reklama

Po unesených misionářích na Haiti se slehla zem. Ve skupině bylo i pět dětí

Americké úřady stále nemají žádné zprávy o skupině 17 misionářů a dětí, kterou v sobotu na Haiti unesl jeden z místních gangů. Americká CNN v reportáži uvádí, že počet únosů se letos v chudém karibském státě výrazně vzrostl.

reklama

Skupina složená z 16 Američanů a jednoho Kanaďana (včetně pěti dětí) se chtěla v sobotu dostat po návštěvě haitského sirotčince na letiště. Jenže do letadla ani jeden z nich nenastoupil. Misionáře přepadli a zajali členové gangu 400 Mawozo.

Zatím není zřejmé, zda útočníci budou požadovat výkupné. Kde se momentálně unesení lidé nacházejí, se rovněž neví. Únosci ale podle americké CNN již kontaktovali organizaci Christian Aid Ministries, pod kterou misionáři spadají.

„Velmi se nás to dotklo, myslíme na ně v našich modlitbách. Americká vláda udělá vše, co bude možné, aby je dostala zpátky,“ komentoval únos republikán Adam Kinzinger, člen Sněmovny reprezentantů. „Musíme je vystopovat a zjistit, zda bude možné vyjednávat i bez placení výkupného. Po policejní i vojenské stránce uděláme vše, co bude potřeba,“ dodal.

Organizace Christian Aid Ministries v oficiálním prohlášení uvedla: „Kéž nás při snaze najít řešení provází Bůh, prosíme úřady o pomoc.“

Raketový vzestup počtu únosů

Únosy na Haiti jsou čím dál častější. Od července se jejich počet zvýšil o 300 procent, informovala o tom lidskoprávní výzkumná organizace v hlavním městě Port-au-Prince.

Od ledna už napočítala nejméně 628 únosů, ve 29 případech byli mezi unesenými cizinci.

V srpnu americké úřady doporučily občanům, aby na Haiti necestovali. Právě kvůli nebezpečí únosu.

Tagy:

Hlavní zprávy

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama