Po unesených misionářích na Haiti se slehla zem. Ve skupině bylo i pět dětí

Americké úřady stále nemají žádné zprávy o skupině 17 misionářů a dětí, kterou v sobotu na Haiti unesl jeden z místních gangů. Americká CNN v reportáži uvádí, že počet únosů se letos v chudém karibském státě výrazně vzrostl.

Skupina složená z 16 Američanů a jednoho Kanaďana (včetně pěti dětí) se chtěla v sobotu dostat po návštěvě haitského sirotčince na letiště. Jenže do letadla ani jeden z nich nenastoupil. Misionáře přepadli a zajali členové gangu 400 Mawozo.

Zatím není zřejmé, zda útočníci budou požadovat výkupné. Kde se momentálně unesení lidé nacházejí, se rovněž neví. Únosci ale podle americké CNN již kontaktovali organizaci Christian Aid Ministries, pod kterou misionáři spadají.

„Velmi se nás to dotklo, myslíme na ně v našich modlitbách. Americká vláda udělá vše, co bude možné, aby je dostala zpátky,“ komentoval únos republikán Adam Kinzinger, člen Sněmovny reprezentantů. „Musíme je vystopovat a zjistit, zda bude možné vyjednávat i bez placení výkupného. Po policejní i vojenské stránce uděláme vše, co bude potřeba,“ dodal.

Organizace Christian Aid Ministries v oficiálním prohlášení uvedla: „Kéž nás při snaze najít řešení provází Bůh, prosíme úřady o pomoc.“

Raketový vzestup počtu únosů

Únosy na Haiti jsou čím dál častější. Od července se jejich počet zvýšil o 300 procent, informovala o tom lidskoprávní výzkumná organizace v hlavním městě Port-au-Prince.

Od ledna už napočítala nejméně 628 únosů, ve 29 případech byli mezi unesenými cizinci.

V srpnu americké úřady doporučily občanům, aby na Haiti necestovali. Právě kvůli nebezpečí únosu.

Tagy:
video únos nebezpečí gang USA Haiti misionář Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických Adam Kinzinger Port-au-Prince