Nadměrné hraní her může mít negativní dopad na lidské zdraví. Existují ale i zdokumentované případy, kdy má tato činnost blahodárné účinky. Některé hry pomáhají lidem se zlepšením kognitivních schopností, jiným dokonce s léčbou rakoviny.
V lékařské praxi je snadno aplikovatelná taneční podložka, která je součástí videohry Dance Dance Revolution. Ta může pomoci s léčbou poruchy pozornosti a s hyperaktivitou (ADHD).
Šmicer bourá stereotyp líných gamerů. Můžete hrát fotbal a přitom se bavit esportem
Legenda českého fotbalu Vladimír Šmicer měl odjakživa blízko k počítačovým hrám. I proto se stal ambasadorem esportového týmu Entropiq, který založil podnikatel Martin Kabrhel. Šmicera mrzí, že už v nových videohrách FIFA nemůže hrát sám za sebe jako dříve. Svůj koníček si přesto stále užívá.
Pozitivní dopad taneční hry potvrzuje studie profesora Tammyho McGrawa, který provedl experiment na 62 dětech s poruchou pozornosti. Děti, které hrály Dance Dance Revolution, byly ve výstupním testu schopnosti soustředit se na konkrétní úkol mnohem úspěšnější než druhá část, procházející standardní léčbou.
Počítačové hry můžou posloužit také jako terapeutický nástroj při léčbě depresí a chronické úzkosti, což lze dokázat na příkladu Relax to Win. Jedná se o jednoduchou 2D hru, ve které závodí draci. Čím více je hráč uvolněný, tím rychlejší je jeho drak. Uvolnění se měří pomocí přístroje pro určení úrovně galvanické kožní reakce, jejíž výsledky se v reálném čase promítají právě do rychlosti draka na obrazovce.
Rozvoji brání finanční náročnost
Jako další příklad léčebného vlivu videoher na lidi se dá uvést případ osmiletého chlapce, který trpěl chronickým zánětem kůže. To vedlo ke vzniku velkých jizev v důsledku chlapcovy potřeby se neustále škrábat. Kůže tak nemohla řádně regenerovat.
Když klukovi nasadili léčbu počítačovými hrami, došlo ke zlepšení jeho zdravotního stavu, protože si zasažená místa už tolik nedráždil a rány se pak zcela zahojily. Jediným problémem, který brání v rozšíření takových léčebných metod, je finanční náročnost potřebných zařízení a v některých státech také nízká gramotnost v oblasti počítačových technologií.
Úleva od fyzické bolesti
Že počítačové hry pomáhají i od bolestí způsobených vážnými chorobami, říká nedávná studie, kterou zveřejnila španělská nadace Juegaterapia Foundation. Ta potvrdila pozitivní vliv hraní her při léčbě dětí trpících rakovinou.
Výsledky studie s názvem While you play, chemo will fly away tvrdí, že děti, které bojují s touto zákeřnou nemocí, pociťují během hraní her významný pocit úlevy od bolesti sliznic. Dokážou se potom lépe odreagovat. Bolest v zasažených oblastech se prý snížila o 14 procent. Na základě takových výsledků mohli lékaři „gamerům“ předepisovat až o 20 procent méně morfia.