Kolik máte ve firmě žen a co uhlíková stopa? Podnikatelé kritizují ESG reporting, bere jim čas

ESG jako byrokratická zátěž?

Máte ve společnosti stejný počet žen a mužů? A jakou uhlíkovou stopu zanechá váš výrobek? To jsou příklady otázek, na které musí firmy odpovídat v rámci takzvaného nefinančního (tedy ESG) reportingu. Ten vychází z evropských nařízení, podnikatelé ovšem hovoří o obrovské byrokracii, která nikomu nic nepřinese, a navíc zdržuje. Evropská komise sice navrhuje zmírnění požadavků, to však prý nestačí.

Beneš a Lát je rodinná firma s více než 400 zaměstnanci. I přesto, že se jí povinnost ESG reportingu zatím netýkala, pustila se do něj dobrovolně. „ESG report dnes tvoří víc než polovinu celého sumáře výroční zprávy. Je to obrovská administrativní zátěž, která – tou zátěží – strašně potlačuje tu dobrou myšlenku chovat se udržitelně,“ řekl pro CNN Prima NEWS místopředseda představenstva společnosti Beneš a Lát Jan Lát.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko je umírající civilizace. Mezi Trumpem a Putinem dojde brzy k roztržce, říká Fištejn

ESG je zkratka pro slova Environment, Social a Governance. Jinými slovy nám ESG říká, jak odpovědně se firma chová k životnímu prostředí, jak se stará o lidi a jakým způsobem je řízena. Jedna z otázek ESG reportingu je i na vyvážené zastoupení mužů a žen ve firmě. Zmíněná strojírenská společnost ovšem tradičně zaměstnává více mužů.

„Dosahujeme nějakých 36 procent zastoupení žen napříč firmou ve výrobním procesu. Tak mi přijde, že jsme na tom velmi dobře, ale přitom očekávání je tam mít 50,“ dodal Lát. Šéfové tuzemských bank se už několikrát vyjádřili, že firma, která nebude splňovat požadavky ESG, dostane úvěr výrazně dražší nebo jí banka odmítne úplně.

Evropská komise navrhuje pravidla zmírnit

„Banky taky vůči svým akcionářům chtějí mít data, chtějí ukazovat, že financují více zelených investic, že jsou zodpovědní. Na druhou stranu, na to by jim stačila možná desetina těch dat, které nyní zkouší sbírat,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Evropská komise nyní navrhuje, že by se nefinanční reporting týkal jen firem, které mají více než 1 000 zaměstnanců. Této společnosti by se tedy opatření už nedotklo. „Rok a kus poté, co už byla schválená nějaká pravidla a někdo na ně naskočil, aby byl, jako my, připraven, tak prostředky vynaložil, v uvozovkách, zbytečně,“ uvedl k tomu Lát.

Návrh Komise budou muset ovšem schválit ještě členské státy a Europarlament. „Hledat cesty, jak to výrazně zjednodušit, je určitě správně. Ale to, jak daleko se má zajít, bude určitě součástí diskuze, která začne,“ popsal europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). „Je na čase to změnit, je na čase to zrušit. Evropská komise jde správným směrem, ale ne dostatečně,“ kritizoval komisi jeho kolega z Evropského parlamentu Ondřej Knotek (ANO).

Například potravináři a zemědělci na nedávném setkání s premiérem požadovali úplné zrušení nefinančního reportingu. Prý jim tím znovu vzrostou náklady, které se nakonec odrazí i v cenách potravin.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Lipavský je slabá náhrada za Pekarovou Adamovou, říká komentátor. S ODS si nemůže rozumět

Tagy:
Evropský parlament Evropská komise Tomáš Prouza Luděk Niedermayer Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky ESG ekonomika, obchod a finance