Po víkendu opět nárůst. V pondělí se počet nově nakažených vrátil nad 8000

Denní nárůst počtu prokázaných případů nemoci COVID-19 v Česku se vrátil nad 8 000, v pondělí přibylo 8 076 nakažených. Je to nejvyšší nárůst v prvním pracovním dni týdne od začátku epidemie.

Předchozí pondělí bylo o téměř 3 800 případů méně. Do statistik od pondělního podvečera přibylo dalších 12 úmrtí, celkem s nemocí COVID-19 zemřelo 1 513 lidí, na pondělí připadá zatím 46 úmrtí. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 3 721 lidí.

Od začátku března se v zemi nakazilo téměř 182 000 lidí, z toho asi 75 000 se už vyléčilo. Aktuálně nemocných je v Česku přes 105 000 lidí, většina nakažených má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných ale roste. Nyní jich je přes tři a půl krát víc než na konci září. Počet pacientů s COVID-19 s těžkým průběhem se ztrojnásobil, v neděli vyžadovalo intenzivní péči 589 hospitalizovaných. Údaje za pondělí zveřejní ministerstvo zdravotnictví dnes vpodvečer.

Odborníci uvádějí, že do nemocnic se dostanou asi tři až čtyři procenta nakažených, z nich asi 20 procent bude ve vážném stavu. Doba od diagnózy do vážných příznaků, které hospitalizaci vyžadují, je mezi týdnem a deseti dny. Zdravotnický systém se tak chystá na nápor, nemocnice v celé zemi omezují neakutní péči, rozšiřují počty speciálních lůžek a doplňují personál o mediky. V pražských Letňanech armáda staví záložní nemocnici.

Celkový počet úmrtí se v říjnu více než zdvojnásobil. Jen v uplynulém týdnu eviduje ministerstvo zdravotnictví 425 úmrtí s COVID-19, nejvíce pacientů (71) zemřelo v pátek, v sobotu i neděli bylo obětí přes šest desítek.

Nejvýrazněji se koronavirus v posledních sedmi dnech šířil na Zlínsku, kde na 100 000 obyvatel připadá 798 nakažených. Následují okresy Plzeň-sever se 725 případy a Prostějov se zhruba 720 případy na 100 000 obyvatel za týden. Relativně nejlépe je na tom Chebsko s 204 nově nemocnými na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.

Kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí od středy v celém Česku zpřísněná protiepidemická opatření. V pondělí vláda rozhodla o dalším rozšíření povinnosti nosit roušky. Od středy bude nutné zakrývat si dýchací cesty i venku v zastavěných oblastech měst a obcí, pokud budou lidé k sobě blíž než dva metry. Roušky budou povinné i v autě, pokud řidič nejede sám nebo se svojí rodinou.

Tagy: