Počet lidí nakažených koronavirem v Africe překročil milion, uvádějí agentury. Podle odborníků jich je ale ve skutečnosti několikanásobně více, protože na tomto kontinentu s 1,3 miliardami obyvatel se nedělá dostatek testů, uvedla ve čtvrtek agentura AP.
Vzhledem k tomu, že zdravotnické systémy v mnoha afrických zemích patří k těm nejkřehčím na světě, dělá velký počet neodhalených případů odborníkům starosti. Světová zdravotnická organizace (WHO) překročení hranice milionu nakažených označila za „stěžejní okamžik“ pro Afriku, kde se nákaza šíří mimo velká města do odlehlých končin s minimální zdravotní péčí.
Nejzasaženější zemí tohoto kontinentu je Jihoafrická republika, kde testy nákazu koronavirem potvrdily u skoro 530 tisíc lidí. Asi 9 300 pacientů s COVID-19 zemřelo, tento údaj je ale podhodnocený, protože mnoho případů úmrtí se do statistiky nedostane. Co do počtu infikovaných je Jihoafrická republika pátou nejpostiženější zemí na světě. Ačkoliv jde o nejvyspělejší zemi kontinentu, její nemocnice mají problém se vypořádat s náporem pacientů.
Agentura AP uvádí, že zdravotníci v Africe od začátku epidemie provedli 8,8 milionu testů, což je výrazně méně než cíl Afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, stanovený na 13 milionů za měsíc. Jednotlivé země by rády testovaly více, nicméně potřebný materiál končí v bohatších státech jinde ve světě.