Podezřelé smlouvy i nechuť ke stěhování. Na Plzeňsku řeší komplikace s uprchlíky

Stěhování uprchlíků v Plzni provází komplikace

Značné komplikace provází snahy o přestěhování uprchlíků ze zámku v plzeňských Malesicích. Někteří běženci o něj nemají zájem, jiným tam zatím neznámý muž včera nabízel k podpisu podezřelé nájemní smlouvy. Situaci řešila na místě i policie.

„Seberte se a vypadněte. Kdo jste? Už je tady policie.“ Tato slova zazněla v pondělí večer v Malesicích, kde se několik mužů dožadovalo vstupu do budovy zámku. Na místo byli přivoláni i policisté. „Včerejšího dne vyjížděla policejní hlídka do jedné menší obce na Plzeňsku, kde mělo dojít k hádce mezi dvěma muži,“ uvedla mluvčí policie Michaela Raindlová.

„Začali rozdávat smlouvy o ubytování osobám s tím, že mají nárok na bezplatné ubytování a že ho za ně bude hradit třetí strana,“ přiblížil advokát provozovatele ubytovny Petr Kuběna. Hejtmana pondělní incident zaskočil a současně se utvrdil v tom, že převést uprchlíky na jiné místo je správné rozhodnutí.

„Budova, ať už to jsou majetkové vztahy, odpady či další, úplně neodpovídají standardu,“ sdělil Rudolf Špoták (Piráti). V úterý bylo 34 ukrajinských uprchlíků autobusy přemístěno do Zbůchu, zbytek by měl být přerozdělen do ubytoven v Plzni a Holýšově. Úterní stěhování nicméně provázely značné komplikace.

„V ranních hodinách jsme dostali informace od ubytovatele, že nemá dostatečné kapacity,“ pokračoval hejtman. Většina Ukrajinců navíc zámek opustit nechce. Julii a jejím dětem se v něm zalíbilo, a navíc to má odsud blízko do práce, jak vysvětlila.

„Chceme zůstat v Plzni. Vůbec s námi nemluví, nevíme, kam půjdeme. Nechceme na vesnici, mám tu zaměstnání,“ líčila žena. Vedení kraje prý utečencům nabídlo možnost na ubytovně zůstat.  Ovšem s jednou podmínkou – že si budou bydlení hradit z vlastní kapsy. Na to ale nikdo nechce přistoupit.

Tagy: