkl zdroj webu The Athletic. „Ano, čísla nakažených covidem jsou lepší než před měsícem, ale mnoho lidí nechápe, proč musí být stadion plný. Odpověď je velmi snadná: Maďarská vláda a premiér milují fotbal a vědí, jak důležitá je tato událost pro národní tým a zemi,“ dodal.

Další zdroj zmínil, že nebýt mistrovství Evropy, v tuto chvíli by určitě na stadion nesmělo 70 000 diváků. „Vláda s přicházejícím létem začala rozvolňovat tak, aby lidé mohli chodit na fotbalové zápasy. Pokud by tu nebyl šampionát, měli bychom daleko přísnější opatření. Premiér samozřejmě miluje fotbal.“ Možná i proto bylo a je tempo vakcinace v Maďarsku oproti zbytku kontinentu o dost rychlejší.

Pro maďarské příznivce platí, že pokud se chtěli nebo chtějí dostat na stadion, musí předložit potvrzení o absolvovaném očkování. Zároveň dostali pokyn, kdy přesně se dostavit na zápas, aby se netvořily fronty a celkově se co nejvíce dodržovalo sociální distancování. Roušky a respirátory jsou povinné pouze do doby, pokud se na stadionu fanoušci pohybují. Jakmile jsou na místě, mohou je sundat.

„Mnoho lidí si myslí, že je z hlediska pandemie po všem, protože mohou jít na zápasy,“ uvedl dále zdroj The Athletic.

Kromě zápasu s Portugalskem si Maďaři ve své aréně zahrají ještě proti Francii, zatímco svůj poslední zápas ve skupině odehrají proti Německu v Mnichově. Poslední utkání na stadionu pojmenovaném po bývalém výborném útočníkovi Ferenci Puskásovi pak bude ryze mistrovské. Úřadující evropští šampioni narazí na poslední mistry světa – francouzské reprezentanty.

Ať je kompletně zaplněná Puskás Arena ze strany maďarské vlády ukvapeným krokem, či nikoliv, jisté je, že Evropa po hodně dlouhé době zažila zápas s pořádně bouřlivou atmosférou.

Tagy:
Budapešť Viktor Orbán Maďarsko stadion EURO 2020 fotbal sport fanoušci EURO 2021 Puskás Arena maďarská fotbalová reprezentace
Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí
Koronavirus

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to trenér!: Hosty jsou Svěcená, Kudlička a Holuša

Brokaři Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým si na olympijských hrách v Tokiu uspořádali český pohár v trapu a rozebrali si dvě nejcennější medaile. Kromě ohromného úspěchu dvou velkých kamarádů ve čtvrtek válely české tenistky a ve vzduchu visí dvě zlata. I o tom bude řeč v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS. Pozvání přijali plavkyně Lucie Svěcená, tyčkař Jan Kudlička a běžec Jakub Holuša.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama